Visoka delegacija Međunarodne razvojne finansijske korporacije DFC stiže u Beograd u ponedeljak, 21. septembra. Kako je u petak najavio izvršni direktor ove američke razvojne banke Adam Boler DFC je zainteresovana za finansiranje ključne infrastrukture za, kako je rekao - istorijsku ekonomsku normalizaciju odnosa Srbije i Kosova. Prva investicija, kako to nagoveštava već potpisano pismo o namerama, biće finansiranje izgradnje Auto-puta mira, koji povezuje Niš i Prištinu. Put od Prištine preko Tirane do Drača i Jadranskog mora - već je izgrađen.
Posle sporazuma o ekonomskoj normalizaciji koji su Srbija i Kosovo potpisali 4. septembra u Vašingtonu, izvršni direktor američke Međunarodne korporacije za finansiranje razvoja (DFC) Adam Boehler i predsednica Izvozno-uvozne banke (EXIM) Kimberli Rid potpisali su 15. septembra pisma o namerama sa Srbijom i Kosovom, za pomoć u finansiranju izgradnje Auto-puta mira.
Ovaj projekat bi, kako je saopštila DFC, povezao Niš i Prištinu i dugo je bio ključni deo razgovora o normalizaciji između Srbije i Kosova.
Srećan sam da objavim zainteresovanost @DFCgov za finansiranje ključne infrastrukture za istorijsku ekonomsku normalizaciju izmedju Srbije i Kosova: auto-put koji će povezivati gradove Prištinu i Niš.https://t.co/vonq9XSWRN pic.twitter.com/ScGuitsmUB
— Adam Boehler (@AdamUSDFC) September 17, 2020
„Auto-put mira će pokretati ekonomski razvoj i regionalnu integraciju povezivanjem Niša i Prištine. Takođe će služiti kao moćan simbol novog, transformativnog odnosa između ovih susednih zemalja“, rekao je izvršni direktor DFC Adam Boler.
Kako je istakao – DFC je, u partnerstvu sa kineskom EKSIM bankom, posvećen unapređenju ovog mirovnog procesa ulaganjem u projekte koji stvaraju radna mesta i donose održivu ekonomsku korist za obe zemlje.
DFC i EKSIM banka najavile su dolazak svojih delegacija u Beograd.
Američka Razvojna banka planira da otvori svoju prvu kancelariju u regionu, a to će, kako je istaknuto, „olakšati sprovođenje prioritetnih projekata poput Auto-puta mira“.
Pismo o namerama o pomoći u finansiranju izgradnje Auto-puta mira potpisano je desetak dana nakon što su Srbija i Kosovo, uz posredstvo SAD, 4. septembra potpisali sporazum o normalizaciji ekonomskih odnosa.
Početkom ove godine u Minhenu je dogovorena izgradnja autoputa Beograd – Priština.
Srpska strana bi ubrzo trebalo da krene u realizaciju ovog projekta, dok Priština nije mnogo odmakla od početka.
Tako bi Srbija, do kraja godine, trebalo da započne radove na prvoj trasi izgradnje autoputa do Prištine.
Reč je o deonici od Niša do Pločnika. Ona je duga 33 kilometra, a ukupan trošak na ime radova, eksproprijacije i projekta je oko 250 miliona evra.
Za izgradnju ove deonice Srbija je od Evropske investicione banke EIB dobila bespovratna sredstva u iznosu od 40,6 miliona evra. EIB je, takođe, obezbedio kredit u iznosu od 100 miliona evra.
Prethodno je bilo najavljeno da će ostatak novca biti obezbeđen iz kredita EBRD – Evropske banke za obnovu i razvoj.
Od Pločnika do Merdara je druga deonica ovog Auto-puta mira. Ona je dugačka 44 kilometra, i procena neophodnih sredstava za njenu izgradnju je 570 miliona evra.
Ministar za infrastrukturu u Vladi Kosova Arban Abraši rekao je da će auto-put do Merdara biti izgrađen sa američkim investicijama, koje su obećane Vašingtonskim sporazumom, prenosi Fonet.
Istakao je da smatra da će, zbog ozbiljnosti koju su pokazali američki investitori koji su poslali pisma ove nedelje, auto-put početi da se gradi vrlo brzo.
„Mislim da je ove godine moguće početi izgradnju autoputa do Merdara. Govorimo o auto-putu koji košta i do 250 miliona evra, a ima 27 kilometara“, rekao je Abraši na RTV Dukađini, navodi Kossev.
Prema njegovim rečima, ko god da dobije tender, zahtevaće se da radovi budu završeni za 15 meseci.
Dolazak visoke delegacije DFC u petak je potvrdio i Siniša Mali, ministar finansija.
Kako je najavio – visoka delegacija DFC, na čelu sa izvršnim direktorom Adamom Bolerom, u Srbiji će ostati četiri dana kako bi se upoznali sa svim okolnostima.
„Otvaranje kancelarije DFC tj, američke razvojne banke u Beogradu biće veoma jasan,, pozitivan signal budućim investitorima koji planiraju investicije u Srbiji i regionu, ali i podrška postojećim investitorima koji planiraju širenje svojih poslovnih aktivnosti na ovim prostorima“, rekla je ranije za Nova rs Amalija Pavić, zamenica izvršnog direktora Američke privredne komore u Srbiji.
„DFC pomaže kompanijama oko izabranih projekata na nekoliko načina: kroz direktno ulaganje u poslovanje, kredite i garancije sa dugim rokom trajanja, ali i kroz osiguranje od političkog rizika, kao i kroz tehničku podršku u razvoju projekata. Ova banka sarađuje direktno sa privatnim sektorom i to primarno u zemljama u razvoju. Sektori koje ova banka finansira su najčešće vezani za infrastrukturu, poljoprivredu, zdravstveni i energetski sektor, ali i nove, napredne tehnologije.
Ne manje važno, DFC posebnu pažnju obraća na sektor malih i srednjih preduzeća, razvoj ženskog preduzetništva i na mali biznis koji ima veliki potencijal za stvaranje novih radnih mesta. Sve ovo za nas je važno, jer i u našoj privredi postoji veliki potencijal u sektoru mikro i malih kompanija, a ne smemo da zaboravimo da upravo te kompanije čine kičmu uspeha svake ekonomije”, navodi Amalija Pavić za Nova.rs.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare