Peti dan Australijan opena u muškom singlu počeo je predajom španskog tenisera Roberta Karenja Buste, a onda je usledio derbi između Nika Kirjosa i Dominika Tima. Austrijanac je pobedio preokretom, sa 4:6, 4:6, 6:3, 6:4, 6:4.

Roberto Karenjo Busta zbog povrede je morao da preda meč protiv Grigora Dimitrova pri rezultatu 6:0, 1:0. U 38 minuta igre je Španac napravio čak 20 neiznuđenih grešaka i bilo je jasno da se ne oseća dobro na terenu.

Aleksander Zverev je ubedljivo savladao Manarina sa 6:3, 6:3, 6:1 i nastavio trku za osvajanje prvog grend slema turnira u karijeri. Koliko nemački teniser zapravo ima problema da igra protiv najboljih igrača sveta, svedoči da mu je ovo tek druga pobeda sa sva tri dobijena seta na grend slem turnirima protiv nekog igrača iz top 50.

Naredni rival biće mu Dušan Lajović koji je savladao Pedra Martineza.

Nik Kirjos dobio je prvi set protiv Dominika Tima, sa 6:4, i to tako što mu je već u prvom gemu oduzeo servis.

Uz huk publike, to je i održao za vođstvo protiv prošlogodišnjeg finaliste, a pobednik bi u polufinalu mogao da naleti na Novaka Đokovića.

Drugi set je takođe prošao u znaku Nika Kirjosa, koji je treću brejk šansu iskoristio za 5:4, a onda je servirao bez greške protiv prilično pasivnog Austrijanca.

Ipak, Tim se probudio u trećem setu, a Kirjos je od njega lako odustao. Australijanac je propustio dve brejk šanse u prvom gemu, kaznio ga je Tim već u drugom, poveo je sa 2:0 iz treće šanse.

Zanimljivo je da su svi gemovi od 3:1 do kraja seta završeni sa nulom, a u nastavku, Tim je uspeo da meč uvede u svoj, željeni, nešto sporiji tok.

Tu se Kirjos nije najbolje snašao u igri nerava, Tim je izjednačio na 2-2 u setovima, u petom je prelomio brejkom za 4:3, što je bio kraj za kontroverznog protivnika.