Premijer Izraela Benjamin Netanjahu izjavio je da je Mohamed Sinvar — koji je prema tvrdnjama izraelske vojske (IDF) predvodio oružano krilo Hamasa i bio viđen kao potencijalni novi lider pokreta — ubijen.
Netanjahu je vest o njegovoj smrti kratko pomenuo u govoru pred Knesetom, navodeći ga među više visokorangiranih lidera Hamasa koji su, prema izraelskim tvrdnjama, ubijeni tokom rata u Gazi. Premijer nije izneo detalje o okolnostima smrti, ali su izraelski mediji ranije izvestili da je Sinvar bio meta IDF napada 13. maja na komandni centar Hamasa, lociran ispod Evropske bolnice u Kan Junisu, njegovom rodnom gradu u južnom pojasu Gaze.
Netanjahu je već 21. maja sugerisao da je Sinvar „verovatno“ ubijen, ali izraelska vojska još uvek nije zvanično potvrdila njegovu smrt. Tada je Ministarstvo zdravlja u Gazi saopštilo da je u tom napadu poginulo najmanje 16 ljudi, a više od 70 ih je ranjeno. Hamas se do sada nije oglasio niti potvrdio Sinvarovu smrt.
Rođen 1975. godine u izbegličkom kampu u Kan Junisu, Mohamed Sinvar je, prema navodima IDF, predvodio Iz al-Din al-Kasam brigade, vojno krilo Hamasa. Na tu poziciju postavljen je nakon smrti prethodnog vođe brigada, Mohameda Deifa, koji je ubijen u izraelskom vazdušnom napadu 13. jula 2024. godine.
Sinvar je mlađi brat Jahje Sinvara, jednog od glavnih stratega napada na Izrael 7. oktobra 2023. godine, koji je pokrenuo trenutni rat u Gazi. Njihova porodica je među stotinama hiljada Palestinaca proteranih tokom rata 1948. godine, kada je osnovana država Izrael.
Mohamed Sinvar se pridružio Hamasu još krajem 1980-ih, ubrzo po osnivanju pokreta. Vremenom se uzdigao do članstva u takozvanom zajedničkom generalštabu Hamasa. Bio je jedan od ključnih organizatora napada iz 2006. godine u kojem je zarobljen izraelski vojnik Gilad Šalit, koji je kasnije oslobođen u zamenu za više od 1.000 palestinskih zatvorenika, među kojima je bio i Jahja Sinvar.
U intervjuu za katarsku Al Džaziru pre tri godine, Mohamed Sinvar je izjavio: „Kada Hamas preti Izraelu, znamo tačno gde ih boli i znamo kako da pritisnemo to mesto“.
Iako Netanjahu sada otvoreno tvrdi da je Sinvar ubijen, ne postoji konačna potvrda o njegovoj smrti. Glasine o njegovoj smrti kruže još od 2014. godine, kada je IDF tvrdio da je ubijen u napadu na stambeni kompleks. Međutim, dokazi iz novembra 2023. godine — poput dokumenata pronađenih u Hamasovoj bazi i video-snimka koji je objavila izraelska vojska — sugerisali su da je još bio živ.
Od tada je izraelska vojska nastavila aktivno da ga traži kao jednog od ključnih ciljeva u pokušaju da eliminiše vojno i političko rukovodstvo Hamasa.
Kao lider vojnog krila Hamasa, Sinvar je imao odlučujuću ulogu u pregovorima o oslobađanju izraelskih talaca, pa njegova smrt dodatno komplikuje pokušaje SAD i arapskih država da posreduju u postizanju primirja.
Izrael je jasno poručio da neće zaustaviti rat dok svi taoci ne budu oslobođeni i dok Hamas ne bude poražen, razoružan ili proteran.
U oktobru prošle godine, analitičar australijskog instituta Strategic Analysis Australia, Majkl Šubridž, rekao je da bi Sinvar mogao da nasledi svog brata Jahju na čelu Hamasa. Ukoliko bi se to desilo, to bi, kako je rekao, značilo nastavak „apokaliptičnog rata“ i produženo stradanje stanovništva Gaze.
Sada, isti analitičar smatra da vest o njegovoj smrti predstavlja deo šire strategije izraelske vlade da sistematski eliminiše Hamas.
„IDF je razbio Hamas kao organizaciju — počevši od najvišeg rukovodstva, uništio je i velike zalihe oružja, pogone za proizvodnju i značajan deo boraca na terenu“, rekao je Šubridž.
„Organizacija se nalazi u potpunom rasulu. Ukoliko Hamas i bude uništen, postoji mogućnost da ga zameni neka nova, lokalna grupa koja će se takođe protiviti izraelskoj vlasti“, dodao je.
„Kada sukob dostigne nivo nasilja koji vidimo u Gazi, nova generacija regruta se radikalizuje kroz lično stradanje, gubitke porodica i prijatelja. Tako se stvara prostor za pojavu novog pokreta, možda i radikalnijeg“.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare