Foto: TANJUG/DRAGAN KARADAREVIC/bs

"Ostao sam bez hektara njive pod sojom i bez 75 ari pod kukuruzom. To je sada jezero, mogu samo da naričem", priča nam Mihajlo Milanović gazda zemlje u selu Klanica kod Valjeva. Zatekli smo ga u Mionici kako sa prijateljem ispija pivo karaj lokalne prodavnice i tako pokušava da barem malo odagna muku koja ga je snašla.

Nova.rs danas je obišla Mionicu i okolna sela koja su iz godine u godinu pogođena poplavama. Za meštanima je besana noć, jer su se pribojavali da ih ponovo ne zadesi sudbina iz 2014. koju ćemo pamtiti po katastrofalnim poplava i ogromnoj šteti.

„Ja noćas nisam ni spavala. Nisam smela ni da legnem. Meni je kuća kraj potoka koji se s vremena na vreme izliva. Moja kuća je te 2014. imala problem, poplavilo nam je sve što smo imali, ostali smo i bez kotla koji nas je grejao. Pilići, svinje, sve je uništeno“ prića nam Mioničanka Stanojka Mihajlović.

Foto:Nemanja Jovanović/Nova.rs

Kaže da ona nije stručnjak, pa da zna šata i kako treba uraditi i može li još nešto da se učini. Objašnjava nam da su „bili ljudi“ i da su kod njene kuće, pošto je bila jedna cev, oni stavili još jednu.

Mionički taksista Dragan Đurić primećuje da on i njegove komšije nisu dovoljno obezbeđene od poplava i da se problemi stalno ponavljaju.

Foto:Nemanja Jovanović/Nova.rs

„Na projektu zaštite od poplava je rađeno puno. Pare su dolazile, a gde su odlazile ja nemam pojma. Uglavnom, to što se događa, događa se stalno. Ko god da nam vodi politiku ne vodi dobro. Muče nas zarasli odvodni kanali – seoskim putevima se samo prolazi kipovima i sav višak materijla samo bace u kanal i mi zapravo nemamo kanale, nemamo ništa. Sve je plaćeno, samo kako funkcioniše, ja ne znam“, priča nam ovaj Mioničanin.

Dodaje i da mu je 2014. poplavljena kuća, ali da nije dobio nikakvu odštetu.

„Ja ne postojim kao čovek, postojim samo da plaćam obaveze državi“, ogorčen je Dragan.

Ima i meštana koji veruju da je na lokalnom nivou u Mionici rađeno na tome da građani budu bezbedniji od poplava. Ipak, svesni su da to nije dovoljno.

„Nešto su sanirali –  kanale, šahte, jame i pravili su i neke brane na Lepenici, sekli drveće da voda brže prolazi. Nije dovoljno ali su nešto uradili“, pokušava da bude objektivan Dragan Nedeljković.

 

 

****

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare