Desetine žena, spremnih i voljnih da urade preventivni pregled grudi - mamografiju, jedna za drugom, pognute glave i oborenog pogleda, iz dana u dan odlaze od mobilnog mamografa, parkiranog u Takovskoj ulici pored zgrade Radio-televizije Srbije (RTS), nakon što čuju reči medicinskog osoblja: "Nemate zakazano" ili "Imate više od 69 godina". Bezuspešno, od 3. oktobra, od kada traju ova snimanja, žene u Beogradu i okolini, pokušavaju da dobiju jedan od dva broja kol centra i zakažu snimanje, a dolazak pred mobilni mamograf pomaže samo ukoliko neka od pacijentkinja, koje su samo prvog dana uspele da zakažu, propusti termin.
Brojeve kol centra besomučno smo okretali i pokušavali da dobijemo vezu, ali smo na kraju morali da dođemo lično do kamiona, gde nas je sačekao red žena sa istim problemom i pitanjima.
„Zvali smo prošle nedelje, pre podne ćerka, popodne ja, i nema šanse da dobijemo vezu, neprestano čujemo zauzeće. Došla sam da proverim, mogu li ovde, na licu mesta da zakažam, ali ne daju, kažu, mora telefonom. Posle će da pričaju kako je slaba prevencija i kako žene neće na preglede“, ispričala nam je Milanka Bojić (64), koja se danas vratila kući bez snimka.
Na svakih nekoliko minuta žene dolaze i odlaze, a sve sa istim pitanjem: „Kako da zakažem pregled?“.
„Ovo je sramota! Prošli put kad su bili kod Kalemegdana, radili su po istom scenariju. Nikako nisam mogla da dobijem vezu. Otišla sam u Dom zdravlja Stari grad 15. u mesecu, kad mi je rečeno da rade zakazivanja. Došla sam rano ujutru, da bih od sestre na šalteru dobila odgovor da je sve popunjeno i da dođem ponovo sledećeg meseca, a ne razumem kako do osam ujutru odu svi termini?! Pričaju nam da nemaju dovoljno lekara koji rade na mamografu i zato su termini prepolovljeni. Sad ne mogu ni ovde da zakažem preventivno, znači treba da obolim, da umirem, da bih stigla na red“, naglašava Jelica Petrović (52), koja živi na Opštini Stari grad.
Sa zakazivanjem se posrećilo samo onima koji su zvali prvog dana.
„Čim sam čula da je postavljen mobilni mamograf, prvi dan sam zvala ujutru i dobila vezu. Odmah su mi zakazali, ali sad vidim da sam jedina koja je uspela. Da sam sačekala samo jedan dan, ne bih uspela“, priča Radmila Kostić (60).
Interesovanje za preventivne preglede nadmašilo je sva očekivanja, a najbolji je pokazatelj da je Srbiji potrebno još mamografskih aparata, kao i radiologa koji su obučeni da na njemu rade. U mobilnom mamografu Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, ispred RTS-a, u periodu od nedelju dana pregledano je čak 300 žena, a još troduplo toliko je na čekanju.
„Vezu je teško dobiti jer su sve linije preopterećene. Žene konstantno zovu da zakažu, a mi dobijamo gotove spiskove iz kol centra, koji je u Batutu. Ne smemo preko tih spiskova da zakazujemo, niti da primamo preko reda one koje dođu lično, samo ukoliko zakazana žena propusti svoj termin, primamo pacijentkinju koja čeka, a nije zakazala. Zbog velikog interesovanja, najverovatnije ćemo nastaviti da radimo i u novembru, iako je planirano da mamograf stoji samo do kraja ovog meseca“, kaže Maja Garić, koja prima pacijentkinje na snimanja.
Na pitanje starije gospođe, koja se uz pomoć štapa jedva popela uz stepenice kamiona u kojem se obavlja pregled: “Kako da zakažem?”, zaposleni odgovaraju pitanjem: „Koliko imate godina?“.
Objašnjavaju joj da je mobilni mamograf za preventivne preglede, namenjen isključivo pacijentkinjama starosti do 69 godina.
„Imam 72“, tiho, bojažljivo odgovara žena, dok u bolovima silazi niz stepenice i sprema se da ode.
Okreće se i saopštava im da su joj u domu zdravlja rekli da mora hitno na mamografiju i da ima uput.
„Onda gospođo morate u dom zdravlja na snimanje, ovde radimo samo preventivu!“, ponavlja medicinska sestra.
„Ali u domu zdravlja mamograf ne radi, tako su mi rekli. Zašto ne mogu ovde na snimanje?“, nastavlja zbunjeno pacijentkinja, ali, na kraju rasprave, kao i sve ostale žene, poraženo odlazi, da čeka majstora za mamograf, pa kad proradi…
„Sreća, pa ja imam još dve godine do 69“, dobacuje ironično jedna od žena.
„A kad pređem tu granicu, idem sebi da iskopam raku, jer što bi lečili starije od 70. Ovoj državi starci ne trebaju, izbacuju ih iz bolnica, a ne daju im preventivu“, zaključuje ona.
Podsetimo, mamograf će do kraja oktobra, meseca u kojem se obeležava borba protiv raka dojke, stajati ispred zgrade RTS-a, „a možda i duže“, ali je termine nemoguće zakazati telefonom, pa čak ni lično dolaskom pred kamion.
Mamograf koji je trenutno aktivan u Beogradu, jedan je od samo dva funkcionalna mobilna mamografa u celoj Srbiji. Jedan koriste žene u Vojvodini, a drugi, koji bi trebalo da obezbedi snimanja za Južnu Srbiju, već mesecima je u kvaru, pa ovaj „beogradski“ pokriva pacijentkine gotovo cele zemlje.
Direktorka Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, koji organizuje i sprovodi rad mobilnog mamografa, Verica Jovanović saopštila je da se pregledi mogu zakazati na brojeve telefona 060-7171523 i 060-7171969 od 9 do 14 časova svakoga dana.
Mamografija je zlatni standard organizovanog skrininga raka dojke, bolesti od koje u Srbiji godišnje oboli 4.600 žena, a bitku sa ovom opakom bolešću izgubi 1700. Ovim pregledom otkrivaju se promene koje se ne mogu napipati ili uočiti drugom vrstom pregleda. Kada se otkrije na vreme, u ranom stadijumu, rak dojke je izlečiv u visokom procentu, hirurške metode su poštedne, oporavak je brži, kvalitet života obolele žene je mnogo bolji u odnosu na kvalitet života žena kod kojih se rak dojke otkrije u kasnijoj fazi.
***
BONUS VIDEO: Preventivni pregledi u mobilnom mamografu
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare