U intervjuu za dnevni list “Nova” Borislav Novaković, poslanik i član Narodnog pokreta Srbije, rekao je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić vratio u Srbiju devedesete godine i da je oružani sukob u Banjskoj pokazao da je šef naprednjaka političar prošlosti. On ističe da u mesecima koji slede Srbiju čeka socijalni bunt, jer je ekonomska situacija zemlji, kako kaže, neodrživi i neizdrživa.
Opozicija je uputila pismo zvaničnicima EU zahtevajući da se ne uvode sankcije Srbiji zbog događaja u Banjskoj, već da se one uvedu, ukoliko moraju, Vučiću. Mislite li da će Brisel shvatiti ozbiljno vaš apel?
Projekat „kultivisanja“ i evropeizovanja Vučića i njegove politike, na kojem je tako dugo i istrajno radila međunarodna zajednica, doživeo je krah i dramatičan slom. Na grub i nedvosmislen način Vučić nas je stilom i posledicama vladanja vratio u zaboravljene devedesete godine. Dogodilo se upravo ono od čega su strahovale i domaća i međunarodna javnost – pale su ljudske žrtve. Od krvavog raspada bivše države do danas, imate domaće političare koji neće da prihvate elementarno pravilo civilizovanog ponašanja da se svaki spor mora rešavati nenasilno, diplomatski i na institucionalno utemeljen način. Srpsku nacionalnu zajednicu na KiM može da zastupa samo neko ko svojom biografijom i obrazovanjem uliva poverenje i ima poštovanje tih ljudi. Umesto časnih i čestitih predstavnika te zajednice, Vučić bira najgore i kao dva glavna „zaštitnika“ srpskih interesa na KiM isturio je Zvonka Veselinovića i Milana Radojičića, koje je međunarodna zajednice označila kao predvodnike najveće kriminalne grupe u ovom delu Evrope. Vučić nikako da shvati da je vreme hajduka, komita i uskoka prošlo. Tragični događaj u Banjskoj razvejao je i poslednju sumnju – Vučić je političar prošlosti. To većina u Srbiji zna. Shvata to i međunarodna zajednica, sada je samo vreme da to i pokaže.
U čemu vidite Vučićevu odgovornost?
U javnom i političkom životu Srbije, suštinski postoji samo „on“ i i sve zavisi od njegove volje u zlovolje. Zgazio je institucije i formalni poredak služi samo da stvori privid pravnosti odluka koje donosi. Imamo najveću inflaciju u Evropi, a po visini primanja smo na samom dnu zajedno sa Albanijom i BiH. Ekonomisti nas upozoravaju da polovina stanovnika Srbije živi na ivici egzistencije i da ujutro rešavaju dilemu da li idu u prodavnicu ili pred kontejner. Uporedo sa padom životnog standarda i bujanjem siromaštva, trenutno u Srbiji živi 48 milijardera. Siromaštvo je lice Vučićevog režima, a milijarderi su izopačeno naličje koruptivnog Eldorada koji caruje našom zemljom. Dakle, po broju milijardera prednjačimo, a po ekonomskom blagostanju nazadujemo. Zato mislim da nas u mesecima koji dolaze očekuje socijalni bunt, jer je ekonomska situacija neodrživa i neizdrživa. Upravo taj nezaustavljiv pad životnog standarda ubrzano ruši Vučićev režim i tu parizer doskočice ne pomažu.
Predstavnici vlasti nakon najave održavanja izbora za 17. decembar više ne govore o tom datumu kao definitivnom. Verujete li da će se održati izbori u terminu u kom su najavljeni?
U Srbiji ništa nije definitivno. Izvesna je samo neizvesnost. Pa ipak, činjenica da će budžet Srbije biti na dnevnom redu u oktobru, a po pravulu budžet se donosi u decembru, govori u prilog toga da se izbori spremaju. Kada i koji izbori mislim da ne zna ni Vučić. Polutički procesi u našoj zemlji su tako turbulentni i nepredvidivi, da postoje samo „situacioni“ zaključci. Jasno je samo da raspušta skupštine opština i gradova u kojima očekuje ubedljivu pobedu. Zašto? Na bazi „jesenje“ pobede u sredinama koje podržavaju njegovu politiku, pokušava da obeshrabri opozicione pristalice, a osokoli svoje glasače za „prolećne“ izbore tamo gde realno opozicija može da pobedi.
Jeste li vi spremni za te izbore i šta su doneli svakodnevni sastanci dela opozicije kojem pripada vaš pokret?
Naravno da smo spremni za izbore, kao opozicija sve vreme smo insistirali da se izbori što pre održe. Zašto? Zato što postoji očigledan nesklad između raspoloženja naroda i političkog sastava Skupštine Srbije. Izbori su jedini način da se uspostavi politička ravnoteža. U ovom trenutku odgovorno i strpljivo razgovaramo o predstojećoj izbornoj kampanji. Rad u parlamentu i protesti su oblikovali atmosferu tolerancije i poštovanja u opoziciji i uneli sklad koji pre nije postojao. Dakle, iskušenja i izazovi i u parlamentu i van parlamenta zbližili su opoziciju i učinili realnim zajednički i usaglašen način delovanja. Zato verujem da i ove razgovore možemo okonačati na dobar način sa produktivnim rezultatom.
Šta je sad realno – jedna lista opozicije ili više kolona? Nedavno smo čuli da vaša organizacija razmatra da nastupi sa pokretom Aleksandra Jovanovića Ćute?
Pravljenje koalicije nije “prva ljubav” i odluke se ne donose zajapureno i emotivno, nego racionalno i odmereno, na bazi istraživanja i pažljive analize koji format donosi najviše uspeha. Važno je samo jedno – da odluke koje donosimo budu proizvod zajedničke procene i da format u kom izlazimo na izbore daje kumulativni efekat. Utoliko i naša odluka da u parlamentu imamo zajednički poslanički klub sa Ekološkim ustankom Aleksandra Jovanovića Ćuta i Novim licem Srbije Miloša Parandilovića nije bila stvar skupštinske matematike, nego procena da moramo ući u proces ukrupnjavanja opozicije na bazi srodnosti ideja i vrednosti. Dakle, nema nikakve sumnje da će Narodni pokret Srbije u narednom periodu sarađivati i nastupati zajedno sa Ekološkim ustankom Aleksandrom Jovanovića Ćute. Naravno, u susret novim izborima, pogotovo lokalnim, želimo da opoziciona kolona bude što veća i da je širom Srbije čine svi istinski borci protiv Vučićevog režima.
BONUS VIDEO: