Foto: EPA-EFE/SHAMIL ZHUMATOV

Rasprave na Zapadu o naoružavanju Ukrajine sa nuklearnim oružjem su "apsolutno neodgovorne", izjavio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov u reakciji na izveštaj u Njujork tajmsu gde se navode reči neidentifikovanih zvaničnika koji su pominjali takvu mogućnosti.

Njujork tajms je prošle nedelje izvestio da su neki neidentifikovani zapadni zvaničnici nagovestili da bi predsednik SAD Džo Bajden mogao dati Ukrajini nuklearno oružje pre odlaska sa vlasti, prenosi danas Rojters.

„Nekoliko zvaničnika nagovestilo je da bi Bajden mogao vratiti nuklearno oružje Ukrajini koje joj je oduzeto posle raspada Sovjetskog Saveza. To bi odmah predstavljalo ogroman način odvraćanja. Ali takav korak bio bi komplikovan i imao bi ozbiljne implikacije“, napisao je američki list.

Na pitanje o tom izveštaju Peskov je rekao novinarima da su to „apsolutno neodgovorni argument ljudi koji imaju slabo razumevanje realnosti i ne osećaju ni trunku odgovornosti kada daju takve izjave“ dodajući da se može primetiti i da su „sve te izjave anonimne“.

Ranije je visoki ruski bezbednosni zvaničnik Dmitrij Medvedev rekao da kad bi Zapad obezbedio nuklearno oružje Ukrajini, Moskva bi mogla da smatra to slanje jednakim napadu na Rusiju, što bi bilo osnova za nuklearni odgovor.

Ukrajina je nasledila nuklearno oružje od Sovjetskog saveza posle njegovog raspada 1991. godine, ali ga je vratila po sporazumu iz 1994. godine, takozvanom Memorandumu iz Budimpešte u zamenu za bezbednosne garancije od Rusije, SAD i Britanije.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je prošlog meseca da pošto je Ukrajina predala nuklearno oružje, jedini način da odvrati Rusiju je pridruživanje NATO.

Rusko-ukrajinski rat koji traje više od 1000 dana zabeležio je eskalaciju na obe strane prošle nedelje kada je Ukrajina ispalila američke i britanske rakete na rusku teritoriji prvi put, sa dozvolom Zapada, a Moskva uzvratila lansiranjem nove hipersonične rakete srednjeg dometa na Ukrajinu.

Upitan za rizik oko nuklearne eskalacije Peskov je rekao da bi Zapad trebalo „pažljivo da sluša“ Putina i da pročita nedavno izmenjenu nuklearnu doktrinu u kojoj se smanjuje ograničenje za upotrebu nuklearnog oružja.

Odvojeno je šef ruske strane obaveštajne službe Sergej Nariškin rekao da se Moskva protivi samo jednostavnom zamrzavanju sukoba u Ukrajini zato što joj je potreban „solidan i dugoročan mir“ koji rešava ključne razloge krize.

***

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar