Nabavka PCR testova: Kako zarađuju na nama autor: Nataša Korlat Društvo 03. mar. 2021. 16:07 > 03. mar. 2021. 16:07 0 Podeli vest: Postavi Nova.rs za omiljeni Google izvor Više Građani Srbije PCR testiranje na zahtev plaćaju 9.000 dinara, a Republički fond za zdravstveno osiguranje ih je u julu prošle godine nabavljao po ceni od oko 5.000 dinara. To se može videti u Odluci o dodeli ugovora o nabavci PCR testova sa potrošnim materijalom, u koji je portal Nova.rs imao uvid, a koji je potpisan u julu prošle godine. Treba napomenuti i da je reč o vrsti PCR testa koji je inače u nabavci među najskupljim na tržištu. Iako je premijerka ranije govorila da testiranje košta koliko i nabavna cena testova, iz ovog primera se vidi da građani PCR test plaćaju gotovo duplo skuplje od nabavne cene i to najskupljeg testa na tržištu. Podeli vest: Oglas Državni funkcioneri do danas odbijali su da odgovore koliko se iz budžeta izdvaja za nabavku PCR testova, koji su u januaru ove godine poskupeli sa 6.000 na 9.000 dinara za građane koji se testiraju na zahtev.Premijerka Ana Brnabić u maju prošle godine izjavila je da Srbija ne zarađuje na dobrovoljnom testiranju građana na koronavirus, te da testiranje košta koliko i nabavna cena testova. Nakon poskupljenja, Brnabić je navela da je "glupost epskih razmera" tvrdnja da se državni budžet puni povećanjem cene PCR testova na koronavirus, te da je odluka o poskupljenju doneta na predlog Radne grupe za laboratorije Kriznog štaba."Dakle ono što predlože to je potrebno za testove, za reagense, za njihov rad, to je ta cena i mi smo je uveli od 1. januara 2021. godine", rekla je Brnabić.O tome po kojoj ceni država nabavlja PCR testove i sve ono što ide uz njih može se videti iz Odluke o dodeli ugovora koji je Republički fond za zdravstveno osiguranje zaključio sa dve firme u julu prošle godine.U tom dokumentu piše da je nabavka PCR testova sa odgovarajućom količinom potrošnog materijala za automatsku ekstrakciju za aparat "Abott" plaćena 108.846.000 dinara. U prethodno sačinjenom okvirnom sporazumu navodi se da je tom nabavkom predviđena kupovina 25.920 PCR testova, što znači da je samo jedan test koštao oko 4.200 dinara. Foto: Printscreen; Okvirni sporazum za nabavku PCR testova | Foto: Printscreen; Okvirni sporazum za nabavku PCR testova Ovaj posao dobila je firma "Magna pharmacia".U drugoj partiji iste javne nabavke, od kompanije "Second cycle" kupljeno je 50.000 komada kitova za brzu ekstrakciju nukleinskih kiselina, što je prvi korak u PCR testiranju, i to za 45.950.000 dinara. Iz ovoga, jasno, proizilazi da jedan kit za brzu ekstrakciju košta 919 dinara.Kada se saberu ove brojke dolazi se do zaključka da kompletan proces PCR testiranja, po ovoj nabavnoj ceni, iznosi oko 5.000 dinara.Nabavljani najskuplji testovi, jednaka preciznostGenetičar Oliver Stojković, profesor na Medicinskom fakultetu u Beogradu i šef DNK laboratorije Instituta za sudsku medicinu, navodi za Nova.rs da se PCR testovi mogu nabaviti i po 10 puta manjoj ceni, ali da je ovde reč o "Abotovim" testovima, koji su po pravilu skuplji. Prof dr Oliver Stojković Foto: N1 | Prof dr Oliver Stojković Foto: N1 "Teško je naći podatke o njihovoj ceni, ali mogu se videti cene za testove za HIV, a pošto je tehnologija slična, verovatno je i cena ista. U Americi ona iznosi od 36 do 43 dolara po testu, u zavisnosti od toga koliku količinu nabavljate", kaže profesor Stojković.On navodi da je "Abotova" oprema veoma skupa i da mu nije poznato da je negde u Srbiji instalirana. Kako kaže, ona košta oko 200.000 dolara, a da, na primer, cena najskuplje PCR mašine za koju on zna da je instalirana u Srbiji iznosi oko 40.000 evra. U proseku one koštaju oko 20.000 evra."Kineski testovi su značajno jeftiniji. Ja kad bih za sebe kupovao, ne bih išao na najskuplju varijantu, posebno imajući u vidu da je specifičnost i senzitivnost tih testova jednaka, i ovih jako skupih i onih jeftinijih", zaključuje profesor Stojković.Ovo je inače jedna od retkih objavljenih javnih nabavki medicinske opreme za borbu protiv koronavirusa. O ceni kupljenih respiratora javnost nema informacije. Te nabavke su proglašene tajnom.Pratite nas i na društvenim mrežama:FacebookTwitterInstagram Ekskluzivno: Kako su naši naučnici otkrili prvu žrtvu korone Društvo 0 Poskupljuje PCR test od 1. januara, biće 9.000 dinara Društvo 0 Brnabić: Broj respiratora državna tajna, ima ih dovoljno Društvo 0 Brnabić o poskupljenju PCR testova: Glupost epskih razmera Politika 0 NOVA: Nedopustivo da budu tajna broj respiratora i testova Politika 0 cena pcr testovi Pratite nas na društvenim mrežama: Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi? Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare Budite prvi koji će ostaviti komentar Pošalji komentar Pročitaj komentare (0)
0 Evo koliko novca imaju ljudi u 30-im i 40-im u Srbiji: Podaci otkrivaju koliko zarađuju i koliko im treba za finansijsku sigurnost Lifestyle 0
0 Porodica pobegla od sveta i žive usred okeana: Niko ne može da im priđe, snimak otkriva kako izgleda život na „kraju sveta“ Lifestyle 0
0 Uspeli su da izgrade zgradu od 11 spratova za 28 sati, a zatim neboder za pet dana sa samo 100 radnika Lifestyle 0
3 Odveli dabrove u pustinju kako bi spasili reku koja umire, šest godina kasnije rezultat je neverovatan Lifestyle 3
6 "Naši stanovi nisu prilagođeni letnjim vrućinama. Rešenje u Srbiji nije klima uređaj- već ovo": Dr Bojana Zeković sa Arhitektonskog fakulteta u Beogradu Lifestyle 6
2 "Stručnjak sam za automobile – ovo je apsolutno najbolji i najsigurniji porodični auto koji vredi svake pare" Lifestyle 2
3. Venčali se Anica Lazić i Lazar Ristovski: Ne skidaju osmehe sa lica, ona blista u romantičnoj haljini FOTO
4. Palicama polupali automobil, pa tukli Srbe koji su sedeli unutra: Šestorica Hrvata uhapšena zbog napada u Dubrovniku
5. Prošla je kroz pakao sekte, bivši odbija da provodi vreme sa njihovom ćerkom: Sada je prebrodila sve i ponovo uživa u životu (FOTO)
OTKRIVAMO Nova mreža izvoza oružja u Ukrajinu: Od Beograda do Kijeva 530.000 artiljerijskih projektila vrednih milijardu dolara
1 Snimci Crte kao dokazni materijal: Evo kako Vučić planira da organizuje glasače iz Republike Srpske, a da izbegne kolone autobusa i "sabirni centar" u Areni Politika 1
17 Reditelj Goran Marković dobio Vučićevo pismo penzionerima: Napisao je odgovor predsedniku Politika 17
30 SAZNAJEMO Aleksić obavestio Đilasa da neće u koaliciju: Lideri SSP i NPS se sastali, otkrivamo šta se dogodilo nakon susreta Politika 30
1 OTKRIVAMO Milan Radoičić upisuje imovinu na svoje ime, postao vlasnik pet parcela: Jednu deli sa biznismenom koji je pod sankcijama SAD-a Društvo 1
0 Emisija "24 minuta sa Zoranom Kesićem" od jeseni se više neće emitovati na televiziji Nova S Društvo 0
37 "Sramotno": Studenti Pravnog reagovali na izjavu Vladana Petrova, profesora i predsednika Ustavnog suda Društvo 37
"Kao rediteljka, stalno tražim glumice koje još mogu da pomeraju lice": Olivija Vajld izjavom o botoksu podigla prašinu
0 "Kao rediteljka, stalno tražim glumice koje još mogu da pomeraju lice": Olivija Vajld izjavom o botoksu podigla prašinu Showbiz 0
"Jedan kolega nije želeo da dođe": Aca Sofronijević o svim detaljima koncerta Milančeta Radosavljevića Showbiz 0
"U prvom razredu sam se potukla sa jednim dečakom - nije mi se dopadala ta diskriminacija": Ovako je Lepa Brena provodila školske dane Showbiz 0
Zašto lakše trošimo novac koji „ne vidimo“ i da li je impulsivna kupovina oblik zavisničkog ponašanja
Novo istraživanje otkrilo koje zanimanje nosi najveći rizik od raka i svi su iznenađeni - jedno je od najpopularnijih
0 Amerikanka u Dubrovniku snimila video o kojem se priča: Jedu testeninu po ceo dan, a mi smo najdeblji ljudi ovde Putovanja 0
4 Ovo su najbolja mesta za preseljenje na Mediteran: U najpovoljnijem gradu kirija je oko 360 evra, a živite pored mora Putovanja 4
2 Srpski turisti ostali bez smeštaja u Grčkoj: Evo kako da da prepoznate nesigurne turističke agencije Putovanja 2
29 Nemačka porodica prekinula letovanje u Hrvatskoj posle samo pet dana: "Bilo je neizdrživo" Putovanja 29
0 Pritvor dvojici osumnjičenih za sačekušu u Surčinu: Jedan upucao Eleka, drugi mu stavio GPS pod automobil
0 VIDEO Apokaliptični prizori iz Nepala, snažna bujica nosila sve pred sobom, strahuje se da ima mnogo žrtava
0 Evo koliko novca imaju ljudi u 30-im i 40-im u Srbiji: Podaci otkrivaju koliko zarađuju i koliko im treba za finansijsku sigurnost Lifestyle 0
0 Nova ostavka zbog isključenja Ružića iz SPS-a: Još jedan član Glavnog odbora odlazi iz partije Politika 0
0 Vučić: BIA me obavestila da ima dokaze da su studenti lagali o prisluškivanju, EU nas neće primiti Politika 0
0 Emisija "24 minuta sa Zoranom Kesićem" od jeseni se više neće emitovati na televiziji Nova S Društvo 0
Studenti će sutra dočekati Vučića i članove SNS-a u Nišu uprkos pozivima iz policije: “Niko takvog čoveka ne bi voleo da vidi u svom gradu” Društvo 0
"U prvom razredu sam se potukla sa jednim dečakom - nije mi se dopadala ta diskriminacija": Ovako je Lepa Brena provodila školske dane Showbiz 0
"Sprečili smo izliv ćacilizacije": Građani slave što je Vučić odložio posetu Novom Sadu, hiljade ljudi na Trgu slobode Društvo 0
Oštra reakcija evroposlanika na prisluškivanje studenata: „EK da zamrzne svu pomoć Srbiji, Vučićev režim je direktno napao demokratiju“ Politika 0
"Jedan kolega nije želeo da dođe": Aca Sofronijević o svim detaljima koncerta Milančeta Radosavljevića Showbiz 0
Sabalenka osetila miris marihuane na terenu: Odmah se požalila sudiji, pogledajte scenu sa US Opena VIDEO Tenis 0
OTKRIVAMO Nova mreža izvoza oružja u Ukrajinu: Od Beograda do Kijeva 530.000 artiljerijskih projektila vrednih milijardu dolara
Studentkinja o špijuniranju: Izjava Vladana Petrova je sramna, to je čovek koji bi trebalo da nas brani Društvo 0
Pitali smo Dom za učenike u Vranju ko je nadzirao paviljon i gde su bili dežurni vaspitači: Evo šta su odgovorili o slučaju navodnog nasilja nad detetom u ustanovi Hronika 0
Vučić kaže da se "ozbiljno sprema za funkciju premijera": Moja ideja je najviše 12 ministara, najmanja vlada u našoj istoriji Politika 0
1. Suzana Mančić otkrila detalje ljubavi sa Ivanom Gudeljem: "Tačno znam kada muškarcu privučem pažnju"
3. "Hvala suprugu što nikada nisam morala da sedim sa nekim zbog interesa": Nataša Ninković o lažnim prijateljima i poslu
7. „U papir ne verujem": Anica Lazić se juče udala za 39 godina starijeg Lazara Ristovskog, a doskora je govorila da je brak ne zanima
0 Verica Rakočević objasnila tajnu svog izgleda na pragu devete decenije - ima spartanski režim Showbiz 0
0 Novi Netflixov triler za samo tri dana pogledalo preko 23 miliona ljudi: Pisac je inspiraciju za ovu jezivu priču pronašao u svojoj kući Film 0
Alesandra Ambrozio pokazala kako izgleda savršen Rich Mum stil: Tajna nije u skupoj odeći, već u nekoliko ključnih komada Zadovoljna
6 "Naši stanovi nisu prilagođeni letnjim vrućinama. Rešenje u Srbiji nije klima uređaj- već ovo": Dr Bojana Zeković sa Arhitektonskog fakulteta u Beogradu Lifestyle 6
0 Suzana Mančić otkrila detalje ljubavi sa Ivanom Gudeljem: "Tačno znam kada muškarcu privučem pažnju" Showbiz 0
2 "Stručnjak sam za automobile – ovo je apsolutno najbolji i najsigurniji porodični auto koji vredi svake pare" Lifestyle 2
0 "Hvala suprugu što nikada nisam morala da sedim sa nekim zbog interesa": Nataša Ninković o lažnim prijateljima i poslu Showbiz 0
Milanče Radosavljević sinoć održao četvrti koncert na Tašmajdanu: Specijalna gošća bila Dragana Mirković (VIDEO) Showbiz 0
„U papir ne verujem": Anica Lazić se juče udala za 39 godina starijeg Lazara Ristovskog, a doskora je govorila da je brak ne zanima Showbiz 0
Odveli dabrove u pustinju kako bi spasili reku koja umire, šest godina kasnije rezultat je neverovatan Lifestyle 3
"Mitar Žmirić, ista Jami": Komentari na račun Mirićevog botoksiranog lica preplavili internet, a nekad se pričalo o njegovom "ljubavnom tepihu" FOTO Showbiz 0
"Kao rediteljka, stalno tražim glumice koje još mogu da pomeraju lice": Olivija Vajld izjavom o botoksu podigla prašinu
0 Lepa Brena i Džejla Ramović uveličale slavlje male Arije: Prija izula štikle i napravila lom (VIDEO)
0 Goca Tržan je završila u suzama nakon skrivene kamere koju su joj priredile kolege iz "Tap 011": Kad je shvatila o čemu se radi - počela je da udara Ivanu Peters VIDEO
0 Vreme u subotu sunčano i veoma toplo sa slabim vetrom, temperatura i do 37 stepeni Vremenska prognoza 0
1 Ćerka saopštila ocu da je trudna sa trojkama: Njegova reakcija nasmejala i dirnula milione Lifestyle 1
0 Duže spavanje vikendom moglo bi da pomogne kod zdravstvenog problema s kojim se mnogi bore Zdravlje 0
0 Za vikend u Srbiji temperatura 37 stepeni i u ovim gradovima će biti vrelo: Objavljen datum kada konačno kreće kiša i hladan vetar - vrućina se više neće vraćati Vremenska prognoza 0
26 Kafa u "Bristolu" koja je koštala 15 dana zatvora: Sve je počelo zbog računa od samo 4 dinara Lifestyle 26
U NBA epizodista, ali u biznisu pogađa bez greške: Prvi izraelski košarkaš u najjačoj ligi uložio je u osam „jednoroga“
MMF posle godinu i po konačno obelodanio analizu fiskalne transparentnosti: Ovo su „rak rane“ srpskih finansija
"Stigao je nalog iz Opštine, lepo sam ti rekla da se aktiviraš za SNS": Objavljen snimak kako direktorka škole daje otkaz zaposlenom, jer je "viđen sa druge strane" Politika 0
Vučić: BIA me obavestila da ima dokaze da su studenti lagali o prisluškivanju, EU nas neće primiti Politika 0
"Plenković preuzeo Vučićev narativ o nadstrešnici": Hrvatski mediji žestoko kritikovali premijera zbog poređenja Gospića i Novog Sada Svet 11
Zašto lakše trošimo novac koji „ne vidimo“ i da li je impulsivna kupovina oblik zavisničkog ponašanja
„Posle ću da klečim na kukuruzu“: Milanče Radosavljević otkrio šta mu je supruga rekla zbog plavuša na koncertu (VIDEO)
NOVA BAZA „Oterani“: Stručnjak smenjen zbog kolegijalnosti, sudija kažnjen zbog „Ceprisa“, inspektora progonili, posthumno ga proglasili za heroja Politika 0
NOVA BAZA „Oterani“: Direktor odbio da vodi naučnike na miting, inspektor zbog „Jovanjice“ proglašen za izdajnika, meteorolog otpušten jer se borio za čist vazduh Politika 0
NOVA BAZA „Oterani“: Lekar smenjen zbog kritikovanja ministra, tužiteljka progonjena jer je ukazala na bezakonje, general odbio da se odrekne veterana Politika 0
NOVA BAZA „Oterani“: Naučnik smenjen zbog Darije Kisić, tužiteljki se osvetio Nenad Stefanović, časni policajac postao „otac blokadera“ Politika 2
ISPOVEST - "Sinan je odjednom počeo da plače": Pevač iz Loznice otkriva kako je Sakić proveo poslednje dane
Novo istraživanje otkrilo koje zanimanje nosi najveći rizik od raka i svi su iznenađeni - jedno je od najpopularnijih
1 FOTO, VIDEO Razorni tornado pogodio selo u Francuskoj: Više od 40 povređenih, na trudnicu se srušila kuća
0 Požar na 300 metara vazdušne linije od tvrđave Maglič, vatra se približila tokom noći: Pogledajte najnovije snimke i fotografije VIDEO, FOTO
U subotu u Novom Sadu obeležavanje godinu dana od policijskog nasilja i upada u univerzitet Društvo 0
ABA liga se poklonila Jokiću i legendama: Evo ko je sve osvojio nagradu na velikoj ceremoniji Košarka 0
VIDEO Svi su ustali i ovacijama ispratili najemotivniju scenu, zbog Duleta i Miloja cela dvorana na ivici suza Košarka 0
Sabalenka osetila miris marihuane na terenu: Odmah se požalila sudiji, pogledajte scenu sa US Opena VIDEO Tenis 0
Vučić kaže da se "ozbiljno sprema za funkciju premijera": Moja ideja je najviše 12 ministara, najmanja vlada u našoj istoriji Politika 0
Nova ostavka zbog isključenja Ružića iz SPS-a: Još jedan član Glavnog odbora odlazi iz partije Politika 0
Novi Netflixov triler za samo tri dana pogledalo preko 23 miliona ljudi: Pisac je inspiraciju za ovu jezivu priču pronašao u svojoj kući Film 0
Ekspanzija turskih fudbalskih klubova preko noći: Otkud odjednom svi dovode skupocene zvezde? "Tajna" je u nekoliko faktora Fudbal 0
Pitali smo Dom za učenike u Vranju ko je nadzirao paviljon i gde su bili dežurni vaspitači: Evo šta su odgovorili o slučaju navodnog nasilja nad detetom u ustanovi Hronika 0
Nikolas Kejdž u novom filmu glumi srpskog špijuna koji je bio inspiracija za lik Džejmsa Bonda VIDEO Film 0