Hapšenje nekoliko osumnjičenih zbog pokušaja prodaje vredne slike "Blagoveštenski sabor", autora Vlaha Bukovca, samo je jedna u nizu akcija srpskih organa reda kada je reč o trgovini ili švercu nacionalnog blaga. Po svemu sudeći, vredne umetnine sve češće se nalaze na meti lopova, koji su u vršenju ovih krivičnih dela videli veliki profit.
U poslednjoj u nizu akciji SBPOK i švajcarske policije, uhapšeni su Slobodan Gajin i još nekoliko osumnjičenih, koji su pokušali da preprodaju sliku Vlaha Bukovca za 600.000 evra u Švajcarskoj.
Ipak, ovo nije jedinstveni slučaj. Prethodno su, odnosno krajem jula, carinici na prelazu Kelebija zaplenili umetničke slike, sakrivene među polovnim nameštajem.
Pregledom tovarnog dela, pronađen je drveni sanduk za transport umetničkih slika, sa logotipom poznate berlinske kompanije koja se bavi ovom delatnošću. Kada je sanduk otvoren u njemu su pronađene tri umetničke slike, nepoznatog autora.
Reč je o tri ulja na platnu, ali je potrebna stručna ekspertiza kako bi se znalo da li je reč o originalnim delima, kao i to da ko je autor i kolika je vrednost.
Deset dana pre toga, carinici su na aerodromu „Nikola Tesla“ pronašli sliku Paje Jovanovića „Stražar“ i to, ni manje-ni više nego, u prtljagu Beograđanina (39), koji je pokušao da ovo vredno umetničko delo unese u zemlju bez prijavljivanja. Carinici su pronašli originalan račun da je slika kupljena i overen obrazac za povraćaj poreza na dodatnu vrednost. Zašto je Beograđanin pokušao da prošvercuje sliku nije jasno, budući da je početkom juna legalno kupio za 137.500 evra na aukciji u bečkom „Doroteumu“.
Velika prašina podigla se oko ove fotografije i zbog toga što je zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić otkrio da je postojao tajni plan da se ova slika otkupi na aukciji i vrati u Srbiju, ali je kupac izdao mnogo više novca od onoga što je Srbija mogla da plati.
Arheološke zbirke
Srpski carinici sprečili su krajem prošle godine i krijumčarenje bogate arheološke zbirke sa preko 2.000 antikvitetnih predmeta iz različitih perioda, bronzanog doba, vizantijskog perioda, iz srednjeg veka, ali i predmeti starih Slovena i Kelta.
Među ukrasnim predmetima pronađene su narukvice, broševi, ukosnice, kao i šnale za kosu, dok se među oružjem našlo dosta vrhova za koplja, strela, sekira, pa čak i jedan buzdovan.
Od svakodnevnih upotrebnih predmeta zbirka sadrži i nekoliko kašika, igala, sekača, ključeva, mamuza, kopči za kaiševe, dugmadi i novčića.
Samo nekoliko meseci ranije, odnosno sredinom jula, lopovi su ukrali i rimski epigrafski spomenik iz 2. veka, ali je on pronađen desetak dana kasnije.
Spomenik težak oko 300 kilograma bio je bačen uz put ka manastiru, a policija traga za kradljivcima.
Pratite nas i na društvenim mrežama: