U jeku sukoba Evropske unije i farmaceutskih kompanija oko vakcina i najava iz Brisela da će zabraniti izvoz vakcina proizvedenih u Evropi, italijanski mediji su otkrili da je kompanija AstraZeneka u Italiji sakrila 30 miliona doza vakcine namenjenih Velikoj Britaniji.
„AstraZeneka skriva 30 miliona doza [vakcina] u Italiji.“ Tako vrišti naslov na mrežnom izdanju italijanskog dnevnog lista La Stampa. Koji dodaje da su vakcine smeštene u skladište fabrike Katalento u regiji Lacio.
Reč je o vakcinama koje su bile namenjene za isporuku Ujedinjenom Kraljevstvu, ali su ih otkrile italijanske vlasti u istrazi koju je predložila Evropska komisija. Reč je velikom kontingentu vakcina koji bi, piše La Stampa, mogao da dovede do prelomne tačke kada je reč o vakcinaciji i u Britaniji i na Starom kontinentu. To je gotovo dvostruko više nego što je EU dosada primila od AstraZeneke (16,6 miliona doza), dok bi Londonu to omogućilo da gotovo 15 miliona stanovnika dobije drugu dozu.
Velika Britanija se našla u problemu i zbog kašnjenja proizvodnje u Indiji. Sve skupa, piše Jutarnji, klasični „casus belli“ – povod za rat. Ne vatreni, ali oko vakcina se danas vode ratovi svim drugim sredstvima, od meke do oštre moći.
Evo i zašto: Na evropskim berzama su jutros cene deonica pale, drugi dan zaredom, što je posledica novog „zatvaranja“ u Evropi, između ostalih, u Nemačkoj i Francuskoj, kako bi se suzbio treći talas korone. Investitori se plaše da će to usporiti oporavak najvećih evropskih ekonomija.
Brisel je početkom marta zaustavio jednu pošiljku cepiva istog proizvođača Australiji. Sada u EK tumače da su do sada dobili 70 miliona doza vakcine, dok je 41,5 miliona iz Europe izvezeno u 33 države: četvrtina tog broja je otišla u Britaniju – koja se krajem prošle godine i definitivno odvojila od EU. I zato pozivaju sve partnere da budu “predusretljivi, transparentni i otvoreni kao što smo mi”.
„Očekivali smo isporuke u stotinama [miliona], a ne primamo ni četvrtinu“, rekla je u utorak zastupnicima Evropskog parlamenta glavna pregovaračica Komisije za vakcinee Sandra Galina. “Razgovarali smo s državama članicama i, naravno, nameravamo nešto da preduzmemo jer je ovo stvarno pitanje koje se ne može ostaviti bez nadzora. Upotrebićemo sve alate koji nam stoje na raspolaganju da dobijemo vakcine.“
EK je priznala da je zabrljala prvo sa nabavkom a onda i sa distribucijom vakcina. Američki predsednik Džo Bajden je obećao da će za Dan nezavisnosti 4. jula svi moći normalno da se okupe i roštiljaju. EU trenutno razmišlja o „normalnosti“ na jesen. A naročito je osetljivo pitanje putovanja jer bi još jedna godina bez turizma mogla biti pogubna za mediteranske države, uključujući i Hrvatsku. Trenutno je stanje najgore u Španiji.
I zato nije isključeno da Italija i EK ne odobre izvozne dozvole. Italijanski premijer Mario Dragi je, čim je preuzeo vlast, oštro kritikovao EK i projekat nabavke vakcina. Zbog toga ne treba sumnjati da će on mirne duše odlučiti da cepivo mora da ostane na teritoriji EU.
AstraZeneka se još nije oglasila ovim povodom.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: