Nakon zaposlenih u školama, ni profesori na fakultetima u blokadi nisu primili platu. Umesto toga dekanima fakulteta stižu dopisi Ministarstva prosvete, čak tri. Prvo su se tražila imena onih koji su u blokadi, potom se pretilo otkazima i disciplinskim postupcima i to ne samo prema zaposlenima, već i studentima. Stare i oprobane metode zastrašivanja i ucena. Kako deluju na one koji mesecima stoje uz mlade? Hoće li fakulteti pokleknuti? O tome u jutanjem programu "Probudi se" razgovaramo sa Aleksandrom Krstić sa Fakulteta političkih nauka u Beogradu iz Kragujevca nam se uključuje profesor Pravnog fakulteta Borko Mihajlović.

Sa nekih fakulteta stiže informacija da platu nisu dobili profesori ali ni nenastavni kadar, oni koji su svaki dan dolazili na posao, pa čak ni oni koji su bili na bolovanju. Gosti „Probudi se“ otkrivaju kakva je situacija na njihovim fakultetima i da li pretnje vlasti da će profesorima biti oduzete plate i naplaćivane nekakve kazne mogle da pokolebaju univerzitetske profesore u do sada bezrezrevnoj podršci studentima.

Krstić dodaje da li je ona pre ove situacije trpela pritiske i dodaje kako razume trenutnu situciju sa Ministarstvom prosvete.

Ministarstvo prosvete je uputilo dopise dekanima i u ovom poslednjem se ne preti samo profesorima, već i studentima, odnosno „traži se informacije od dekana da li su pokrenuli disciplinske postupke protiv studenata koji sprečavaju održavanje nastave, odnosno protiv zaposlenih koji su obustavili rad suprotno zakonu“ i da o svemu tome obaveste „organ nadležan za unutrašnje poslove“.

Fakulteti Univerziteta u Kragujevcu pridružili su se svojim kolegama u decembru. Iako su mesec dana kasnije stupili u blokade dali su i daju veliki doprinos celom studentskom pokretu. Mihajlović pojašnjava koliko je teško opstati i ostati na toj poziciji u nešto manjoj sredini u odnosu na ovu beogradsku i da li su tamo podele izraženije i ima li ih.

Krstć priznaje da li veruje da cela akademska zajednica razume važnost solidarnosti i podrške studentima u ovom trenutku, kao i da je njihovo mesto uz studente.

Na fakultetima nema nastave, te profesori pojašnjavaju da li su sve ovo vreme u kontaktu sa studentima i da li učestvuju u njihovim akcijama i pružaju li im još neki vid podrške.

Neki profesori bili su čak redari na protestu u Beogradu zajedno sa svojim studentima.

PROČITAJTE JOŠ:

Neverovatna je istrajnost, hrabrost i ozbiljnost koju su studenti pokazali poslednjih meseci. Zajedno sa bajkerima i veteranima uspeli su da spreče nasilje iz Pionirskog parka. Pozvali su ljude da napuste prostor ko Skupštine. Da situacija uopšte nije bila bezazlena pokazuju i fotografije na kojima se vidi da su studenti redari na protestu u Beogradu imali ispisana imena roditelja i brojeve telefona na rukama.

Studenti su šetali do Kragujevca, do Niša, a potom i do Beograda. Njihova misija je bila buđenje Srbije. Mihalović kometariše da li su uspeli u tome i da li posle svega ljudi bolje razumeju sudentsku misiju i njihove zahteve.

Studenti su sve vreme targetirani od prorežimskih medija. Na njih se nisu preterano obazirali, ćutali su sve vreme, a onda su se odlučili da odgovore. Krstić pojašnjava kako je razumeli to što njeni studenti FPN u blokadi objavili medijski rat Informeru, Poručili su im: Ono što sledi – neka vas brine.

Oglasila Međunarodna akademska zajednica, oni su poslali apel u kojem podržavaju studente i profesore. Zabrinuti su zbog upotrebe zvučnog oružja na studente profesore i građane i traže hitnu istragu o događajima na protestu.. Osuđuju i blaćenje rektora univreziteta u Beogradu. Kažu da se time guši kritičko razmišljanje i narušava autonomija akademskih institucija. Gosti „Probudi se“ ističu kOliko je važna solidarnost kolega iz Međunarodne akademske zajednice.

Dan 17. mart je ranije iz redova vlasti označen kao Dan D za fakultete. To je bio datum do kad studenti mogu da se vrate na predavanja ili će da im propadne godina. Taj datum je prošao, te Krstić analizira da li fakulteti imaju plan kako da organizuju nastavu da bi se nadoknadilo sve propušteno.

Studenti kažu da je to od sekundarne važnosti i ponavljaju da se nastava nastavlja kada se studentski zahtevi ispune.

Pažnju je privukla jedna poruka koju je jedan profesor sa beogradskog fakulteta poslao predsedniku Srbije kada je najavio da profesori neće dobiti platu već da će dobiti krompir. Poruka glasi: Hvala Vučiću za krompire, dinstaćemo ih.

Krstić i Mihajlović za kraj otkrivaju da li to znači da nema odustajanja.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: „Ko neće da radi, dobiće krompir“: Posle prosvetara i univerzitetski profesori bez plate?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar