Učenicima četvrtog razreda srednjih škola ostalo je manje od dva meseca do polaganja prijemnih ispita na fakultetima. Mnogi od njih počeli su sa pripremom prošle godine, dok je sada njihovo spremanje olakšano pripremnom nastavom koju organizuju fakulteti i koja se plaća i više od 100.000 dinara. Neki su jeftiniji od drugih, ali su srednjoškolcima ipak primamljiviji oni popularniji koji su, podrazumeva se, i najskuplji. A nekima ni pripremna nastava nije dovoljna, pa izdvajaju još toliko para za privatne časove. Donosimo vam na kojim fakultetima je najskuplja pripremna nastava.

Pripremna nastava za polaganje prijemnih ispita počela je na nekim fakultetima još u januaru, odmah posle božićnih praznika.

Već sada u aprilu većina fakulteta Univerziteta u Beogradu, ali i visokoškolske ustanove u Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu objavile su termine i cenovnike pripremnih nastava za buduće brucoše. Na pojedinim, kao što su Poljoprivredni i Fakultet za fizičku hemiju, nastava je besplatna.

Cene nastave variraju od fakulteta do fakulteta, a čini se da je najskuplja na Elektrotehničkom fakultetu – čak 51.000 dinara po predmetu, što bi ukupno bilo 102.000 za pripremu prijemnog ispita, s obzirom da se za prijemni polaže dva predmeta.

Toliko košta, slobodno možemo reći, cela školarina na nekom fakultetu.

PROČITAJTE JOŠ:

Elektrotehnički fakultet organizuje subotom i nedeljom pripremnu nastavu u svojim prostorijama. Zainteresovani srednjoškolci mogu da se prijave na oba kursa matematike i fizike ili samo za jedan, u zavisnosti od toga za koji predmet im „manjka“ znanja.

Cena po predmetu iznosi 46.000 dinara ako se plaća odjendom, a 51.000 ako se plaća u ratama.

Farmaceutski fakultet

Farmacija održava onlajn pripremnu nastavu za buduće akademce, a kako se prijemni ispit polaže iz dva predmeta (hemija je obavezan, dok se za drugi bira jedan od dva predmeta), onda su srednjoškolcima ponuđene pripremne nastave iz svih predmeta.

Blagoje Đokić Foto: TANJUG/ MILOS MILIVOJEVIC/

Tako, cena za 80 časova hemije iznosi 40.000 dinara, za 40 časova matematike 20.000 dinara, dok je za 60 časova biologije nephodno izdvojiti 30.000 dinara. Onaj đak koji se odluči za biologiju kao drugi predmet, plaća ukupno 70.000 dinara, što je, složićete se, skoro pa cela školarina na nekoj visokoškolskoj ustanovi.

Stomatološki fakultet

Pripremna nastava iz hemije i biologije na Stomatološkom fakultetu održava se od 3. februara svake subote.

Kandidati biraju koji predmet žele da slušaju, a nastava se odvija uživo. Cena po predmetu iznosi 30.000 dinara, što znači da bi onaj srednjoškolac koji želi dobro da se pripremi za prijemni, trebalo da uplati oba predmeta odnosno 60.000 dinara.

Medicinski fakultet

Medicinski fakultet je počeo sa onlajn pripremnom nastavom iz hemije i biologije još od 2. decembra prošle godine, a traje sve do 1. juna 2024. godine i održava se subotama.

PROČITAJTE JOŠ:

Kandidati koji žele da pohađaju nastavu biraju da li žele da pohađaju nastavu iz hemije i biologije, a cena za 60 časova iznosi 33.000 dinara, navodi se na sajtu.

Matematički fakultet

Od januara organizuje pripremnu nastavu koja se odvija uživo u zgradi fakulteta ili preko onlajn platformi. Nastava je subotom, a polaznici će ukupno odslušati 60 časova. Cena pripreme iznosi 40.000 dinara. Kako je naznačeno na sajtu, u cenu pripreme uključen je i probni prijemni na kojem će kandidati moći da provere svoje znanje.

Fakultet organizacionih nauka

Popularni FON realizuje pripremnu nastavu od 40 časova, a cena iznosi 32.000 dinara ukoliko se plaća u dve rate, a ukoliko se plaća u celini, cena iznosi 30.000 dinara.

Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

Kako se navodi na sajtu fakulteta, polaznici imaju stalne provere znanja, a nastava se izvodi subotom i nedeljom na fakultetu. Učesnici pripremne nastave imaju popust od 30 odsto za probni prijemni ispit koji se održava nekoliko dana pre samog prijemnog ispita iz matematike, navodi se na sajtu.

Priznanice i do 14.000 dinara

Nekoliko dana pred samo polaganje prijemnog ispita, roditelji maturanata moraće da izdvoje dodatnu svotu novca.

Prilikom prijave za prijemni, kandidati pored dokumentacije dostavljaju i priznanice kao dokaz o plaćenoj taksi za prijemni ispit, a iznos koji je potrebno uplatiti varira od 6.000 dinara do 14.000 dinara.

Informacije o cenama polaganja prijemnog ispita nisu transparentne i teško se nalaze na sajtovima fakulteta, a zavise od toga da li kandidat konkuriše na jednom ili više smerova na fakultetu.

Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

Na primer, budući brucoši Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja moraće u ove svrhe da pripreme čak 14.000 dinara. Na prijemnom ispitu polažu tri testa koji koštaju 4.000 dinara, dok ostalih 10.000 dinara odlazi na prijavu za konkurs.

Ukoliko kandidati za studije hoće da se žale na konačnu rang listu treba da doplate još 5.000 dinara.

Svi navedeni troškovi samo su uvod u ono što studente očekuje kada počne nova akedemska godina koja donosi novo pražnjenje džepova.

Time su najviše pogođeni studenti na samofinansiranju koji pored potrebne litetature u ratama plaćaju školarine čiji iznos može dostići i preko 200.000 dinara.

BONUS VIDEO: Za koje fakultete je najveće interesovanje, a koji brucošima nisu primamljivi

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare