Direktor pokreta “Kreni-Promeni” Savo Manojlović izjavio je da je priča o odlasku radnika kompanije Rio Tinto "spuštanje" ove teme pred izbore zbog afere “Litijumska korupcija” u Portugalu gde je Vlada pala, a članovi kabineta premijera pohapšeni.
“Istina je upravo suprotna, Rio Tinto je odvojio budžet od 2 miliona evra za lobiranje samo do kraja ove godine” izjavio je Manojlović u saopštenju pokreta „Kreni -Promeni“.
“Projekat Jadar je stopiran blokadama i protestima iz decembra 2021. i januara 2022. godine. Od tada do danas, najveći deo javnosti se protivi iskopavanju litijuma i bora, koje bi nesumnjivo doveo do ekološkog uništavanja Srbije“, naveo je on.
“Rio Tinto je iznos od 2 miliona zvanično spremio za NVO, medije, ali i influensere. Jedna od stvari koji im smetaju je veliki broj mladih koji se protivi ovom projektu i zbog toga pripremaju kampanju kojom bi obezbedili podršku mlađih generacija. Takođe imamo podatak da je kompanija Rio TInto radila istraživanje koji influenser bi mogao da utiče na mlađu populaciju da promeni mišljenje. Ovo su provereni podaci do kojih smo došli. Za sada Rio Tinto nije našao ni jednog odgovarajućeg influensera koji bi pristao da proda svoju državu. Političari očigledno nemaju taj problem”, poručio je Manojlović i dodao:
“Znate kako, ako Rio Tinto zaista odlazi, zašto vlast ne stavi na glasanje narodnu inicijativu od preko 38.000 potpisa kojim smo predložili zabranu ekološkog uništavanja Srbije? Da li u Srbiji kao i u Portugalu imamo litijumsku korupciju” , upitao je direktor za kampanje Kreni – Promeni.
“Biću jasan. Nigde u EU nemate sada iskopavanje litijuma, imate zagovaranja da se uđe u taj proces, a jasno je da se iza toga krije litijumska korupcija. Političar u Srbiji koji kaže: ‘Evo kopaćemo i mi litijum kada budu kopali u EU’, zapravo kaže: ‘Uzećemo i mi mito kao korumpirani političari iz Portugala’ poručuje Manojlović.
On je istakao da je vađenje litijuma iz rude jadarit koja postoji u Srbiji, kako stručnjaci jasno objašnjavaju, „znatno štetnije i opasnije nego vađenje iz drugih ruda i voda kao i da nije isto da li se to radi blizu naseljenih mesta ili u nekim pustinjskim zabitima“.
BONUS VIDEO: Za vlast litijum ponovo tema, za meštane Jadra na iskopavanje stavljena tačka