Kada je reč o Zajednici srpskih opština na Kosovu, sve je izglednije rešenje po hrvatskom modelu, nalik tamošnjem Srpskom nacionalnom veću, izjavila je FoNetu urednica portala KoSSev Tatjana Lazarević.
„Na terenu se sve više spekuliše o načinu na koji su hrvatske vlasti rešile pitanje srpske manjine. Čak se ni u formalnom smislu to više ne naziva Zajednicom, već se uveliko koristi reč Veće, kao u Hravatskoj“, objasnila je Lazarević.
Ona podseća da se za takvo rešenje zalaže i kosovski premijer Aljbin Kurti.
Povodom dileme Kosovo ili Evropska unija (EU), Lazarević ocenjuje da se, prema postupcima srpskog predsednika Aleksandra Vučića, čini da je Srbija odabrala stranu i da ide ka evropskim integracijama.
To se, kako smatra, vidi i po kupovini francuskih rafala, kao i po promeni rečnika u barem nekim delovima vladajuće koalicije.
Lazarević konstatuje da je za nju Briselski sporazum realnost i obaveza koje su svesna rukovodstva u Beogradu i Prištini.
„Ako mene lično pitate, taj sporazum se sprovodi pre svega jednostrano, tako što su kosovske vlasti u svojevrsnoj ofanzivi, politički, institucionalno, administrativno i bezbednosno i zato se na terenu dešava velika promena“, ukazala je Lazarević.
Ona dosadašnji dijalog Beograda i Prištine na najvišem političkom nivou smatra neuspešnim i napominje da to konstatuje i međunarodna zajednica.
Podseća, ipak, da se dešava i onaj tehnički dijalog o kojem malo znamo, a upravo se tu donose rešenja koja se primenjuju u praksi.
Smatra da referendum o pitanju Kosova ne bi pokazao slobodnu volju građana, već bi bio deo PR i marketinške strategije.
„Videli smo način na koji vlast u Srbiji vešto upravlja medijima, javnim mnjenjem, tehnikama propagande i manipulacije“, obrazložila je Lazarevć.
Misli da je zamrznuti konflikt završen i da je taktika kosovskog premijera Kurtija odmrzavanje konflikta, što on vrlo uspešno radi.
Lazarević zapaža da se Kosovo svakog dana sve više osamostaljuje, pa joj, kako priznaje, nije teško da zamisli da jednog dana ono dobije i stolicu u Ujedinjenim nacijama.
Ona smatra da je takav scenario moguć, ako se nastavi ovakva politika Beograda prema kosovskom pitanju, ali i odnos Zapada prema Kosovu.
Lazarević ne isključuje rizik sukoba na Kosovu, a kao primer pominje slučaj Banjska, mada misli da taj incident nije bio deo autentične pobune Srba sa severa Kosova.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare