Foto: Reuters, Profimedia, EPA_EFE, AP, Slađana Đermanović/Nova.rs

Nakon 120 dana rata, ruske snage uspele su da osvoje 90 odsto regiona Lugansk na istoku Ukrajine. Međutim, iako žestoke borbe traju već duže od dva meseca, ključni grad ove oblasti - Severodonjeck i dalje odoleva napadima.

Guverner oblasti Lugansk Sergej Gajdaj, koja je poprište najjačih borbi poslednjih nedelja, rekao je da je situacija od ponedeljka uveče „izuzetno teška“ duž cele tamošnje linije fronta.

„Ruska armija je akumulirala dovoljnu količinu rezervi da započne ofanzivu velikih razmera“, rekao je guverner Gajdaj na ukrajinskoj televiziji.

Severodonjeck Foto: ARIS MESSINIS / AFP / Profimedia

On je istakao da ruske snage kontrolišu deo grada Severodonjecka, osim hemijske fabrike Azot, gde se stotine civila skrivaju nedeljama, a put koji povezuje Severodonjeck i njegov bratski grad Lisičansk sa gradom Bahmut bio je pod stalnim granatiranjem.

Na drugim mestima duž aktivne linije fronta koja se proteže na više od 1.000 kilometara, samo deset odsto teritorije je i dalje pod kontrolom ukrajinskih vlasti.

„Lisičansk je ceo dan pod masovnim ruskim granatiranjem. Za sada je nemoguće utvrditi broj žrtava“, rekao je Gajdaj, dodajući da je to granatiranje bilo možda najteže koje je grad do sada doživeo.

Uprkos tome, Rusi nisu finalizivali opkoljavanje ukrajinskih snaga, koje im nanose „značajne gubitke“, rekao je on.

Foto: SOPA Images / Sipa Press / Profimedia

Veći deo oblasti pod ruskom kontrolom

Ruske snage zauzele su nedavno dva grada u blizini Lisičanska i Severodonjecka u regionu Lugansk, potvrdila je ukrajinska vojska. U pitanju su gradovi Pidlisne i Mirna Dolina, što znači da se pod kontrolom Rusije sada nalazi devedeset odsto regiona Lugansk.

Ovim je Rusija zauzela teritoriju duž fronta u istočnoj Ukrajini, ali i pojačala pritisak na dva ključna grada – Severodonjeck i Lisičansk.

Severodonjeck opstaje

Prošlo je skoro dva meseca otkako su ruske snage počele napade na grad Severodonjeck. Uprkos ogromnoj vatrenoj moći, ruski vojnici još uvek nisu uspeli da potisnu ukrajinski otpor, niti preseku linije koje preostalim braniocima grada obezbeđuju oružje i municiju.

Severodonjeck Foto: EPA-EFE/STR

Ruski predsednik Vladimir Putin proglasio je zauzimanje istočnih ukrajinskih oblasti Luganska i Donjecka jednim od glavnih ciljeva „specijalne vojne operacije“ Moskve koja je počela u februaru.

Usred intenzivnih gradskih borbi, oko 500 civila uključujući desetine dece sklonilo se u hemijsku fabriku Azot u Severodonjecku. Za razliku od fabrike Azovstal u Marijupolju, uporište u Severodonjecku nudi veću zaštitu civilima. Ukrajinski zvaničnici tvrde da ljudi koji su ranije odbili da napuste grad imaju zalihe hrane, ali sada ne mogu da budu evakuisani iz fabrike zbog intenzivnih borbi.

Ali, kao i sa „Azovstalom“, fabrika „Azot“ i njeno neposredno okruženje postali su centar ukrajinskog otpora, što znači da su ruske snage sve svoje napore usmerile upravo ka njima.

Ruski vojnici sada koriste dronove da identifikuju odbrambene pozicije.

Severodonetsk Foto: ARIS MESSINIS / AFP / Profimedia

„Ruska vojska danonoćno prati vazdušni prostor pomoću bespilotnih letelica, prilagođava vatrenu moć, brzo se prilagođava našim promenama u odbrambenim oblastima“, objasnio je Gajdaj.

Sva tri mosta koja povezuju grad Severodonjeck na istočnoj liniji fronta u Ukrajini sa Lisičanskom na zapadu su uništeni, što onemogućava evakuaciju civila koji se i dalje nalaze u gradu.

„Mostovi su omogućili da se preveze bar nešto humanitarne pomoći. Trenutno je nemoguće koristiti te mostove, što nam je značajno otežalo situaciju“, rekao je Gajdaj.

Sudbina Donbasa

„U Severodonjecku se odlučuje o sudbini Donbasa, na više načina“, rekao je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski, nakon što su ruske snage uspele da zauzmu oko 90 odsto teritorije ovog grada.

Vojni komandanti procenjuju da je pitanje vremena kada će i ovaj grad potpuno pasti pod rusku kontrolu, iako je ranije uspeo da odoli napadima.

Da je bitka za Severodonjeck od velike važnosti za rusku vojsku, nedavno su potvrdili i zvaničnici Kremlja. Osvajanjem Severodonjecka, Rusija bi mogla da obnovi transportne veze i drugu ključnu infrastrukturu, kako bi se formirao kopneni koridor od Rusije do anektiranog poluostrva Krim. Ovo je, ističe zvanična Moskva, bio jedan od osnovnih ciljeva „specijalne vojne operacije“ u Ukrajini.

POGLEDAJTE JOŠ:

Severodonjeck je pre svega jedan od nekolicine gradova u tom regionu koji je još u ukrajinskim rukama. Na nešto manje od 100 kilometara od njega nalazi se grad Kramatorsk koji je administrativni centar ukrajinskog dela Donbasa, još od 2014. godine kada su separatisti zauzeli istočni deo tog velikog basena.

Dakle, zauzimanjem ovog grada Rusija bi ostvarila mnogo veći cilj od pukog proširenja liste teritorija koje se nalaze po njihovom kontrolom. Zauzimanjem Severodonjecka oni bi imali kontrolu nad gradom koji bi povezao Donbas sa istočnim delom Ukrajine.

Ovim bi rat u Ukrajini ušao u novu fazu, jer bi osvajanjem Severodonjecka ruska vojska praktično dobila uporište na teritoriji Ukrajine iz kojeg bi mogla da nastavi dalja osvajanja.

BONUS VIDEO Ruska vojska patrolira Severodonjeckom

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar