Za ugostiteljske objekte u Beogradu važe nova pravila. Gradska vlast je donela odluku da u baštama lokala muzika ne sme da se emituje radnim danima posle 22 sata, a petkom i subotom posle 23h. Najavljeno je i da komunalna milicija od večeras kreće u pooštrenu kontrolu. Pojedini ugostitelji poručuju da su nezadovoljni i nadležne pitaju - zbog čega propisane mere ne važe za sve lokale u glavnom gradu, već samo za određene?
Glasna muzika iz kafića višegodišnja je slika Beograda, na gotovo svakom koraku. A zbog muzike iz bašta lokala, stanovnici pojedinih delova glavnog grada noći su provodili budni. Zbog toga je gradska vlast uvela nova pravila. Radnim danima muzika je u baštama zabranjena posle 22 sata, a petkom i subotom posle 23.
„Ova mera nije došla u pravom trenutku, nije pravo vreme za ovu meru. Posle godinu i po dana su mogli da nas puste još malo da odradimo ovu letnju sezonu, da skupimo dovoljno sredstava da platimo zakupe, da platimo plate i poreze. Mi posle 12h i ne smemo da radimo, muzika u bašti – da li je do 11h ili 12 – ja, zaista, ne vidim kakvu će razliku to da napravi“, kaže Đorđije Stajkić, ugostitelj.
Razlika je za sada jasna, bar kada je reč o merama. Jer noviteti za neke lokale važe, a za neke i ne. Ugostiteljski objekti koji se nalaze na Adi Ciganliji i priobalju reka Save i Dunava, nastavljaju da rade po starom, dok je u Skadarliji dozvoljena akustična muzika. A oni koji su se godinama zalagali da se problem buke reši u ulicama poput Cetinjske i Zetske, navode da bi gradska vlast morala ažurnije da rešava nagomilane probleme.
„Ovom odlukom oni ponovo nagrađuju ljude koji u ovom gradu prave najveći problem po pitanju buke i odakle imate najveći broj prijava, a kažnjavaju one ugostitelje koji su možda radili u skladu sa propisima, koji su uložili novac u izolaciju klubova, poštovali sve, oni su sada kažnjeni, a nastavljaju da rade, upravo oni koji imaju najveći broj prekršaja“, navodi Biljana Metlaš iz Udruženja „Sačuvajmo Cetinjsku i Zetsku“.
Zamenik gradonačelnika Goran Vesić za N1 kaže da je svestan da će pojedini građani i dalje imati problem zbog splavova i muzike iz pojedinih lokala.
„Ako zakon bude usvojen u oktobru kao što je planirano, ja vam garantujem da će to biti rešeno do kraja godine“, kaže Vesić.
N1: Zbog čega niste doneli jedinstvenu odluku za sve, nego parcijalnu?
„Zato što, između ostalog, turisti u Beograd dolaze da bi izlazili i zbog provoda i mi moramo da vodimo računa da jednom odlukom ne ispraznimo naše hotele od kojih, takođe, živimo i zato idemo korak po korak“, navodi Vesić.
I dok gradski čelnici vode računa o tome da turisti ne ostanu uskraćeni za „dobar provod“, ugostitelji za koje važe novine, trebalo bi da paze da ne ostanu praznog džepa. Oni koji ne budu poštovali mere, plaćaju kaznu od 150.000 dinara.
BONUS VIDEO: Klubovi u Budvi