Otkriven je najstariji komad sira na svetu - pronađen je položen preko vrata mumije.
Kovčeg star 3.600 godina otvoren je na groblju Sjaohe u Sinđangu, u Kini, tokom iskopavanja 2003. godine, gde je supstanca nađena položena preko vrata mumificirane mlade žene.
Iako je u to vreme izgledao kao komad nakita, naučnici su sada rekli da su identifikovali uzorak kao najstariji komad sira na svetu.
Ćiaomei Fu, paleogenetičarka sa Kineske akademije nauka u Pekingu, rekla je za NBC Njuz: „Obični sir je mekan. Ovo nije. Sada je postao zaista suv, gusta i tvrda prašina.“
Ona je objasnila da je prilikom ekshumacije ženskog kovčega utvrđeno da je dobro očuvan zbog suve klime u pustinji Tarimskog basena.
Iako je proizvodnja sira od davnina opisivana u istorijskim dokumentima, istraživači su u studiji, objavljenoj u časopisu „Cell“, napisali da je „istorija fermentisanih mlečnih proizvoda u velikoj meri izgubljena u antici“.
Govoreći za NBC Njuz, Fu je rekla da su ona i njen tim uzeli uzorke iz tri grobnice na groblju Sjaohe i obradili DNK kako bi pratili evoluciju bakterija tokom hiljada godina.
Uzorke su identifikovani kao kefir sir, napravljen fermentacijom mleka korišćenjem kefirnih zrna, a bilo je i dokaza o upotrebi kozjeg i kravljeg mleka.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar