Italijanski premijer Đuzepe Konte podneo je danas ostavku. A ostavka je taktički potez povučen u pokušaju da poveća svoje šanse da bude šef nove vlade.
Konte je svoju ostavku podneo predsedniku Serđu Matareli u nadi da će mu predsednik poveriti treći mandat i tako omogućiti da sastavi novu vladu koja će imati većinu.
Konte je prošle sedmice preživeo glasanje o poverenju u oba doma parlamenta nakon što je bivši premijer Mateo Renci izazvao političku krizu povukavši svoju malu Italija Viva partiju iz vladajuće koalicije.
Konteova vlada, iako je preživela glasanje o poverenju, ima samo malu većinu, a sa slabom većinom u parlamentu, Konte je znao da ga čeka poraz u glasanju o reformi pravosuđa ove sedmice.
Naime, Konte je bio pod pritiskom dva glavna koaliciona partnera – Pokreta Pet zvezda i Demokratske partije da preventivno podnese ostavku pre sutrašnjeg glasanja kako bi dobio mandat od Matarele da formira novu vladu koju bi podržala šira koalicija stranaka. Problem je što će mu i za tu vladu biti potrebna Rencijeva Italija Viva a ni Pokret pet zvezda ni demokrate, kao ni Konte, ne žele više da sarađuju sa Rencijem. Bar su tako saopštili prošle sedmice.
„Za sada nije jasno da li će Konteu ovo upaliti“
„Za sada nije jasno da li će Konteu ovo upaliti“, rekao je Volgango Pikoli, kopredsedavajući londonske istraživačke kompanije Teneo holdinks. „Demokrate i 5 zvezda su duboko podeljeni oko toga da li treba pregovarati sa Rencijem. Obe stranke takođe žele da umanje Konteov uticaj koji je prikupio zahvaljujući pandemiji korone“, dodao je on.
Konte uživa veliku popularnost Italijana zbog načina na koji se uhvatio u koštac sa prvim talasom pandemije koronavirusa, kada je Italija dva meseca bila potpuno zatvorena. Međutim, izgubio je nešto kredibiliteta kockanjem sa daljim zatvaranjima i slabom finansijskom pomoći privrednicima pogođenim pandemijom.
Politička kriza u Italiji izbila je u trenutku kada zemlja pokušava da se izbori sa posledicama pandemije i recesije.
Renci se našao na udaru žestokih kritika kada je povukao svoje ministre iz koalicione vlade zbog neslaganja sa Konteom oko načina rešavanja situacije sa koronom i ekonomskog plana oporavka. Italija bi, inače, trebalo da dobije 200 milijardi evra iz fonda za oporavak Evropske unije.
Ispitivanja javnog mnjenja
Ako Konte dobije mandat za formiranje široke koalicije, to će biti njegova treća vlada u manje od tri godine. Stranke levog centra koje su činile dosadašnju koalicionu vladu, zalažu se da Konte formira i novu vladu a to izgleda želi i narod jer je jedno nedavno organizovano ispitivanje javnog mnjenja pokazalo da je Konte najpopularniji premijer u poslednih 20 godina i da 46 odsto ispitanih želi da on nastavi da vodi izvršnu vlast.
Najjače partije opozicije desnog centra „Liga“ Matea Salvinija i „Frateli d’Italija“ Đorđa Melonija pak ne žele puku promenu vlade već traže i izbore, verujući da bi u ovoj situaciji imali podršku većine biračkog tela.
Ispitivanja javnog mnjenja pokazala su da bi, ukoliko bi se sada išlo na izbore i glasalo, većinu imale stranke desnog centra, piše portal Fanpejdž.
Na prvom mestu je stranka „Liga“ Matea Salvinija koja, zavisno od ankete, ima podršku između 23 i 24 odsto birača. Na drugom mestu je Demokratska stranka koju podržava 20 odsto biračkog tela, na trećem mestu je „Frateli d’Italija“ sa 16 odsto, a sledi Pokret pet zvezdica sa 14 odsto glasova birača.
Ankete, napravljene ovih dana kada se govorilo o padu vlade, pokazuju da bi koalicija desnih stranaka imala solidnu većinu od 46 odsto, dakle više od onoga što bi, u slučaju da se glasa sada, imale stranke levog centra koje čine sadašnju koalicionu vladu. Međutim, ni stranke desnog niti one levog centra ne bi mogle da obrazuju većinsku vladu bez pomoći malih stranaka.
U grupi desnih to je „Forza Italija“ Silvija Berluskonija, kojoj bi poverenje ukazalo 7 odsto birača, a u grupi stranaka levog centra „Italija Viva“, Matea Rencija, koja zavisno od ankete ima između, 2,5 i 3 odsto glasova birača.
BONUS VIDEO
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: