Ministarka pravde Maja Popović rekla je da su, od početka primene Zakona, o sprečavanju nasilja u porodici, 1. juna 2017, grupe za koordinaciju i saradnju sastale 10.848 puta i razmotrile 192.220 prijavljenih slučajeva nasilja u porodici i izradile 61.327 individualnih planova zaštite i podrške žrtvama.
Popović je na sednici Saveta za suzbijanje nasilja u porodici rekla da su u tom periodu zamenici javnog tužioca podneli 72.344 predloga za produženje hitne mere, a sudovi su u 70.732 slučaja produžili hitne mere za 30 dana, saopštilo je Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost.
Predsednica tog koordinacionog tela Zorana Mihajlović rekla je da je neophodno uspostaviti centralnu evidenciju o nasilju u porodici.
Mihajlović je podsetila da je ove godine usvojen Zakon o rodnoj ravnopravnosti i da je izrađena i Strategiju za sprečavanje i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja prema ženama, koji je, kako je napomenula, uz Zakon o sprečavanju nasilja u porodici normativni okvir u ovoj oblasti unapređen.
Prema njenim rečima, ono što nedostaje je uspostavljanje centralne evidencije o nasilju u porodici, kako bi efikasnije pratili primenu Zakona.
„Zato smo i kroz novu Strategiju inicirali formiranje sveobuhvatnog registra koji bi sadržao sve podatke o učiniocu svih oblika nasilja prema ženama“, rekla je ona.Mihajlović je istakla da bi se tim registrom obezbedio kontinuitet u praćenju ponašanja nasilnika što bi, kako je ocenila, „pomoglo u proceni rizika od svih oblika rodno zasnovanog nasilja i stvorilo uslove za preventivno delovanje“.
„Važno je da radimo na prevenciji, da ohrabrimo žene da prijave nasilnike, ali i da edukujemo širu zajednicu šta je sve nasilje“, rekla je ona.
Mihajlović je upozorila i na problem dečjih brakova.
„Kroz rad Nacionalne koalicije za okončanje dečijih brakova predložili smo izmenu Porodičnog zakona, da se ukine mogućnost sklapanja maloletničkih brakova, kao i inicijativu za izmenu Zakona o sprečavanju nasilja u porodici jer maloletnički brakovi treba da budu prepoznati kao nasilje“, rekla je ona.
Pratite nas i na društvenim
mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare