Foto: Privatna arhiva; Utrecht Robin/ABACAPRESS.COM / Abaca Press / Profimedia; Padraig O'Reilly / SplashNews.com / Splash / Profimedia; DAPRESS / SplashNews.com / Splash / Profimedia; ingo kutsche / imago stock&people / Profimedia; Shutterstock

Ako je postojalo neko mesto gde su se kriminalci osećali sigurno, bio je to Dubai, deo Ujedinjenih Arapskih Emirata, države koja primenjuje striktne zakone i ne toleriše kriminal na svojoj teritoriji. Bila je otvorena za begunce svih mogućih boja i vera, a što su više trošili, to su bili sigurniji da im niko ne može ništa. Međutim, situacija se promenila, a svoju ulogu u tom preokretu imali su balkanski kriminalci.

U Dubaiju je bilo potpuno normalno videti italijanske mafijaše za istim stolom sa narko baronima iz Južne Amerike, dok su za stolom pored njih vođa eskadrona smrti u sužbi južnoameričkih kartela i glava najmoćnije irske kriminalne organizacije. Naravno, gde god je bio kriminalni džet-set, pojavili bi se i kriminalci sa Balkana, koji su u Dubaiju počeli da se osećaju kao kod kuće.

Pročitajte još:

Važilo je jedno osnovno pravilo, novac tamo sme da se troši, ali ne i zarađuje na kriminalan način, tako da su mafijaši mogli nesmetno da rasipaju novac stečen uglavnom švercom droge. Naime, Dubai je godinama, pa i decenijama ignorisao sve zahteve za izručenje traženih osoba, jer nisu imali potpisane ugovore sa većinom zemalja. To je dovelo do apsurdne situacije da ljudi koji su se u svojim zemljama krili, čiju fotografiju nije imala čak ni policija, na društvene mreže kače svoje fotografije iz provoda u Dubaiju. To je uradio i Edin Gačanin, vođa kartela Tito i Dino, koji je dugo godina bio enigma za većinu policijskih organizacija sa Zapada, koji su ga znali samo po nadimku Tito i da je poreklom iz neke od zemalja bivše Jugoslavije.

Edin Gačanin Tito Foto: Privatna arhiva

Kako izgleda kada se neko ne pridržava strogih pravila koja su tamo važila, na svojoj koži su, naravno, osetili Srbi. Naime, oni su 15. aprila 2007. godine izveli spektakularnu pljačku zlatare u Dubaiju, najveću u istoriji te zemlje. Razbojništvo je izvela ozloglašena banka pljačkaša „Pink panteri“ uz pomoć dva „audija“ kojima su uleteli u izlog zlatare. U prepadu su učestvovali državljani Srbije, BiH i Hrvatske…

Pljačka se dogodila u večernjim satima u tržnom centru „Vafi“. Nešto posle 21.00 čas dva „audija“ su uletela u tržni centar – beli „audi“ su parkirali u pored draguljarnice „Graf“, dok su crnim vozeći u rikverc razlupali izlog zlatara. Na snimcima sa sigurnosnih kamera koje su obišle svet vidi se kako potom trojica maskiranih muškaraca izlaze iz auta, uleću u zlataru sa razbijenim izlogom, a zatim izlaze za manje od jednog minuta sa dva džaka puna nakita. Procenjeno je da je njihov ulog vredeo više od deset miliona evra!

Jedan od učesnika spektakularne pljačke, državljanin Srbije Borko Ilinčić, uhapšen je, izručen Dubaiju gde je drakonski kažnjen, sa 10 godina zatvora. Tu kaznu nije izdržao do kraja, umro je iza rešetaka 2017. godine, a zvanično je izvršio samoubistvo vešanjem.

Za razliku od „Pink pantera“, većini ozbiljnih mafijaških bosova nije palo na pamet da se bave kriminalom u samom Dubaiju, ali su ga koristili kao logističku bazu. Osim Gačanina, koji je bio deo Superkartela, kako je tu multinacionalnu kriminalnu korporaciju nazvao Europol, mnogi drugi kriminalci sa ovih prostora su jedno vreme boravili u tom gradu, na raskrsnici kontinenata.

Daniel Kinahan Foto: Privatna arhiva

Čak je i Darko Šarić, prvi veliki narko-bos sa ovih prostora koji je označen kao veliki snabdevač Zapadne Evrope kokainom, jedno vreme navodno boravio u tom gradu dok je bio u bekstvu.

Ali, sve što je lepo ima kraj, pa tako i utočište međunarodnih kriminalaca u Dubaiju. Polako je stav UAE, pod pritiskom međunarodne zajednice počeo da se menja i tamošnji vladari su shvatili da ne mogu protiv celog sveta, pogotovo protiv SAD i EU koje su pojačavale pritisak. Prekretnicu je, po svemu sudeći, označila svadba vođe najmoćnije irkse mafijaške porodice Danijela Kinahana, na kome su zvanice bile neki od najozloglašenijih kriminalaca na planeti, članovi Superkartela koji je za nekoliko godina zaradio neverovatnih 30 milijardi evra.

Osim Edina Gačanina, tu su bili i jedan od šefova italijanske Kamore Rafaele Imperiale, Holanđanin marokanskog porekla Radvan Taži, Čileanac Rikardo Rikelme Vega. Svadba je „pucala“ od luksuza u jednom od najelitnijih hotela na svetu „Burdž al Arab“. Ali, bilo je i nepozvanih gostiju – agendata američke DEA koji su došli do spiska gostiju, koji se u mnogome poklapao sa njihovom listom najtraženijih kriminalaca. Zašto su to vlasti UAE tolerisale? Samo Italijan Imperiale je trošio oko 400.000 dolara mesečno u Dubaiju, a ni njegovi poslovni saradnici nisu zaostajali za njim.

Rafaele Imperiale Foto: DAPRESS / SplashNews.com / Splash / Profimedia

Ipak, na kraju je i Dubai „pao“. Prvo su potpisani sporazumi o policijskoj saradnji, a onda su počela hapšenja koja su dostigla vrhunac u akciji „Pustinjsko svetlo“ kada su uhapšeni neki od članova Superkartela, među njima i Edin Gačanin 2023. godine. Dve godine ranije uhapšen je i Rafaele Imperiale, koji je u međuvremenu počeo da sarađuje sa italijanskim vlastima i da cinkari svoje bivše kolege.

Prema nekim informacijama, policija je u Dubaiju uhapsila oko 500 osoba sa međunarodnih poternica i izručila ih zemljama koje su ih potraživale, pa je ta zemlja od omiljene postala destinacija za izbegavanje za svetski kriminalni džetset.

BONUS VIDEO: Zaplena osam tona kokaina u Španiji

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare