Korisnici državnog novca prošle godine napravili su greške u svojim poslovnim knjigama "teške" čak 451 milijardu dinara, što je 3,8 milijardi evra. Među najvećim greškama su, prema podacima Državne revizorske institucije - trošenje novca za javne nabavke, obračun plata i evidencija imovine i obaveza. DRI je tokom prošle godine podnela 256 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka, 12 prijava za privredni prestup, 33 krivične prijave i 47 informacija nadležnim tužilaštvima.
Greške u završnim računima javnih preduzeća i drugih korisnika budžetskog novca prošle godine su, prema rečima Duška Pejovića, predsednika Državne revizorske institucije, iznose 441 milijardu dinara, dok nepravilnosti u poslovanju iznosile 10 milijardi dinara.
Revizori su utvrdili da je svaki deseti dinar u kontrolisanim javnim nabavkama – utrošen nepravilno.
Te „nepravilnosti“ vredne su čak 2,82 milijarde dinara, dok je vrednost ukupno kontrolisanih javnih nabavki bila 29,2 milijarde dinara.
„Glavne nepravilnosti u postupcima javnih nabavki odnose na to da su u konkursnoj dokumentaciji određeni (dodatni) uslovi za učešće u postupku javne nabavke koji nisu u logičkoj vezi sa predmetom nabavke u iznosu od 599,15 miliona dinara“, istakao je Pejović predstavljajući Izveštaj o radu DRI za 2019. godinu na sednici Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava Narodne skupštine.
Dalje, pozivi za podnošenje ponuda i obaveštenja o zaključenju ugovora nisu objavljivana na Portalu javnih nabavki u propisanom roku ili nisu objavljeni uopšte u iznosu od 594,07 miliona dinara.
Takođe, javna preduzeća, lokalne samouprave, ustanove i drugi korisnici javnih sredstava potrošili su 306,69 miliona dinara a da nisu ni sproveli postopak javne nabavke.
Revizori su utvrdili i da je 202,24 miliona dinara potrošeno na zaključivanje ugovora kojim su se direktno kršila pravila javnih nabavki.
Tokom sednice Odbora dr Duško Pejović je predstavio je i Izveštaj o reviziji konsolidovanih finansijskih izveštaja završnog računa budžeta Gradske opštine Vračar za 2019. godinu. Po njegovim rečima, jedino su Gradska opština Vračar i AP Vojvodina dobile pozitivno mišljenje od strane DRI i njihovi izveštaji poštuju postojeće propise i ispunjavaju postavljene standarde izveštavanja.
Pratite nas i na društvenim mrežama: