Strahovite poplave zadesile su prethodnih dana veliki deo Srbije. Svedoci smo dramatičnih prizora bujica, pod kojima se ruše mostovi, potopljene su kuće i imanja, poplavljene su zdravstvene ustanove – od Kragujevca, Čačka, Kraljeva, preko Kosjerića, pa sve do Beograda. Ovu bitku bijemo posle svake malo jače kiše i nastavićemo - jer na dosadašnjem iskustvu apsolutno ništa nismo naučili. I dok voda potapa Srbiju, ministar građevine, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić nas potapa obećanjima - uverava nas da će se država posvetiti sanaciji štete, da će se baviti podelom nadležnosti, ali nikako da čujemo šta će se konkretno uraditi da se katastrofalne štete vodenih stihija više ne ponove, a o odgovornosti nema ni pomena.

Prošlo je punih devet godina od katastrofalnih poplava u Obrenovcu, kada je vlast obećala da će učiniti sve da spreči da se nešto slično ikada ponovi. Svedoci smo da od tada ništa nije urađeno.

Kako je za Nova.rs objasnio Aleksandar Anđelković, doktor biotehničkih nauka sa Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i stručnjak za ekološki inženjering u zaštiti zemljišnih i vodnih resursa, vlast ne razume da kišna kanalizacija, crpne stanice, drenažne rešetke tj. odvode, i sve što pomaže da se voda ne izliva na ulice, mora da se kontroliše i revitalizuje, a betoniranje, asfaltiranje i uništavane zelenih površina, omogućava da kiše naprave ogroman problem.

Međutim, resorni ministar Vesić na Fejsbuku građane obaveštava o privremenim rešenjima problema građana usled poplava, iznoseći i obećanja o promenama nakon tragičnih sudbina ljudi usled ogromnih poplava u Srbiji, mada se promene tiču sanacije već načinjene štete ali ne i koracima koji bi sprečili da nam se poplave ponove.

Vanredna situacija u 56 mesta, ovo su pet najteže pogođenih mesta

Usled obilnih poplava, vanredna situacija proglašena je u 56 mesta u Srbiji, a evakuisano je više od 300 ljudi.

Načelnik Odeljenja u upravi vatrogasno-spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije Milorad Spasojević rekao je televiziji Nova S da je situacija na rekama stabilizovana i da je evakuisano 318 osoba u proteklih nekoliko dana.

Prema saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), povećan je vodostaj na Zapadnoj i na Velikoj Moravi, ali ispod vandredne odbrane od poplava, kao i na Južnoj Moravi, gde je vodostaj iznad vanredne obrane od poplava.

Poplave u Srbiji Foto:TANJUG/ Srbija Ziđin Koper/ M. Stojčev

Bor

Površinski kop Veliki Krivelj kompanije „Zi Đin koper“ u Boru potopljen je u petak, usled velike količine padavina koje su pogodile taj kraj. Kop je deo Rudnika bakra Bor, kojim upravlja kineska kompanija „Zi Đin koper“.
Deo područja grada Bora je poplavljen a na teritoriji Opštine , stradala su domaćinstva i poljoprivredna dobra u selima Donja Bela Reka, Oštrelj, Bučje , Zlot i jedan deo sela Luka.

Svi potoci su nabujali i izlili se iz svojih korita tako da su napravili ogromne štete poljoprivrednicima koji su ostali bez ijednog zasada.

Foto: Nova.rs

Kraljevo

Deo mosta na Musinoj reci Adranima kod Kraljevau petak se urušio i time je Ibarska magistrala u delu puta kojim povezuje Kraljevo i Čačak, u prekidu.

U Adranima je u ponedeljak napukao još jedan most u Industrijskoj zoni. Meštani tog sela kažu da godinama „muku muče“ sa poplavama i da se ova situacije stalno ponavlja.

Meštanka Adrana Gordana Lazović za televiziju Nova S kaže da „svi“ obećavaju da će se „uraditi“ ali da od tog posla nema ništa.

„Poplavljaju nam se štale, bašte, kuće, prošle poplave kad su bile ušlo nam je u kuću, sda preti ista opasnost. Od bašte nema sada ništa, sve je pod vodom“, kaže Gordana.

Foto: TANJUG/ NEBOJŠA RAUS/bs

Kragujevac

Usled velike kiše koja je u četvrtak padala nekoliko sati u Кragujevcu, zapušila se kišna kanalizacija, pa su poplavljene ulice u naseljima Stanovo, Grošnica i Veliko polje, a poplavljen je i podrum hiruškog bloka Univerzitetskog kliničkog centra u Kragujevcu.

Zaposleni u UKC Kragujevac su u gumenim čizmama, udruženim snagama, pomoću metli, pokušavali da se izbore sa vodom koja je navirala u ovu zdravstvenu ustanovu usled obilnih padavina koje su juče pale i izazvale potop u bolnici.
Prema podacima Uprave za vanredne situacije u Kragujevcu je poplavljeno oko 100 kuća i dvorišta.

Foto:TANJUG/JOVAN NIKOLIĆ/

Čačak

Most u Mrčajevcima kod Čačka srušio se u subotu ujutru, usred obilnih padavina i bujičnih poplava. Most na Zapadnoj Moravi koji je spajao Slatinu i Mrčajevce pukao po sredini i pao u vodu.

Most je inače bio zatvoren za saobraćaj jer je bio nebezbedan zbog pucanja stubova. Meštani su, uprkos zabrani, koristili ovaj most jer su im njive bile i sa mrčajevačke strane.
Kako pričaju meštani, taj most im je bio najbliža veza ne samo sa gradom, već su preko njega prelazili i do svojih parcela.

Foto: Vera Stefanović/Nova.rs

Kosjerić

Obilne padavine u opštini Kosjerić izazvale su brojne probleme na putnoj infrastrukturi, a najkritičnije je u naselju Brajkovići, gde je poplavljeno oko 20 domaćinstava. Voda nije ispravna za piće, samo je tehnički upotrebljiva, a električne energije ima.

Meštaninu Draganu Vujiću voda je odnela potporni zid, kapiju i banderu.

„Kod mene voda nije ušla u kuću, ali je odnela potporni zid dužine 20 metara. Kapija je odneta sa banderom koja bila na ulazu i zbog toga je nestshalo stuje. Ja sam ovde 40 godina, pretrpeo sam pet, šest poplava, ali ovako nikada nije bilo. Ovo je najveća voda koju sam zapamtio. Problem su obilne kiše koje padaju na okolna brda, pa tada nadođe reka i svi smo ugroženi“, rekao je za Tanjug Dragan Vujić iz Brakovića kraj Kosjerića.

U domaćinstvo Miluna Vujića je voda ušla u kuću i kaže da je uništila nameštaj, laminat i pokućstvo.

Goran Vesić Foto: Gradska uprava

Odnos i obećanja vlasti

Pored svih jezicih prizora u državi, Vesić na društvenim mrežama optimistično objavljuje obećanja resora na čijem je čelu, čak ubeđujući građane da bujične polave nisu problem ali – kada se urede obale. Kada ćemo u Srbiji imati osećaj da bujične poplave nisu problem, ministar nije objasnio.

Tako nam Vesić na svom nalogu na Fejsbuku obaćava da će ministarstvo predložiti Zakon o održavanju infrastrukture kako bi se „jasno utvrdile nadležnosti i obaveze kada je u pitanju održavanje puteva, mostova i ostale infrastrukture u Srbiji“. Ono što nam nije obećano je – šta će se dogoditi kada se utvrde nadležnosti, odnosno hoćemo li od vlasti napokon videti preuzimanje odgovornosti.

Za 10 dana gotova devijacija puta, za četiri meseca novi most na Ibarskoj magistrali u Adranima

Prema Vesićevim obećanjima od petka, odmah po povlačenju vode počinje formiranje obilaska oko mesta gde je reka „odnela“ put, na državnom putu prvog B reda 22, Mrčajevci – Adrani kod mosta preko Musine reke.

Ubrzo zatim, uz priložene fotografije svog obilaska, Vesić u subotu obećava da će u selu Adrane kod Kraljeva u narednih deset dana biti izgrađena saobraćajna devijacija nekoliko desetina metara nizvodno – preko koje će se privremeno odvijati saobraćaj na Ibarskoj magistrali.

„Dao sam nalog da se za deset dana izgradi saobraćajna devijacija nekoliko desetina metara nizvodno preko koje će se privremeno odvijati saobraćaj na Ibarskoj magistrali“, napisao je Vesić i najavio da će već u ponedeljak početi rušenje urušenog mosta.

„Za četiri meseca biće izgrađen novi most koji će biti podignut do visine obaloutvrde sa širim rasponom. Ovaj most je rekonstruisan 2016. godine ali su stari stubovi koji su se nalazili u reci tada ostavljeni. Trebalo je tada izgraditi novi most i ispraviti korito reke. Sada će to biti urađeno kako je naloženo“, obećava Vesić.

Umesto planirane rekonstrukcije, na Zapadnoj Moravi ipak novi most – za godinu i po dana

Nedaleko od Kraljeva, u Mrčajevcima kod Čačka Vesić najavljuje novu investiciju, ni manje ni više – novi most.

Most koji je srušen pod naletom bujice, a koji je spajao Slatinu i Mrčajevce, bio u lošem stanju i to se znalo, podseća Vesić i ocenjuje da će biti potrebno do godinu i po dana da se izgradi potpuno novi.

Nedugo nakon što je oktobra protekle godine postao ministar, objašnjava Vesić, grad Čačak poslao mu je obaveštenje da je zabranio saobraćaj preko ovog mosta za vozila preko tri tone, i da je tražio pomoć za rekonstrukciju. Na njegov predlog, kako tvrdi, Vlada Srbije je posle mesec dana prebacila na račun grada Čačka pola milijarde dinara za rekonstrukciju mosta.

„Grad Čačak je izradio projekat rekonstrukcije i otpočeo pripremne radove za rekonstrukciju. Posle jutrošnjeg rušenja mosta moraće da urade projekat novog mosta. Za izgradnju novog mosta biće im potrebno više novca nego što im je bilo potrebno za rekonstrukciju tako da će Vlada Srbije da obezbedi deo koji sada nedostaje“, ističe ponosno Vesić.

Ministar obećava i da, dok se novi most ne izgradi, grad Čačak uz pomoć ministra odbrane i Vojske Srbije Miloša Vučevića radi na tome da se izvidi mogućnost postavljanja pontonskog mosta ili skele.

Foto: MUP

Vesić nas ubeđuje da bujične poplave nisu opasnost, ali kada se urede obale i izgrade obaloutvrde

„Bujične poplave nisu opasnost kada se urede obale i izgrade obaloutvrde. U poslednjih deset godina uređeno je više stotina kilometara rečnih obala“, uvereva Vesić građane.

Tvrdi da dok u okviru projekta Beograd na vodi nije uređen Savski kej – reka je često plavila delove grada oko Karađorđeve i Sajma, čak sve do 2012. godine.

„Uređenjem obaloutvrde kod Beograda na vodi ova opasnost je konačno otklonjena, a savske poplave, posebno one iz 1940, 1970. i 1981. godine postale su istorijske epizode umesto odlike Beograda“, kaže Vesić na Fejsbuku.

Obećava se i Zakon o održavanju infrastrukture

Zakonom o održavanju infrastrutkure, koji će predložiti ministarstvo, prema rečima Vesića, biće precizno propisano koja institucija ili preduzeće će biti nadležno za svaki put ili objekat jer – „mora da se zna šta je čija odgovornost, kada dođe do oštećenja, kao poslednjih dana, usled poplava“.

Bonus video: Apokaliptični prizori posle poplava: U dvorištima u okolini Šapca više od 70 centimetara vode, potop u Jagodini, Babušnici i Aleksandrovcu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar