Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Vlada Srbije ne ispunjava u potpunosti minimum standarda za suzbijanje trgovine ljudima, ali čini značajne napore u tom pravcu, navodi se u najnovijem izveštaju Stejt departmenta o trgovini ljudima u Srbiji 2022. godine.

Ti napori uključuju istragu više osumnjičenih i reviziju indikatora za identifikaciju žrtava trgovine među školskom decom, navodi se u dokumentu koji prenosi Astra.

Saučesništvo zvaničnika u zločinima trgovine ljudima i dalje zabrinjava, a Vlada nije u potpunosti zaštitila žrtve, niti u potpunosti istražila verodostojne navode da je oko 500 vijetnamskih radnika bilo podvrgnuto prinudnom radu u fabrici u vlasništvu NR Kine.

Vlada je povećala izdvajanja za Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima, koji je sklopio sporazume sa kompanijama za obezbeđivanje hrane, sredstava za higijenu i drugih donacija za žrtve.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Vlada je formirala koordinaciono telo za podršku žrtvama tokom krivičnog postupka, osnovala četiri specijalne radne grupe za različita pitanja borbe protiv trgovine ljudima i imenovala Zaštitnika građana za Nacionalnog izvestioca za trgovinu ljudima.

Država, međutim, nije povećala ukupne napore u poređenju sa prethodnim izveštajnim periodom, čak ni s obzirom na uticaj pandemije kovid-19 na njen kapacitet za borbu protiv trgovine ljudima.

Vlada nije bila proaktivna u identifikovanju žrtava, a primena Standardnih operativnih procedura (SOP) za identifikaciju i dalje je neadekvatna, navodi se u izvaštaju.

Savet za borbu protiv trgovine ljudima nije se sastao, a Vlada Srbije nije usvojila nacionalni akcioni plan (NAP) za 2021−2022.

Kao preporuke za Srbiju navedeno je da je potrebno uložiti više energije u istraživanja, krivična gonjenja i osuđivanje trgovaca ljudima, uključujući saučesnike među zvaničnicima, kao i u izricanje adekvatnih kazni.

Potrebno je u potpunosti istražiti navode o prinudnom radu u fabrici guma u vlasništvu Kine u Zrenjaninu i pružiti pomoć i zaštitu vijetnamskim radnicima.

Treba takođe povećati napore za proaktivnu identifikaciju žrtava, uključujući migrante bez dokumenata, osobe koje se bave komercijalnim seksom, izbeglice i tražioce azila, decu bez pratnje koja se bave uličnim prosjačenjem, navodi Stejt department.

Među preporukama je i da treba obučiti istražitelje, tužioce i sudije o pristupima usredsređenim na žrtvu i uspostaviti mehanizme za upućivanje tih slučajeva obučenim tužiocima i sudijama, u potpunosti primeniti pisane smernice za sprečavanje kažnjavanja žrtava trgovine ljudima za zločine počinjene kao direktan rezultat trgovine ljudima.

Foto: Shutterstock

Treba uspostaviti transparentne standarde i procedure za NVO da dobiju licence za pružanje usluga podrške, ažurirati nacionalni mehanizam za upućivanje formalizovanjem saradnje sa nevladinim organizacijama i delegiranjem konkretnih uloga i odgovornosti državnim agencijama, poboljšati obuku za državne službenike o pomoći žrtvama i upućivanju žrtava, te osigurati stranim žrtvama pristup pomoći.

U izveštaju se navodi da treba obezbediti inspektorima rada sredstva i obuku neophodne za regulisanje agencija za zapošljavanje i istragu slučajeva lažnog zapošljavanja, integrisati romske grupe u politike i programe u vezi sa zaštitom žrtava i dosledno sazivati koordinaciona tela i usvojiti NAP za
2021−2022.

Potrebno je standardizovati prikupljanje podataka i kreirati bazu podataka za prikupljanje statističkih podataka o kaznama i merama zaštite žrtava.

Bonus video: Pitanje Vladi Srbije koje je postavio Ćuta će ih ostaviti bez reči


***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar