Dušan Lajović savladao je Pedra Martineza sa 6:7(6), 7:5, 6:1, 6:4 i plasirao se u osminu finala Australijan opena.

Srpskog tenisera u ovoj rundi takmičenja čeka Aleksander Zverev koji je sa 6:3, 6:3, 6:1 savladao Manarina.

Srpski teniser je nakon tri sata i 14 minuta igre slavio protiv Španaca u jednom od napetijih mečeva petog dana Australijan opena.

Ovo je prvi put da je Lajović stigao do osmine finala takmičenja, a prethodne godine je turnir završio u trećem kolu.

U prvom setu je bilo potpuno izjednačeno (4:4) do devetog gema, a onda je naš as stigao do 40:0. Iskoristio je treću brejk loptu, te je bio na samo jedan gem od osvajanja seta. Imao je čak i tri set lopte, ali je Martinez uspeo da napravi brejk.

Usledio je taj-brejk za kojim će Duci i te kako žaliti. Vodio je sa 3-0, pa i 4-1, a onda je rival vezao pet poena za 6-5. Uspeo je Duci da poravna na 6-6, ali su usledila dva vezana poena Španca koji tako osvaja prvi set.

U drugom je Lajović odmah preuzeo inicijativu i napravio brejk u prvom gemu. Ipak, izgubio je brejk u 10. gemu u trenutku kada je servirao za osvajanje seta pri rezultatu 5:4.

Na brejk Španca je odgovorio novim brejkom i osvojenim servis gemom za 7:5.

Treći set je u potpunosti bio u znaku našeg asa koji je slavio sa 6:1 i napravio je čak tri brejka u ovom setu. Ubedljivo najkraći set dana trajao je tek 23 minuta (ukupno 3 sata i 14).

U poslednjem je Lajović pokazao da ima instinkt pobednika. Vrebao je Španca i pokušavao da iskoristi njegove greške. Igralo se gem za gem, sve do 5:4 za Lajovića. Na servisu je bio Španac, a srpski as je propustio jednu, ali ne i drugu meč loptu.

Vrhunski rezultat našeg asa, koji je po drugi put stigao do osmine finala nekog grend slema. Prethodno je do ove faze takmičenja stigao na Rolan Garosu 2014. godine.

ČETVRTI SET: Lajović – Martinez 6:7 (6), 7:5, 6:1, 6:4

6:4 Brejk, brejk!

Kraj, kraj, kraj! Lajović je upravo napravio najbolji rezultat u karijeri u Melburnu! Plasirao se u osminu finala.

5:4 Napetost sve veća.

Martinez je osvojio gem sa samo jednim izgubljenim poenom, dok je Lajović imao nešto više problema. Ipak, oba tenisera su osvojila po gem. Lajović vrši sve više pritiska na rivala i vreba neku grešku kojom bi mogao da dođe do još jednog seta i trijumfa!

4:3 Uh, kroz izglene uši!

Još jednom je Lajović morao da spasava brejk loptu. Ipak, ostao je pribran i završio posao.

3:3 Lajović osvaja gem, Martinez odgovara.

U ovom trenutku nijedan od dva tenisera ne uspeva da stvori prednost u četvrtom setu.

2:2 Još uvek bez brejka.

Nakon revije brejkova koje smo videli do sada u meču, pomalo je začuđujuće da već četvrti gem zaredom ne vidimo brejk. U svakom setu do sada smo videli najmanje dva brejka.

1:1 Odgovor Španca.

Na isti način odgovara i španski teniser koji je imao nešto više problema da odbije nalete našeg igrača.

1:0 U istom ritmu!

Lajović je ovaj gem bez izgubljenog poena.

TREĆI SET: Lajović – Martinez 6:7 (6), 7:5, 6:1

6:1 E, ovo je Lajović kakvog znamo!

Srpski teniser je u trećem setu pokazao igru zbog koje je 27. igrač planete. Potpuno je preuzeo inicijativu, a Španac više ne može da isprati ritam. Smanjio je Lajović neiznuđene greške i to je napravilo ovakvu razliku.

5:1 Sjajno!

Lajović osvaja gem sa nulon, a ovo je četvrti vezani gem koji osvaja u trećem setu.

4:1 Rapsodija!

Ovog puta su Lajoviću bile neophodne tri brejk lopte, ali je poslednju uspeo da iskoristi i da tako dođe do dva brejka viška u trećem setu. Ovo je već igra na koju nas je 27. igrač sveta navikao.

3:1 Potvrda brejka!

Lajović sigurno potvrđuje da je uhvatio pravi ritam.

2:1 Brejk, brejk!

Lajović je nakon problematične igre u drugom setu, sada prosto zaplesao na terenu. Izgleda nadmoćno i kontroliše dešavanja otud i ne čudi što je uspeo da napravi brejk.

I dok Lajović i Martinez vode veliku borbu, poznato je sa kim će pobednik duel odmeriti snage u osmini finala. Sa druge strane mreže će ga čekati Aleksander Zverev koji je sa 6:3, 6:3, 6:1 savladao Manarina.

1:1 Oba tenisera osvajaju gem na sopstveni servis.

Imao je Lajović nešto više problema od rivala sa druge strane mreže, ali nije izgubio servis od 60 pozicija lošije rangiranog igrača.

DRUGI SET U TOKU: Lajović – Martinez 6:7 (6), 7:5

7:5 Konačno: Set za Lajovića!

Martinez je bio potpuno demoralisan nakon što je izgubio prethodni gem, pa u ovom gotovo da nije ni pružio otpor našem asu.

6:5 To je to!

Lajović nije klonuo nakon brejka rivala i odgovorio je istom merom! Nakon još jedne velike borbe, uspeo je da drugu brejk loptu pretvori u 6:5.

5:5 Ne, ne! Martinez napravio brejk.

Toliko smo hvalili dobar servis Lajovića u ovom setu, a on ga je izdao u momentima kada je trebalo da osvoji drugi set. Martinez je iskoristio priliku koja mu se ukazala i još jedan set uveo u dramatičnu završnicu.

5:3 Sigurno.

Ne postoji bolji način opisati ove servis gemove Lajovića. Već u sledećem gemu bi mogao da zatvori drugi set nakon velike borbe.

4:3 Srpski teniser vrši pritisak.

Lajović je u ovim momentima lako osvajao gemove na sopstveni servis, a imao je dovoljno snage da stalno vrši pritisak na servis rivala. Ipak, Martinez je nekako uvek uspevao da odgovori.

3:2 Siguran servis, pa nova pretnja.

Lajović izgleda znatno bolje u drugom setu. Osvojio je gem na sopstveni servis, a onda vršio pritisak na Španca.

2:1 Izvukao se Martinez!

Španac ima velikih problema na servisu u drugom setu. Za razliku od prvog sada ne uspeva da napravi prednost početnim udarcem, a to vešto koristi 27. igrač sveta.

Lajović je stigao i do brejk lopte, ali nije uspeo da napravi drugi brejk na meču.

2:0 Bravo, majstore!

Lajović je uspeo da se psihički podigne nakon nokdauna u taj-brejku poslednjeg seta. Kao da je bio željan da pokaže da nije tada prikazao najbolju svoju igru, pa već u prvom gemu drugog seta pravi brejk iz druge šanse.

Na sopstveni servis je bio siguran, pa se već sada malo lakše diše.

PRVI SET: Lajović – Martinez 6:7 (6)

Taj-brejk

6-8 Kakva šteta! Lajović poklekao u taj-brejku.

6-7 Još jedna, ukupno šesta set lopta za Martineza.

6-6 Nije kraj! Uspeo je Lajović da napravi mini brejk i da unese još neizvesnosti u meč.

4-6 Neverovatno! Španac je vezao pet poena u taj-brejku i sada ima dve set lopte.

4-4 Veliki pad u igri Lajovića. Martinez koristi sve šanse da smanji, a onda i izjednači.

4-1 Lajović uvećava prednost

3-1 Prvi poen za Španca u taj-brejku.

3-0 Sjajno je Lajović otvorio taj-brejk, te je napravio čak dva mini brejka.

6:6 Oba igrača su glavama već bila u taj-brejku.

Nismo ovo gledali često ovog petka, ali su oba igrača dobila gem koji su servirali sa nulom, kao da su već razmišljali o taj-brejku.

5:5 Ma, bravo! Lajović najbolji kada je najpotrebnije.

Kako je samo sada ostao hladne glave naš as! Imao je Martinez čak tri set lopti, ali nije uspeo da privede kraju ovaj deo igre. Šta god da je pokušavao Lajović je uspevao da pronađe odgovor, a na kraju i da napravi brejk.

4:5 Uf, nije dobro, brejk Španca.

Martinez je napravio brejk u završnici prvog seta i u sledećem gemu će servirati za osvajanje ove deonice. Imao je čak tri brejk lopti jer je na servis našeg asa stigao do 40:0, a treću priliku u gemu (ukupno četvrtu) je iskoristio.

4:4 Prvi gem sa nulom.

Španski teniser je uspeo da osvoji prvi gem na meču sa nulom. Za svaki poen se vodila velika borba.

3:4 Dva mirna gema za servere.

Nijedan ni drugi igrač nisu dopustili rivalu da se razmaše.

2:3 Propuštena prva brejk šansa.

Prva brejk šansa na meču za Martineza. Imao je priliku pri rezultatu 40:30, ali je Lajović uspeo da odbije njegov napad.

2:2 Uzvraća Martinez.

Španac osvaja ovu deonicu bez da je naš as uspeo da mu zapreti.

2:1 Bez brejka i dalje

Još jednom je Lajović sigurno stigao do gema.

Lajović je silno motivisan i u dobrom formi, što pokazuje i ovaj poen i način na koji je prošetao španskog tenisera.

1:1 Velika borba.

U ovim momentima su se dva igrača borila za svaki poen na meču, pa su razmene znale da potraju.

1:0 Siguran početak.

Dobar početak meča za Dušana. U prvom gemu je odbranio sopstveni servis nakon dva izjednačenja šansi! Poveo je sa 40:0, Španac je uspeo da osvoji tri vezana poena, a onda Lajović stigao do prednosti.