Novica Antić, predsednik Vojnog sindikata Srbije, priveden je zbog sumnje da je učinio proneveru, a stručna javnost ovaj potez ocenila je kao još jedan vid pritiska na sindikalce koji godinama ukazuju na sve nepravilnosti u Vojsci Srbije. Proteklih godina, Vojni sindikat Srbije zalagao se za poštovanja zakona i propisa, ukazujući na sve vrste zloupotreba u bezbednosnim službama.
Cela kampanja protiv VSS kulminirala je pre desetak dana kada se o sindikatima u Vojsci Srbije oglasio i ministar odbrane Miloš Vučević izjavom da je sindikalno organizovanje u vojsci „glupost“ i da vojnicima ne trebaju sindikati da govore „gde će da zalegnu“. Vučević je čak nagovestio da će se, ukoliko ostane ministar odbrane, „zalagati da se sindikati u vojsci zakonom zabrane“.
Ključna figura Vojnog sindikata Srbije i medijski najvidljivija ličnost je njihov predsednik Novica Antić koga vladajuća stranka i vojni vrh na svaki način žele da odstrane iz vojske, jer krši zavet ćutanja i iznosi neugodne istine o skandalima u vojsci, uslovima rada, pojedinim generalima i ruši idiličnu sliku o oružanoj sili koju vlast pokušava da izgradi u javnosti. Mnogim izjavama Antić se zamerio samom vrhu vojske i države.
Vojska je adut u predizbornoj kampanji vladajuće stranke a jedna od najomiljenijih tema jeste šta je Srbija kupila od naoružanja, koliko ima tenkova, aviona, helikoptera. Ono o čemu zvaničnici ćute su uslovi rada u Vojsci Srbije, koja je ostala bez mnogo profesionalnih vojnika i oficira.
Po podacima VSS iz decembra prošle godine, u poslednjoj deceniji je čak 12.000 profesionalnih pripadnika, napustilo Vojsku Srbije. Zaposleni u Vojsci Srbije od 2015. godine ne mogu svoja prava da zaštite kroz kolektivni ugovor.
Među brojnim zloupotrebama u o kojima nadležni ćute, ali ne i VSS je slučaj bivšeg pripadnika Specijalne brigade Vojske Srbije, a sadašnjeg pripadnika Žandarmerije Nenada Vučkovića Vučka, koji je, navodno, uveo neovlašćena lica u streljanu vojske u Pančevu.
VSS je još 2017. godine podneo krivčnu prijavu protiv starešina Vojske Srbije koji su dozvolili Vučkoviću da dovede prijatelje Aleksandra Stankovića zvanog Sale Mutavi i Veljka Belivuka zvanog Velja Nevolja da vežbaju pucanje, a pometi slučaj ostao je u senci postupanja tužilaštva koje se svim naporima trudilo da krivičnu prijavu odbaci. Taj slučaj ni do danas nije dobio sudski epilog.
Stariji vodnik prve klase Dejan Stojković preminuo je 24. juna 2021. godine tokom manevara na Pešteru. Dok je upravljao oklopnim vozilom aktivirao se protivpožarni sistem, iako je Stojković tražio da stane, naređeno mu je da nastavi i Stojković se ugušio. Sve to je pokušano da se predstavi kao nesreća, ali i VSS se o tome oglasio da je „Ministarstvo odbrane palo ispit časti“.
Ministar odbrane tada je bio Nebojša Stefanočvić. Njegovu ostavku zbog smrti vodnika Stojkovića zatražio je Antić.
„Ministar Stefanović je morao da formira Komisiju za vanredne dogadjaje koja bi utvrdila okolnosti pod kojima je poginuo Stojković. Saopštenje koje je tim povodom izdalo Ministarstvo nije istinito. Stojković nije bio bolestan i verovatno je preminuo od posledica trovanja gasom halonom“, rekao je tada Antić.
Antić i Vojni sindikat Srbije zamerili su se i prethodnom ministru odbrane, Bratislavu Gašiću kada su 2015. godine otkrili da je Ministarstvo odbrane preko agencije DIPOS tadašnjem ministru Gašiću obezbedilo vilu u ulici Milovana Glišića u elitnom beogradskom naselju Senjak.
VSS je proteklih godina takođe pominjao i slučaj pogibije pilota, majora Omera Mehića, kao i članova posade helikoptera, medicinske ekipe i bebe koju su prevozili iz Novog Pazara u Beograd. Iz nepoznatog razloga, letelica je preusmerena na Surčin, gde je navodno bila spremna i televizijska ekipa koja je trebalo da snimi spašavanje bolesnog novorođenčeta.
Zbog guste magle helikoper se srušio i svi su poginuli u maju 2015. godine. Niko nije odgovorao zbog ovoga.
Inače, Novica Antić, predsednik Vojnog sindikata, je čovek koji je dva puta dobio otkaz iz Vojske Srbije zbog sindikalnog delovanja. Posledni put je dobio otkaz iz vojne službe nakon što je taj sindikat uputio otvoreno pismo predsedniku Aleksandru Vučiću u avgustu prošle godine.
To je bio drugi put da ga teraju iz vojske, a te 2023. godine Upravni sud je presudu u njegovu koriste po tužbi koju je podneo protiv Ministarstva odbrane zbog prethodnog otkaza koji je dobio 2018. godine.
BONUS VIDEO: Novica Antić o optužbama da su članovi Vojnog sindikata Srbije „izdajnici“
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare