Greta Tunberg, svetski poznata klimatska aktivistkinja iz Švedske, ponovo je u centru pažnje – ovog puta zbog učešća u humanitarnoj misiji za Gazu. Tokom puta ka Pojasu Gaze, brod na kojem se nalazila zajedno s drugim aktivistima presrele su izraelske snage, a Tunberg je izjavila da su svi na brodu praktično oteti.
Greta Tunberg je švedska klimatska aktivistkinja koja je postala globalno poznata zbog svoje borbe protiv klimatskih promena. Rođena je 3. januara 2003. godine u Stokholmu, a aktivizmom je počela da se bavi sa svega 15 godina, kada je sama protestovala ispred švedskog parlamenta držeći natpis „Školski štrajk za klimu“. Njen gest inspirisao je međunarodni pokret „Petkom za budućnost“, u kojem učenici širom sveta napuštaju časove petkom da bi tražili klimatsku akciju od svojih vlada.
Greta je govorila na brojnim svetskim forumima, uključujući UN i Evropski parlament. Godine 2019. proglašena je za ličnost godine magazina „Time“ i više puta je nominovana za Nobelovu nagradu za mir.
U junu 2025, Greta se priključila novoj misiji Koalicije Flotile slobode, čiji je cilj isporuka pomoći stanovništvu Gaze. Glavni brod, „Madleen“, isplovio je iz Katanije (Sicilija) i nosio pomoć poput hrane za bebe, medicinskih setova i opreme za desalinizaciju vode. Na brodu su se našli i istaknuti pojedinci poput evropske poslanice Rime Hassan i irskog glumca Lijama Kaningema.
Uprkos svetskoj slavi, Greta Tunberg ima prilično skroman imovinski status. Njena procenjena neto vrednost u 2025. godini kreće se između 1 i 2 miliona dolara, a prihodi dolaze uglavnom od prodaje knjiga, dokumentarnih filmova i nagrada.
Međutim, Greta većinu svojih prihoda donira u humanitarne i ekološke svrhe. Tako je, na primer, celokupan iznos od milion evra iz nagrade Gulbenkian Prize for Humanity donirala organizacijama kao što su Fridays for Future Brazil i Stop Ecocide Foundation.
Knjige: Greta je autorka više naslova, uključujući „Niko nije suviše mali da napravi razliku“ i „Knjiga o klimi“. Sav prihod od autorskih prava preusmerava u ekološke organizacije.
Javna govorništva: Iako često govori na najvažnijim svetskim događajima, Greta ne naplaćuje svoje nastupe, već svaku donaciju usmerava u borbu za klimu.
Nagrade i stipendije: Osvojila je brojne međunarodne nagrade koje uključuju finansijske iznose, ali ih sve dalje usmerava na ekološke ciljeve.
Dokumentarni filmovi: Učestvovala je u projektima poput „Ja sam Greta“ i serijalu „Godina za promenu sveta“. I ovde je prihod preusmeren na fondaciju.
Greta i njen način života
Greta vodi minimalistički život: ne koristi avion, izbegava luksuzne troškove i koristi održive načine prevoza. Svojim načinom života i finansijskim odlukama ostaje dosledna borbi za očuvanje planete.
Osnovala je Fondaciju Greta Tunberg koja transparentno upravlja prihodima i donacijama, a sredstva preusmerava organizacijama koje pomažu deci, bore se protiv klimatskih promena i promovišu održivi razvoj.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare