Foto: Wikipedia, Epa/Srdjan Suki

Vest da se koronavirus približava granicama Srbije dodatno je uznemirila domaću javnost i zbog toga što se mnogi građani još uvek živo sećaju epidemije opasnog virusa, koji je pre skoro pola veka izazvao nezapamćenu paniku i poljuljao veru u neprikosnovenu stabilnost titoističkog društva. Bilo je to u martu 1972. godine, mesecu koji je u novijoj srpskoj istoriji više puta sa sobom, zajedno sa najlepšim prolećima, donosio velike tragedije

Pakt i puč – 25. i 27. mart 1941.

Foto: Wikipedia

Jugoslovenska vlada potpisala je 25. marta 1941. sporazum o pristupanju Trojnom paktu sa Nemačkom, Italijom i Japanom. Dva dana kasnije, grupa oficira izvela je vojni puč, zbacila sa vlasti namesništvo i Kneza Pavla, pohapsila ministre i na presto dovela tada još uvek maloletnog kralja Petra II Karađorđevića. Hiljade ljudi demonstriralo je tog dana po ulicama Beograda nezadovoljno odlukom Krunskog saveta da treba pristupiti Silama Osovine i na taj način očuvati suverenitet Jugoslavije. Fotografije i snimci nepreglednih kolona Beograđana, koji su jedini u Evropi u to vreme rekli „ne“ fažizmu, ubrzo su stigle i do Hitlera, koji je zbog toga naredio da se napadne Jugoslavija. Posle nekoliko dana, tačnije 6. aprila, započela je operacija „Odmazda“ to jest bombardovanje Beograda i drugih većih gradova, kojim je na ovim prostorima zvanično otpočeo Drugi svetski rat i slom Kraljevine Jugoslavije.

Variola Vera – 14. mart 1972. 

Foto: Wikipedia

Poslednja epidemija velikih boginja u Evropi zabeležena je u martu 1972. u Beogradu, kada je od ove opake bolesti, prema zvaničnim podacima preminulo oko 40 osoba, dok je 175 obolelo. Epidemija je počela u selu Danjane kod Đakovice i proširila se preko Novog Pazara na Čačak i Beograd. Zvanična verzija bila je da je bolest u zemlju uneo Ibrahim Hoti po povratku sa hadžiluka. Prva žrtva bio je Latif Mumdžić iz sela kraj Tutina, koji je umro 10. marta. Lekari su verovali da je preminuo od alergijske reakcije na penicilin, a prava dijagnoza utvrđena je tek kada mu razboleo brat. Do tada nekoliko obolelih sa Kosova i centralne Srbije dopremljeno je u Beograd sa simptomima koje lekari nisu odmah prepoznali kao virus velikih boginja. Javnost je tek posle nekoliko dana saznala istinu o epidemiji, što je stvorilo ogromnu paniku, otvaranje karantina i masovne vakcinacije koje su sprovođene na ulici. Epidemija je trajala do 30. aprila, a od sredine maja više nije bilo obolelih pacijanata. Mnogi i danas sumnjaju u zvaničnu verziju kako broja umrlih i obolelih, tako i načina na koji je virus stigao u SFRJ.   

Demonstracije protiv Miloševića – 9. mart 1991. 

Foto: EPA/ROBERT RAJTIC

Lider Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković, zajedno sa još nekoliko opozicionih stranaka organizovao je 9. marta 1991. u Beogradu prvi masovni protest protiv režima Slobodana Miloševića. Procenjuje se da je tog dana na ulicama bilo oko 100.000 ljudi. Haos koji je zavladao na ulicama i sukobi demonstranata sa policijom, doveli su do toga da u večernjim satima na ulice izađe i vojska. U neredima su nastradale dve osobe, a ovaj protest je ostao simbol prve građanske nepuslušnosti prema Miloševićevom režimu.

Ubistvo premijera – 12. mart 2003.  

Foto: EPA/SASA STANKOVIC

Zoran Đinđić, peti predsednik Vlade Srbije ubijen je 12. marta 2003. ispred zgrade Vlade u Nemanjinoj ulici u Beogradu. Istog dana proglašeno je vanredno stanje i policijska akcija „Sablja“, tokom koje je uhapšeno više od 10 hiljada osoba. Za atentat su na maksimalne kazne zatvora osuđeni pripadnici ozloglašenog zemunskog klana, kao i pripadnici Jedinice za specijalne operacije (JSO) koja je tada i rasformirana. Ubistvo Đinđića je prema stavovima mnogih istoričara i političkih analitičara zaustavilo evropski put i modernizaciju Srbije, čije se posledice osećaju i danas.

Početak bombardovanja – 24. mart 1999.

Foto: EPA-EFE/Srdjan Suki

NATO bombardovanje SR Jugoslavije otpočelo je 24. marta 1999. i označeno je kao završna faza rata na Kosovu i Metohiji. Sukobi na Kosovu otpočeli su 17 godina ranije, tačnije u martu 1981.prvim demonstracijama kosovskih Albanaca.Bombardovanje je trajalao punih 78 dana, sve do 10. juna 1999. godine , i predstavlja najveći vojni sukob na ovim prostorima od Drugog svetskog rata. Tačan broj žrtava do danas nije precizno i tačno utvrđen. Prema poslednjim konkretnim podacima, koje je javnosti na desetpogodišnjicu bombardovanja saopštio tadašnji predsednik Vlade Mirko Cvetković, u bombardovanju je poginulo 1002 pripadnika vojske i policije, 2.500 hiljade civila, među kojima 89. dece.

Martovski pogrom – 17. mart 2004. 

Foto: Printscreen

Vest o davljenju trojice albanskih dečaka u reci Ibar, za šta su albanski mediji okrivili Srbe, bio je neposredan povod da albanski ekstremisti i OVK organizuju masovni pogrom srpskog civilnog stanovništa sa Kosova i Metohije. U periodu od 17. do 19 marta 2004. sa KIM je proterano više od 4.000 Srba dok je 28 ubijeno. Ekstremisti su spaljivali srpske kuće i imanja, a uništeno je 19 spomenika kulture neprocenjive vrednosti, kao i 16 pravoslavnih crkava. Od Srba je etnički očišćeno šest gradova i devet sela.