Foto:REUTERS/Marina Lystseva; Ostorozhno Novosti/Handout via REUTERS ; REUTERS/Yulia Morozova/File Photo

Jevgenij Prigožin, bombastični vođa plaćeničkog odreda Vagner koji je predvodio neuspešnu pobunu protiv ruskog ministarstva odbrane ranije ovog leta, verovatno je poginuo u padu privatnog aviona u blizini Moskve u sredu.

Bezbednosni zvaničnici i stručnjaci za SSSR/Rusiju veruju da je za njegovu smrt najverovatnije odgovoran Putin, piše Business Insider.

Nejasno je da li je Prigožin zaista i bio u srušenom avionu, iako se njegovo ime nalazi na spisku putnika. Ruski državni medij TASS kasnije je potvrdio da su Prigožin i njegov glavni pomoćnik Dmitrij Utkin među poginulima, pozivajući se na rusku agenciju za vazdušni saobraćaj.

Profili na društvenim mrežama bliski Vagneru potvrdili su da je Prigožin poginuo u padu aviona, okrivljujući za njegovu smrt “izdajnike Rusije.“ Rusko ministarstvo odbrane nije komentarisalo situaciju, prenosi N1 Zagreb.

Čak i nakon što se prašina slegne i stignu zvanične izjave, zbog raširenosti ruske propagande malo je verovatno da će javnost ikada dobiti kompletan uvid u pozadinu priče.

Jevgenji Prigožin Vagner Foto:Tanjug/AP Photo/Dmitri Lovetsky

Naravno da postoji šansa da se zaista radilo o avionskoj nesreći, ali poprilično je nategnuto poverovati u objašnjenje da je odmetnuti ratni vođa koji je svom političkom zaštitniku zabio nož u leđa, poginuo u nezgodi.

Insider donosi nekoliko mogućih objašnjenja o tome što se dogodilo Prigožinu, na osnovu trenutno dostupnih informacija:

Prvi scenario: Putin je naredio Prigožinovu smrt

Atentat pod naredbom Vladimira Putina najbolje je objašnjenje za katastrofalni pad aviona, kaže Sajmon Majls, profesor na univerzitetu Djuk i stručnjak za sovjetsku istoriju i odnose SAD i SSSR-a.

Foto:AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Putin je poznat po tome da ne oprašta, a imao je mnogo razloga da priželjkuje Prigožinovu smrt nakon što je vođa plaćenika pokrenuo pobunu protiv ruskog ministarstva odbrane u junu. Pobuna nije potrajala, ali ipak je ona bila najveća pretnja Putinovom režimu u poslednje dve decenije.

“Ne iznenađuje da je Putin želeo osvetu”, objašnjava Robert Ingliš, profesor na univerzitetu u Južnoj Kaliforniji koji proučava Rusiju, Sovjetski savez i istočnu Evropu. “Mi koji analiziramo Putina to smo i očekivali, i danas se dogodilo – tačno dva meseca od pobune Vagnera.”

U mesecima nakon propale pobune, međunarodni zvaničnici i stručnjaci uglas su predviđali da će Prigožin umreti. Direktor CIA Bil Berns prošlog meseca je izjavio da su Prigožinu dani odbrojani.

“Putin je neko ko veruje da se osveta servira hladna“, rekao je tada Berns. “Po mom iskustvu, Putin je glavni zagovornik osvete i bio bih zaista iznenađen kada bi Prigožin izbegao dalje posledice za ono što je učinio.”

Nakon pobune se činilo da su Putin i Prigožin postigli, doduše poprilično nezgodno, primirje. Prigožin je navodno proteran u Belorusiju, a izgledalo je kao da poprilično vremena provodi u Sankt Peterburgu i Moskvi, a moguće je da je čak odleteo u Afriku kako bi tamo posetio svoje trupe, kaže Majls.

Foto:Kirill KUDRYAVTSEV / AFP / Profimedia; REUTERS/Marina Lystseva; Not supplied /WillWest News Profimedia; Ostorozhno Novosti/Handout via REUTERS

Ubrzo nakon objave vesti o izgnanstvu, beloruski predsednik Aleksander Lukašenko počeo je da tvrdi da je upravo on zaslužan za to što Putin nije “rešio” Prigožina odmah nakon ustanka, izvestio je Rojters, što može sugerisati da je Putin mesecima želeo krv.

Nakon pada aviona na društvenim mrežama počeo je da kruži jedan Putinov intervju u kojem se jasno prikazuje koliko ruski predsednik ne podnosi nedostatak odanosti poput Prigožinove pobune, koju je Putin eksplicitno nazvao “izdajom.”

“Znate li da praštate” upitao je novinar Putina u videu.

“Da, ali ne sve“, odgovorio je predsednik.

“Šta se ne može oprostiti?”

“Izdaja”, odgovorio je Putin bez oklevanja.

Ruski predsednik ima mnogo iskustva u postizanju da njegovi neprijatelji “nestanu.” Najmanje 14 pojedinaca povezanih s Putinovom vladom živote su izgubili u nasilnim ili misterioznim okolnostima u dvadesetak godina njegove vlasti.

Foto:Ostorozhno Novosti/Handout via REUTERS

Komentirišući vest o padu aviona, američki predsednik Džo Bajden sugerisao je da bi upravo Putin mogao da bude odgovoran za pad.

“Ja lično bih pazio kako dolazim“, rekao je. “Nema mnogo toga što se događa u Rusiji bez Putinovog odobrenja.”

Bivši šef britanske službe MI6, ser Džon Sojers, složio se s Bajdenom, rekavši u intervjuu: “Nikada ne možete biti sigurni šta je istina u zemljama poput Rusije, ali svi znakovi upućuju na to da ga je Putin ubio – vratio je kontrolu.”

Čak i insajderi iz Kremlja kažu da ih nije iznenadila vest o padu aviona. “Osećali smo da neće dobro završiti nakon pobune“, rekao je jedan neimenovani izvor za nezavisni ruski medij Meduza. “Takve stvari se u Kremlju ne opraštaju.”

Drugi scenario: Neko drugi je naredio atentat na Prigožina

Pre tragične pobune, Prigožin je bio Putinov bliski saveznik. Prigovori plaćeničkog vođe bili su usmereni isključivo protiv ruskog ministarstva odbrane, nikako samog predsednika.

Nije “nezamislivo” da bi ljudi unutar vojske koji su trpeli Prigožinove uvrede mogli da preduzmu korake protiv vođe Vagnera bez Putinovog odobrenja, kaže Majls.

Foto:REUTERS/Marina Lystseva

Britanski obaveštajni izvori za BBC su rekli da je Prigožinov avion najverojatnije srušila ruska obaveštajna agencija u želji da ojača pozicije ruskih vojnih čelnika: ministra odbrane Sergeja Šojgua i šefa generalštaba Valerija Gerasimova, koje je Prigožin vrlo javno kritikovao.

“Teško je u ovako ranoj fazi objasniti ono što smo videli ikako drugačije osim da su neki državni resursi iskorišćeni da sruše taj avion“, kaže Majls. Nejasno je šta je tačno bio uzrok pada aviona, iako su neki profili na društvenim mrežama, bliski Vagneru, sugerisali da je avion oboren.

Vojska je ta koja ima pristup resursima koji to mogu da učine, rekao je Majls, dodajući da takvu naredbu nije morao da izda neko visoko u hijerarhijskoj strukturi ruske vojske.

Ova mogućnost takođe objašnjava kako je Prigožin mogao da uživa u dva meseca slobode nakon propale pobune, kaže.

Zašto Prigožinu dopustiti da živi i hvali se svojom navodnom nepobedivošću ako postoje jasni planovi u vrhu države da se ubije, pita Majls. Trenutni udar na Prigožina poslao bi jasniju poruku i ilustrovao kakve posledice čekaju izdajnike.

Foto:Vitaliy Shustrov / Sputnik / Profimedia

“Trčkarao je okolo bez prepreka sve vreme”, kaže Majls za Prigožina. Moguće je da su članovi vojske to smatrali neprihvatljivim, pogotovo zato jer su u njegovoj pobuni i poginuli neki pripadnici ruskih oružanih snaga, i da su odlučili da “uzmu stvari u svoje ruke.”

Mnogo je jakih dokaza koji ukazuju na disfunkcionalnost unutar ruske vlade. Rusija je ove nedelje otpustila generala Sergeja Surovikina, nekoliko nedelja nakon što je Njujork tajms objavio da je Surovikin unapred znao šta planira Prigožin. Zbog toga se postavlja pitanje je li plaćenički vođa imao pomoć iznutra.

Ipak, Ingliš odbija ideju da bi neko u Putinovoj vojsci išta preduzimao bez eksplicitne dozvole predsednika. On navodi drugog potencijalnog krivca.

“Ko bi još mogao da želi da vidi Prigožina mrtvog, a ima sposobnosti da to izvede? Ukrajinci, naravno“, kaže on.

I Ingliš i Majls naglašavaju koliko je pad aviona bio “nepotrebno dramatičan” i “agresivno javan”, što je velika razlika u odnosu na misteriozne smrti drugih Putinovih neprijatelja koji su bili otrovani ili su “padali kroz prozor.”

Govoreći o mogućoj ulozi Ukrajine u incidentu, Ingliš kaže: “Ako je to istina, bio je to genijalan potez. Dramatično ubijete ubicu Ukrajinaca. Izvedete još jedan fantastičan napad na ruskoj teritoriji. Ponizite Putina. I sve to uoči ukrajinskog Dana nezavisnosti.”

Foot:REUTERS/Marina Lystseva

Treći scenario: Prigožin nije mrtav

Mogućnost koja najviše podsjeća na teoriju zavere jeste da Prigožin zapravo uopšte nije mrtav. Koliko god to suludo zvučalo, ta mogućnost ne može se isključiti uzevši u obzir koliko vođa Vagnera voli prerušavanje i dvojnike, ali i sve samo ne verodostojne ruske medije.

Metju Šmit, profesor nacionalne bezbednosti i međunarodnih odnosa na univerzitetu Nju Hejven za Insider kaže da je “mudro biti skeptičan” što se tiče informacija ruske vlade, “budući da je ruska politika nemoguće komplikovana.”

PROČITAJTE JOŠ:

“Poznajem neke ljude koji ozbiljno tvrde da to možda nije bio pravi Prigožin“, kaže Šmit.

U ranim satima nakon pada aviona, na društvenim mrežama su se proširile teorije da je Prigožin nekako lažirao sopstvenu smrt, možda šaljući dvojnika u avion.

Foto: Razgruzka_Vagnera / UPI / Profimedia

Čak i zvaničnici iz Kremlja gaje sumnje. Neki od njih za ruski medij Meduza kažu da čekaju dodatne informacije pre nego što otpišu tu teoriju, opisujući Prigožina kao “varalicu” i “trola.”

Zvaničnik iz Pentagona je za Njujork Tajms je u julu izjavio da je Prigožin u prošlosti često koristio dvojnike, a Telegram kanali bliski Kremlju nakon propale pobune su objavljivali fotografije bizarno prerušenog Prigožina.

Ipak, izgledi za to da je Prigožin uspeo da izbegne smrt smanjuju se kako odmiče vreme od pada aviona. Pristižu nove informacije i javnost se polako, ali sigurno, okreće najverovatnijem krivcu: Putinu.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar