Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Posle više od jedne decenije i niza pritisaka iz Evropske unije, konačno je u skupštinsku procedu ušao kodeks ponašanja narodnih poslanika, čiji je predlagač Aleksandar Martinović. Ovaj potez možda bi bio za pohvalu, da nova pravila ponašanja nisu uopštena i da za njih postoji adekvatna kazna. I dok je prethodnim nacrtima kodeksa, koji nikad nisu usvojeni, za kršenje konkretnih pravila bila predviđena i kazna u visini od tri poslaničke plate, po kodeksu Martinovića i njegove radne grupe, najstrožija je javna opomena.

U kratkom roku radna grupa na čijem je čelu naprednjak Aleksandar Martinović izradila je kodeks ponašanja narodnih poslanika, koji obiluje nizom opštih mesta, a u kome gotovo da nema kazni za parlamentarce koji krše „pravila lepog ponašanja“.

Mnoga od njih su već predviđena različitim zakonima, a koji se uprkos visokim kaznama već godinama ne poštuju – pa je tako zabranjena zloupotreba javne imovine ili sakrivanje informacija od javnog značaja, sukob interesa…

Kako se navodi u obrazloženju odluke o usvajanju kodeksa, njegovo donošenje neophodno je zbog procesa evrointegracija i primene evropskih standarda.

Šta sve piše u kodeksu?

U ovom dokumentu, koji je objavljen na sajtu Skupštine, navodi se da je narodni poslanik u obavezi da savesno obavlja poslaničku funkciju, da bude pristojan, da ne podstiče mržnju i nasilje, predrasude i stereotipe, ne koristi reči i gestikulaciju koji vređaju ljudsko dostojanstvo… Na sednicama ne sme da koristi mobilni telefon na način koji ometa tok sednice, niti da unosi partijske simbole, osim onih „diskretnih“.

Poslanik ne sme da koristi javnu imovinu u privatne svrhe, da zloupotrebljava poslaničku funkciju radi lične ili koristi političke stranke, niti da iznosi podatke, činjenice i ocene iz porodičnog života drugog lica koje bi mogle da mu naškode.

Parlamentarci su dužni da poštuju „istinu kao temeljnu vrednost“, a ona „nalaže da se ne sakrivaju informacije od javnog značaja i da se ne manipuliše netačnim podacima“. Dužni su da poštuju pravičnost… poštenje, koje „zahteva da se ne sme prikrivati privatni interes koji je u sukobu sa funkcijom“…, nepristrasnost „koja ojačava poštenje“… „odgovornost u obavljanju poslaničke funkcije“…, otvorenost i dostupnost.

Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

U kodeksu piše i da poslanik glasa, opredeljuje se i istupa u skladu sa sopstvenim uverenjem i ne sme „delovati i glasati u interesu fizičkog ili pravnog lica tako da ugrozi svoju slobodu glasanja“. On ne sme da traži, prihvata ili prima bilo kakvu finansijsku korist ili drugu nagradu u zamenu za uticaj ili glasanje o predlozima koji su na dnevnom redu Skupštine.

Ukoliko ima bilo kakav lični posredan ili neposredan interes u stvari o kojoj se odlučuje u parlamentu, u obavezi je da to saopšti Skupštini pisanim putem.

Uzdržavanje od podmićivanja

Prema kodeksu koji je pripremio Martinović, poslanik treba da se uzdržava od bilo kakvog ponašanja koje bi po domaćem ili međunarodnom krivičnom pravu moglo da se okarakteriše kao aktivno ili pasivno podmićivanje. On treba aktivno da se angažuje u u otkrivanju i borbi protiv svih oblika korupcije.

Poslanik ne sme da se koristi javna sredstva u privatne svrhe, a dužan je i da nadoknadi materijalnu štetu koju je namerno ili iz krajnje nepažnje prouzrokovao Narodnoj skupštini.

Dužan je da se odnosi sa poštovanjem prema zaposlenima, bez bilo kakvih predrasuda, i da ne ugrožava načelo političke neutralnosti zaposlenih.

Opomena i javna opomena

Prema kodeksu, nadzor nad njegovom primenom vršiće Administrativni odbor na čijem je čelu Aleksandar Martinović, koji će biti u obavezi da saziva sednicu i predlaže dnevni red „sa aktima koji se odnose na povredu kodeksa“.

Prijavu o povredi pravila ponašanja moći će da podnese svaki narodni poslanik i predsednik Narodne skupštine, a podnosilac će biti u obavezi da dostavi pisane i druge dokaze. Odbor će moći da poziva i svedoke, kako bi se utvrdilo „činjenično“ stanje.

Za nepoštovanje kodeksa predviđene su samo dve kazne – opomena i javna opomena, koja se izriče na sajtu Narodne skupštine u trajanju od 30 dana.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare