Oglas

Evropski parlament u Strazburu 13179163.jpg
Guillaume Horcajuelo / EPA

Odbor za spoljne poslove EP u utorak o nacrtima izveštaja o Srbiji, BiH i Ukrajini

autor:
10. mar. 2026. 18:08

Odbor za spoljne poslove Evropskog parlamenta (AFET) razmatraće nacrte izveštaja za više država kandidata za članstvo u EU koje su pripremili izvestioci te institucije na sednici zakazanoj za 16. i 17. mart.

Oglas

Nakon dijaloga sa komesarkom za proširenje Martom Kos zakazanog za utorak, poslanici okupljeni u tom odboru dan kasnije će razgovarati o detaljima nacrta izveštaja o Ukrajini, Moldaviji, Srbiji, Kosovu* i Bosni i Hercegovini, piše N1.

U izveštaju o tzv. Kosovu navodi se da je 2025. godina bila izgubljena za taj entitet, zbog učestalih izbora i propalih pokušaja formiranja institucija, što je dovelo i do izostanka reformi, a samim tim i gubitka novca iz Plana rasta EU za Zapadni Balkan.

Kao ključni izazovi navedene su reforme u pravosuđu, medijske slobode, efikasnost javne uprave, digitalizacija, ali i zaustavljeni dijalog Prištine sa Beogradom.

„Dijalog između Prištine i Beograda, koji je pokrenut kako bi se pronašao kompromis prihvatljiv za strane, nažalost nije dao očekivane rezultate. Dijalog je praktično bio zaustavljen tokom 2025. godine. Tome je doprinela i činjenica da Kosovo nije imalo vladu sa mandatom i autoritetom, a pregovori u ovom obliku nemaju izgleda za uspeh. Evropska komisija, kao i Evropski parlament i države članice, svakako moraju učiniti sve da se dijalog između Prištine i Beograda nastavi sa obnovljenom energijom“, navodi se u nacrtu izveštaja o Kosovu koji potpisuje poslanik Riho Teras.

Nacrti izveštaja o Srbiji i Bosni i Hercegovini još nisu objavljeni. Poznato je da će u okviru teksta o Srbiji, koji priprema poslanik Tonino Picula, biti i izveštaj ad hok misije Evropskog parlamenta za utvrđivanje činjenica, koja je krajem januara boravila u Srbiji, piše N1.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare