Foto: Privatna arhiva; Utrecht Robin/ABACAPRESS.COM / Abaca Press / Profimedia; Padraig O'Reilly / SplashNews.com / Splash / Profimedia; DAPRESS / SplashNews.com / Splash / Profimedia; ingo kutsche / imago stock&people / Profimedia; Shutterstock

U pitanju je događaj iz jula 2017. godine, tačnije venčanje Daniela Kinahana, vođe ozloglašenog irskog narko-kartela koji se našao na meti američke DEA koja je uspela da ubaci svoje agente u hotel u Dubaiju u kome se ceremonija odvijala. Agenti su uspeli da se dokopaju spiska zvanica na kome je bilo nekoliko njima dobro poznatih imena, trebalo im je vremena da shvate o čemu se zapravo radi.

Daniela Kinahana je američka agencija za borbu protiv droga (DEA) već dugo vremena pratila, on je i dan danas jedna od najtraženijih osoba na svetu, a DEA je za njim raspisala nagradu od 5 miliona dolara koja će biti isplaćena onome ko im dojavi informacije koje će pomoći u njegovom hapšenju. Kinahan je vođa jedne od najmoćnije, ali i najnasilnije irske kriminalne organizacije, čije je sedište bilo u glavnom gradu Irske, Dablinu. Ali, kada je policija pojačala pritisak, Kinahan je pobegao prvo u Holandiju, pa u Španiju, da bi se na kraju skrasio u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, u Dubaiju.

Daniel Kinahan Foto: Privatna arhiva

Irac nije slučajno izabrao baš tu destinaciju za svoju bazu jer u to vreme UAE nisu hapsili i izručivali ljude sa poternica, čak ni SAD-u. Amerikanci su mogli samo da gledaju irskog mafijaša, a onda su saznali da se Kinahan ženi. DEA je uspela da ubaci svoje agente u jedan od najluksuznijih hotela na svetu „Burdž el Arabi“ u kome su se skupile zvanice. Na novcu se nije štedelo, nije štedeo ni domaćin ni gosti, a onda su se agenti dokopali spiska zvanica. Na spisku je bilo mnogo iriskih prezimena, ali i nekih potpuno nekarakterističnih za Irce. Kada su u agenciji proverili ta imena, shvatili su da su se na jednom mestu skupili neki od najmoćnijih kriminalaca na svetu, državljanin BiH Edin Gačanin, Italijan Rafael Imperiali, Holanđanin marokanskog porekla Radvan Taži, Čileanac Rikardo Rikelme Vega.

Budrž Al Arabi Foto: ingo kutsche / imago stock&people / Profimedia

Ali, tek kada su iz DEA poslali pitanja drugim policijskim agencijama i nacionalnim policijama i kada su stigli odgovori istina je izašla na videlo, stvoren je prvi svetski super-kartel. Svako od nabrojanih bio je stručnjak u svom poslu, Edin Gačanin je imao kontakte sa proizvođačima kokaina u Peruu i mogao je da nabavi drogu po niskoj ceni, Radvan Taži je bio na čelu kriminalne organizacije koja je kontrolisala Roterdam i Antverpen, dve luke preko koje kokain ulazi u Evropu, Italijan Imperioli je bio član napuljske Kamore i u tom trenutku drugi najtraženiji kriminalac u Italiji i stručnjak za pranje novca, Čileanac Vega je bio na čelu organzacije ubica koja je mogla da zaštiti interese superkartela u Južnoj Americi. Umesto da se međusobno bore za prevlast, oni su se svi ujedinili i napravil multinacionalnu kriminalnu korporaciju.

Edin Gačanin Tito Foto: Privatna arhiva

Zapravo, tek kada su zaplenjena dva servera, jedan u Kanadi, drugi u Kostariki, preko kojih su članovi superkartela komunicirali kriptovanim porukama sistemom PGP, pretečom Skaj ECC aplikacije, policija je dobila potpunu sliku o čemu se radi. Ispostavilo se da su članovi grupe među sobom razmenili čak 3,6 miliona poruka, kao i da su postali najveći pojedinačni snabdevači kokainom Zapadne Evrope. Policijska računica je bila da su na švercu narkotika zaradili neverovatnih 30 milijardi evra. Većina bosova boravila je u Dubaiju, sigurni da neće biti izručeni a u tom trenutku su svi imali poternice koje su za njima raspisale ili njihove domovine ili neke druge evropske zemlje.

Ali, tada je promenjena istorija. UAE su izložene ogromnom pritisku kako SAD, tako i EU i na kraju je usvojen sporazum između Europola i UAE i Dubaji je prestao da bude utočište za svetski kriminalni džet-set. Dogodilo se nezamislivo, počeo je „lov“ na članove superkartela. Hapšeni su jedan po jedan, slati u države koje ih potražuju i osuđivani. Radvan Taži je u Holandiji osuđen na doživotnu robiju zbog nekoliko ubistava, među kojima su brat i advokat čoveka koji je svedočio protiv njega. Čileanac Rikelme Vega je osuđen na 11 godina u Holandiji, a prema nekim informacijama priprema se i nova optužnica protiv njega. Italijan Imperioli je takođe uhapšen i izručen Italiji, gde je osuđen, a prema izveštajima pojedinih medija započeo je da sarađuje sa italijanskom policijom.

Edin Gačanin je uhapšen u novembru 2022. godne, ali je neko iz Holandije „zakasnio“ sa slanjem papira u UAE i Gačanin se našao na slobodi. Kasnije je ponovo uhapšen i 2023. je priznao krivicu na holandskom sudu i dobio je 7 godina zatvora i kaznu od milion evra. Ovih dana je pohapšena i mreža njegovih saradnika u Bosni i Hercegovini, a osim kriminalaca, iza rešetaka su se našli i korumpirani zvaničnici. U toj akciji u BiH su osim lokalne policije učestovali i agenti Europola, DEA i FBI, što dovoljno govori o važnosti te operacije.

Zapravo, od svih vođa superkartela, organizacije koja je pre skoro 7 godina šokirala policije sveta, na slobodi je samo čovek koji je, na neki način, odgovoran za njihov pad – irski mafijaš Daniel Kinahan. On je pobegao iz Dubaija 2022. godine, a nije isključeno da mu je neko i dojavio šta se sprema. Nagradu za njegovo hapšenje od 5 miliona dolara još niko nije naplatio.

BONUS VIDEO: Hapšenje nakon zaplene 2,7 tona kokaina

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare