Foto: Family album/Handout via REUTERS, Reuters/Stringer

Šestogodišnja Kin Mjo Čit najmlađa je žrtva sve krvavijih protesta u Mjanmaru. Da tragedija bude još veća, devojčica je ubijena dok se krila u očevom zagrljaju, ubile su je snage bezbednosti koje su provalile vrata njenog doma u gradu Mandalej.

„Ubili su je dok je naslanjala glavu na moje grudi. Potrčao sam sa njom u naručju i nisam mogao ni da ih pogledam nakon što su je ubili“, rekao je njen otac Rojtersu.

Pročitajte još:

Kin Mjo Čin, za koju su mediji prvo preneli da je imala 7 godina ali je njena porodica rekla da ima svega šest, je prebačena u poljsku bolnicu, jednu od mnogih koje su lekari i sestre podigli kako bi brinuli o demonstrantima, budući da je vojska – koja je početkom februara izvršila puč – okupirala bolnice.

Lekar koji je primio devojčicu rekao je da je bila mrtva pre nego što je došla do klinike. „Ništa nismo mogli da uradimo“, rekao je lekar.

„Zašto su je ubili, šta je ona zgrešila? Kakav greh smo mi počinili? Šta smo uradili? Šta je ovo dete uradilo“, pita njena sestra koja, kao ni otac ni lekar nisu imenovani iz bezbednosnih razloga.

Sestra je ispričala da su snage bezbednosti, nakon što su ubile dete, iz kuće odvele njenog brata. „Uhapsila ga je vojska i ne znamo da li je živ ili mrtav. Nikakve informacije nismo dobili od njega“, rekla je ona. „Ne usuđujemo se da se vratimo kući i sada se krijemo. Vojska i policija su i dalje u našoj kući“ dodala je.

Mjanmar je zapao u haos početkom februara kada je vojska, na čelu sa generalom Min Aung Hlaingom preuzela vlast nad zemljom i zatvorila nezvaničnu predsednicu Aung San Su Ći i uspostavila vojnu diktaturu.

Foto: Family album/Handout via REUTERS

Protesti protiv vojske i štrajkovi postali su svakodnevnica ali ih vojna hunta krvavo guši. Izveštaja o ubistvima, nestancima i mučenju sve su češća, piše CNN.

Prema zvaničnim podacima, u Mjanmaru je u protekla dva meseca ubijeno najmanje 320 ljudi, ali aktivisti veruju da je ta brojka mnogo veća. Više od 20 dece ubijeno je u zemlji gde stanovnici žive u strahu da će im u kuće upasti vojska. Gotovo 3000 ljudi je uhapšeno, mahom studenti i mladi i odvedeno u nepoznatom pravcu.

Porodice poginulih plaše se da će se vojnici vratiti da zaplene tela mrtvih, jer se to dešavalo. Iako nije jasno šta će hunti leševi demonstranata, mnogi veruju da im trebaju da sakriju dokaze o umešanosti vojske u njihovu smrt.

Foto: AFP PHOTO / ANONYMOUS SOURCE /Profimedia

Iz straha da će ih vojska naći i odneti njeno telo, porodica Kin Mjo Čit nije mogla da je sahrani prema muslimanskim običajima.

Iz sveta i regiona čitajte:

„Ne iznenađuje što vojska otima i leševe. Cilj je prekinuti oplakivanje i sprečiti da postanu mučenici“, rekao je Fil Roberston iz Hjuman rajts voča.

„Zbog toga ova ožalošćena porodica mora da se krije i brzo sahrani svoje dete, jer se vojska plaši onoga što oni predstavljaju, a to je ožalošćena porodica koja ima sve razloge ovog sveta da jauče do neba zbog svog gubitka“, dodao je Roberston. „Vojska želi da ih ućutka i neče oklevati da primene silu u tome“.

Smrt devojčice šokirala je sve, čak i one naviknute na toliko smrti. „Oni ne rasturaju proteste već nasumice pucaju po kvartovima. Više nije bezbedno biti ni u sopstvenoj kući“, rekao je lekar koji je primio Kin Mjo Čit.

Lekari i bolničari sada kriju tela preminulih kako ih se vojska ne bi dokopala. Nedavno se pojavila vest da je hunta ekshumirala telo mlade demonstrantkinje koja je ubijena u Mandaleju kako bi, navodno, izvršili autopsiju. Njen grob su zacementirali i oskrnavili a porodicu nisu ni pitali da li žele autopsiju 19-godišnjakinje koja je upucana u glavu.

BONUS VIDEO

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar