Otkako je saobraćaj u Beogradu postao neizdrživ, a gužve se na ulicama događaju i van uobičajenog saobraćajnog špica, svaka alternativa koja bi ubrzala putovanje je dobrodošla. Jedan od načina da kroz Beograd brže stignete na svoju destinaciju jeste korišćenjem žutih kolovoznih traka u određenom vremenskom periodu.
Saobraćaj u Beogradu ovih dana je, čini se, nepodnošljiv, velike gužve u kombinaciji sa radovima, ali i činjenicom da su gradske ulice i inače opterećenije u ovo doba godine, dovelo je do opšteg haosa. Ako se nekada znalo kada je na beogradskim ulicama špic i kada možemo da očekujemo najveću gužvu, čini se da ta nepisana pravila više ne važe. Na gužvu možete naići u bilo koje doba dana, a situacija je nešto prijatnija tek vikendima, državnim praznicima i noću.
Međutim, postoji mogućnost da sebi makar malo olakšate, a to možete učiniti tako što ćete koristiti takozvanu žutu traku, inače namenjenu isključivo za vozila gradskog saobraćajnog prevoza i taksi vozila. Ukoliko niste od onih koji čitaju „sitna slova“, možda niste primetili da na brojnim znakovima koji označavaju žutu traku stoji i vreme – od 7.00 do 9.00 i od 14.00 do 18.00 sati. Ono označava vreme tokom kog žutu traku mogu koristiti isključivo vozila gradskog prevoza i taksi prevoznici, što znači da je u svim drugim terminima, žuta traka otvorena i za privatna vozila građana.
Ovakvih žutih traka ima nekoliko na teritoriji Beograda.
Na potezu Bulevara despota Stefana žuta traka „sa radnim vremenom“ proteže se od Ulice braće Jugović do Cetinjske ulice, kao i od Džordža Vašingtona do Mitropolita Petra, u oba smera. U Bulevaru Nikole Tesle na Novom Beogradu, u navedenom vremenu, može se ići od Ušća do Brankovog mosta, kao i preko mosta, zbog čega neretko možemo sresti saobraćajnu policiju koja vozače upućuje da voze tom trakom, kako bi se saobraćaj što dinamičnije odvijao.
Takođe, na Novom Beogradu u Jurija Gagarina, od Omladinskih brigada do Mosta na Adi, kao i u suprotnom smeru, vozači privatnih vozila slobodno mogu voziti.
Identično je i u Balkanskoj ulici, na potezu od Nemanjine do Admirala Geprata, kao i na Hajduk Veljkovom vencu od Risanske i Birčaninove do Nemanjine. U Sarajevskoj ulici moguće je koristiti traku na potezu od Drinske do Risanske i Birčaninove.
Ukoliko vozači ne poštuju predviđeni vremenski period za kretanje žutom trakom, ne treba da se začude ako im na kućnu adresu stigne i kazna. Kako je ranije za portal Nova.rs objasnila predsednika Prekršajnog suda u Beogradu Olivera Ristanović najduži rok za obradu kazni jeste onaj koji se odnosi na kažnjavanje vožnje žutom trakom.
„Nakon što kamera usnimi vozača, od strane policijskih službenika se fotozapisi obrađuju, po registarskom broju utvrđuju vlasnici vozila ili upisani korisnici vozila, pa se tek nakon pribavljenih podataka, pozivi sa fotografijama snimljenog prekršaja šalju na adresu vlasnika, odnosno korisnika vozila. Brzina kojom se obrađuju podaci, odnosno rok u kome se dostavljaju na kućne adrese, zavisi pre svega od mesta na kome je vozilo snimljeno u prekršaju i vrste prekršaja. Najduži rok je kod prekršaja kretanja žutom trakom, jer je najveći broj izvršilaca ovih prekršaja, te se može dogoditi i da se ovi pozivi dostavljaju i nakon više od šest meseci od dana kada je sačinjen snimak. Ono što je bitno jeste da je radnja bila zabranjena u trenutku kada je snimak sačinjen“, rekla je ranije u razgovoru za naš portal Ristanovićeva.
Novčana kazna za nepoštovanje pravila žute trake iznosi 5.000 dinara.
Bonus video: Nesreća na Novom Beogradu
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare