Ukoliko za svoj izbor letnje destinacije niste uspeli da pronađete “pet frendli” smeštaj, a ni osobu od poverenja koja će čuvati vašeg psa dok ste vi na odmoru, onda je jedino rešenje da svog ljubimca ostavite u nekom od pansiona za pse. Cene po danu kreću se od 1.000 pa čak do 3.300 dinara, u zavisnosti od toga kakvu “uslugu” želite za svog ljubimca.

Pansioni za pse, danas su postali biznis koji cveta, pa tako u gotovo svim gradovima Srbije postoje specijalizovani “hoteli” u kojima možete da ostavite svog ljubimca na dva- tri dana, dve nedelje, pa čak i na mesec dana.

Ponuda je raznovrsna, a od toga zavisi i cena. Možete da birate da li će vaš ljubimac biti sam ili će boraviti zajedno sa drugim psima, da li će biti smešten u boksu ili kućnim uslovima, pa do toga da li ćete ostaviti svoju hranu ili će ljubimac jesti nešto iz “pansionske ponude”.

Deca i ljubimci
Deca i ljubimci; Foto: alexei_tm / Alamy / Alamy / Profimedia

Za boravak od 10 dana u pansionu sa prosečnom cenom, potrebno je da izdvojite oko 100 evra, pa ukoliko ostavljate ljubimca na čuvanje, onda u svoj letnji troškovnik obavezno uračunajte i ovaj izdatak.

Beograd – od 1.000 do 3.300 dinara po danu

U Beogradu je velika ponuda pansiona za pse, a u zavisnosti od toga šta želite za svog ljubimca, biće formirana i cena.

Na cenu utiče i veličina psa, pa je tako smeštaj za manje pse 1.000 dinara, dok za krupnije rase dnevni smeštaj u proseku iznosi oko 1.500 dinara.

Pansioni su uglavnom van grada, a u većini njih traže da vlasnici donesu svoju hranu, kako bi psi nastavili da jedu ono na šta su navikli i tako izbegli alergije i druge zdravstvene probleme.

Foto:Shutterstock

Takođe, za prijem u pansion, neophodno je dostaviti potvrdu o vakcinaciji i pasoš.

Slađan Todorović vlasnik jednog pansiona, za Nova.rs kaže da u svoj pansiom može da primi 20 ljubimaca istovremeno i da “sezona” uglavnom kreće posle 20. juna.

“Mi primamo pse koji su manji od 15 kilograma. Cena po danu je 1.400 dinara, a za taj novac vlasnici dobijaju celodnevnu brigu o ljubimcima. Psi nisu u boksu, već su ceo dan slobodni. Za boravak duži od 10 dana dobijaju besplatno kupanje, a ukoliko u pansionu ostavljaju dva psa, odobravano popust”, rekao je ovaj vlasnik pansiona.

Za one vlasnike koji “ne žale pare” za svog ljubimca postoji i luksuzna varijanta smeštaja, gde psi dobijaju uslugu i tretman ravan hotelu sa pet zvezdica.

U jednom takvom pansionu osoblje tokom celog dana radi na različitim rekreativnim aktivnostima za pse, imaju livadu za istrčavanje, nude udoban smeštaj, a u ponudi je i bazen u kome psi mogu da plivaju i rashlade se tokom letnjih vrelina. U cenu je uračunato i redovno slanje snimaka i fotografija vlasnicima.

U ovom luksuznom smeštaju, za dnevni boravak treba izdvojiti 3.000 dinara ukoliko vlasnik donosi svoju hranu, a 3.300 za “pun pansion”.

Novi Sad – od 1.200 do 2.000 dinara

U Novom Sadu cene variraju od broja dana koliko ostavljate svog ljubimca u pansionu. Tako u jednom od poznatijih smeštaja, boravak do tri dana uz kompletnu uslugu i brigu košta 2.000 dinara po danu. Što je boravak duži cena opada, pa je tako za 10 noćenja cena 1.800 dinara.

Ako ostajete duže na letovanju, u tom pansionu će vas smeštaj psa 15 dana koštati 1.600 dinara po danu. Takođe, odobravaju i popust ukoliko ostavljate dva psa, pa je “paket” od 10 dana za dva ljubimca 3.000 dinara po danu.

Pas kucni ljubimac
Pas Foto:EPA-EFE/LUONG THAI LINH

Nešto povoljniji smeštaj je u pansionu Dejana Stanisavljevića, gde je po danu potrebno izdvojiti 1.200 dinara.

On kaže da već sada imaju rezervisan gotovo ceo jul.

“Ima ljudi koji u se opekli prošle godine i nisu mogli da nađu smeštaj za ljubimce, pa se sada javljaju ranije i rezervišu mesto. Kod nas su psi u prostranom dvorištu i mi poštujemo navike koje psi imaju kod svojih vlasnika. Pogotovo manje rase koje su navikle da se maze i da budu animirane po ceo dan”, rekao je je ovaj vlasnik.

Kragujevac- od 700 do 1.000 dinara

U Kragujevcu postoji nekoliko pansiona sa višegodišnjim iskustvom čuvanja ljubimaca, a najskuplji smeštaj je 1.000 dinara po danu.

Usluga je identična kao i u pansionima u Beogradu i Novom Sadu, ali kako saznajemo od vlasnika, zbog lošijeg standarda građana “ne ide da cene budu veće”.

U pansionu koji postoji još od početka 80-tih godina prošlog veka nude “all inclusive” smeštaj u kome svaki pas ima svoju privatnost bez mešanja sa drugim psima. Na 40 ari placa, svaki pas ima svoj mir, a uz nadzor i brigu tokom 24 sata, psi dobijaju redovno kupanje, šišanje i hranu iz pansiona.

Ovakav tretman, vlasnike ljubimaca koštaće 1.000 dinara dnevno.

Pas kucni ljubimac
Kućni ljubimac Foto:Shutterstock

Ista je cena i kod Jelene Krstić Bataveljić koja u svom pansionu ima posebnu kuću samo za pse.

“Svaki pas koji dođe mora da bude vaksinisan i da ima plavi pasoš. Kod nas su psi male i srednje rase i oni borave u kućnim uslovima, gde je tokom leta klimatizovano, a zimi zagrejano. Ispred kuće je prostrano dvorište, pa su psi slobodni”, opisala je Jelena uslove koje vlasnici dobijaju za 1.000 dinara po danu.

Niš – od 1.000 do 1.500 dinara

Od svih gradova sa naše liste, Niš ima najskromniju ponudu kada je u pitanju broj pansiona za kućne ljubimce, pa je zbog toga potrebno na vreme rezervisati mesto.

Cene smeštaja se kreću od 1.000 do 1.5000 dinara, a zavise od veličine psa.

Od bračnog para Milene i Jovana Savića, vlasnika jednog pansiona saznajemo da je najskuplji smeštaj za štence, oko kojih, kako kažu, ima najviše posla, pa je za njih smeštaj po danu 1.500 dinara.

Pas kucni ljubimac
Pas Foto:EPA-EFE/PETER FOLEY

Kapacitet njihovog pansiona je 15 pasa istovremeno i već sada je, navode oni, popunjen gotovo ceo jul.

Osim smeštaja u pansionima, u Nišu postoje oglasi u kojima građani nude uslužno čuvanje pasa u svojim stanovima, za ljubimce koji tako žive i kod svojih vlasnika. Cena ovakvog smeštaja je oko 10 evra po danu.

Jedna Nišlijka nam je ispričala da u svom stanu čuva ljubimce uglavnom ljudima iz Beograda i sa severa zemlje gde je ova usluga mnogo skuplja i koji, kaže ona, na putu do Grčke kod nje ostave psa i preuzmu ga u povratku sa letovanja.

BONUS VIDEO: Zbog čega je važno čipovanje psa?

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare