Košarkaši Crvene zvezde poraženi su od berlinske Albe u meču 14. kola Evrolige rezultatom 90:84.

Alba je pokušala da nametne svoj ritam od samog početka, ali je ubrzo tim Saše Obradovića preuzeo konce igre u svoje ruke i predvođen mladim Uskokovićem uspeo da dođe do prednosti 16:15, a potom u drugoj deonici i da vođstvo digne na +6. Ipak, trojkom u poslednjoj sekundi poluvremena Alba je prišla na 37:34. Drugo poluvreme donelo je Zvezdinu rapsodiju u napadu tokom koje su išli i na 14 poena.

No, u poslednjih 10 minuta sjajni su bili Lo i Siva, prednost crveno-belih je istopljena, dok crveno-beli nisu koristili svoje šanse, propustili su poslednji napad, zatim je Davidovac faulirao Sikmu sekund pre kraja, on pogodio oba bacanja, a Volden za malo zakasnio sa trojkom, pa je meč otišao u produžetak.

U njemu od samog starta nije bilo dileme, loša odbrana Zvezde nije mogla da isprati sjajnog Lojda, pa je tim iz Berlina zasluženo slavio 90:84.

Ovo je Zvezdi bio 10 poraz uz četiri pobede i 16. mesto, dok Alba ima skor 6-7.

Evroliga, 14. kolo

Crvena zvezda – Alba Berlin 84:90 (16:15, 21:19. 20:14, 19:28, 8:14)

Hala:„Aleksandar Nikolić“

Sudije: Boris Rižik, Karlos Peruga, Arturas Sikus

Sastavi

Crvena zvezda: O’Brajant 12, Volden 9, Lojd 21, Uskoković 8, Davidovac 4, Lazić 3, Rit 6, Dobrić 13, Simonović 0, Jagodić-Kuridža 4, Simanić 3, Kuzmić 1

Alba: Lo 21, Siva 19, Gifaj 9, Delou 0, Matišek 0, Šnajder 5, Niki ć 0, Olinde 6, Timan 13, Grejndžer 8, Sikma 9

44′ Ponovo Lojd, ponovo odbrana…

Novu trojku postigao je Lojd, ali je odmah potom još jednom „pukla“ odbrana crveno-belih, pa je Timan zakucao a Alba otišla na sedam poena viška, 89:82.

44′ Raspad Zvezde, Alba pred pobedom

Nemci vode osam razlike nakon koša Sikme. 87:79.

43′ Timan…

Nije video koš sve do poslednje stotinke, šutirao iz očaja, pogodio za dva, 85:79.

42′ Lojd pogađa, Zvezda prosipa

Pogodio je Amerikanac „sa parkinga“, potom Grejdžer promašio, ali očajno građenje koša koštalo je crveno-bele jer je nakon skoka u napadu Grejndžer pogodio trojku, 83:79.

41′ Alba na +4

Prvo je Siva prelako probio odbranu Zvezde, Zvezda nije iskoristila svoj napad, a Gifaj sa penala nakon faula Lojda povećao prednost, 80:76.

Počinje produžetak

40′ Volden, kakva šteta…

Pogodio je trojku, ali je zakasnio da izbaci loptu, pa će pobednika odlučiti produžetak.

40′ Au, kakva drama!

Prvo je Gifaj smanjio prednos Zvezde na 76:74, zatim nisu iskoristili napad crveno-beli, Lo se stuštio ka košu, promašio, Sikma uhvatio loptu, Davidovac ga faulirao, a on oba bacanja iskoristio.

40′ Lojd!

Flouter, 76:72!

39′ Promašaj Loa, napad za Zvezdu.

Dva razlike za crveno-bele, 1:17 do kraja.

39′ Grejdžerov poklon

Zakačio je po ruci Lojda pri šutu za tri poena, a Amerikanac pogodio sva tri penala, 74:72.

38′ Voldenov pas u aut kao uvod u preokret

Agresivno su krenuli igrači Albe, Volden poslao loptu visoko preko Lojda, a Siva prodorom doneo izjednačenje. Nadovezao se O’Brajant faulom u napadu, a potom ubrzo svojim petim prekršajem nad Sikmom završio učešče na večerašnjem meču. Sikma je iskoristio drugo.

38′ Faul nad Grejndžerom

O’Brajant je nepropisno zaustavio Grejndžera i poslao ga na liniju penala, odakle je 30-godišnji Urugvajac bio oba puta precizan, pa na dva i po minuta pre kraja Zvezda ima 71:69.

37′ Kakva greška O’Brajanta…

Promašio je Matisek za tri, uhvatio O’Brajant loptu, ali je tom prilikom nagazio aug-liniju. Srećom, nije bilo realizacije. Sa druge strane, Davidovac je nakon akcije sa O’Brajantom pogodio za 71:67.

36′ Alba se vratila

Košem Timana gosti iz Nemačke su prišli na 69:67.

35′ Dobrić!

Prvo je stigao Sivu u kontri i izblokirao ga, a zatim trojkom vratio razliku na devet poena viška. Raspucao se Siva, peta trojka Albe u četvrtini, 69:65.

34′ Lo i Siva drže Albu u životu

Četvrta trojka beka Albe, 66:59. Pogodio je i Siva, 66:62.

33′ O’Brajant za dva!

Pogađa sa distance, 66:56.

33′ Trojka Loa

Dve trojke je primila Zvezda u kratkom vremenskom periodu, pa je Alba ponovo na minusu od osam poena, 64:56.

32′ Lojd!

Vezao je Zvezdin bek dve trojke, stigao je odgovor u vidu trojke Sive, a O’Brajant napravio faul u napadu.

Počela je poslednja deonica

Alba je završnih 10 minuta otvorila promašajem Olindea, Dobrić došao do lopte, a O’Brajant fauliran u Zvezdinom napadu, pa je sa penala doneo +10.

Završena treća četvrtina

Crveno-beli imaju devet poena viška.

29′ Munjevit napad Albe

Promašio je Volden trojku, sjajni Olinde iz kontre smanjio na minus devet, ali je i Lojd svojim prvim poenima vratio vođstvo. Popustile su odbrane, pa je i Lo lako probio za 57:48.

27′ Dobrić za +11, Simanić za tri!

Prodor uz čeonu liniju i polaganje, crveno-beli imaju dvocifrenu prednost a Dobrić 10 poena! I Simanić pogađa trojku, 55:41. Lo je sa druge strane vratio trojku momentalno, 55:44, minut i po pre kraja treće deonice.

27′ Kuzmićev se upisuje

Prvo je uhvatio loptu u odbrani nakon promašaja Timana, a potom faul Gifaja sa penala polovično iskoristio za 50:41.

26′ O’Brajant uz faul!

Amerikanac je pronašao Lazića u ćošku, kapiten crveno-belih promašio trojku, ali je O’Brajant bio na pravom mestu i uz faul Olindea je loptu ubacio u koš, pa će nakon tajm-auta Albe imati šansu da sa penala dodatno poveća prednost Zvezde. Za sada je 48:41. Pogodio je bacanje, Zvezda na osam razlike.

25′ Serija grešaka igrača Zvezde

O’Brajant je napravio grešku u koracima, potom presekao pas, dao loptu Voldenu koji ju je izgubio i momentalno napravio faul.

24′ Siva opet na liniji penala

Precizan je oba puta, 44:38. Matisek je faulirao Voldena, a promašaj Rita za tri uhvatio bek crveno-belih, nakon čega je Siva faulirao O’Brajanta.

24′ Rit koristi zicer

Zvezda vodi 42:36, Gifaj maši za tri, a O’Brajant preko Sikme pogađa za dva, 44:36!

Problem za Zvezdu

Nervozni Lojd je napravio faul u napadu, svoj treći na meču, zbog čega je napustio igru. Nije poentirala Alba, potom ni Zvezda, a Lazić faulirao Sivu koji je pogodio oba bacanja, 40:36.

21′ Uskoković za tri!

Nova trojka mladog beka Zvezde, 40:34!

21′ Sjajni Lazić

Kapiten Zvezde je odlično odreagovao u odbrani, Zvezda je krenula u kontru a Grejndžer faulirao O’Brajanta. Njegov treći na meču.

Počinje treća četvrtina

Prvi napad ima Crvena zvezda, iz kog O’Brajant nije pogodio trojku.

A navijači?

Crveno-beli vode, a navijači Zvezde su ovako videli prvih 20 minuta:

Šta kaže statistika?

Crvena zvezda posle prvog poluvremena ima 8/17 za dva, 5/12 za tri, uz 15 skokova i 12 asistencija, a najefikasniji je Volden sa devet poena, Dobrić ima osam. Alba sa druge strane ima 10/18 za dva, 4/16 za tri, 16 skokova i 10 asistencija, a prednjači Lo sa sedam poena.

Poluvreme

Promašio je Davidovac za tri, Šnajder je pogodio, pa crveno-beli imaju tri poena viška, 37:34.

20′ Koš za koš

Volden je sa penala crveno-bele odveo na +8, sa druge strane Lo je pogodio za dva, 37:31.

18′ Nesportska Lojda

Zvezdin bek je nesmotreno izgubio loptu, zatim napravio nesportsku ličnu, a Alba smanjila na 33:29. Brajant prvim poenima na meču vraća prednost na šest poena, 35:29.

17′ Zvezdina serija 5-0

Pogodio je trojku Dobrić, odmah potom Volden presekao loptu, a Rit flouterom vratio razliku na devet poena, 31:22.

16′ Rit zakucava

Duop Rit je prve poene postigao zakucavanjem, promašio je Grejndžer trojku, pa crveno-beli imaju 26:20.

15′ Serija grešaka

Pokušao je da pronaše Davidovca, ali je lopta bila preniska i prejaka. Sa druge strane, Gifaj pravi grešku u koracima, 24:20.

14′ Alba u naletu

Razleteli su se gosti, dok su Davidovac i Dobrić promašili šuteve za tri poena, ali je Grejndžer stao na aut-liniju, da bi Zvezda iz tog napada iznudila novih 14 sekundi, a potom i četvrti faul Albe u četvrtini, kojim su izašli iz bonusa.

14′ Gifaj smanjuje

Pet vezanih poena, 24:20 za Zvezdu.

13′ Dobrić!

Crveno-beli imaju devet poena viška nakon trojke krila crveno-belih, 24:15.

12′ Volden!

Zvezda trojkom Voldena ide na šest poena viška, 21:15

11′ O’Brajant sa penala

Iskoristio je oba bacanja nakon faula i povećao razliku na 18:15. Faul Nikića u napadu.

Počela je druga četvrtina

Kraj prve četvrtine – 16:15

10′ Er-bol Loa

Tri sekunde pre isteka prve četvrtine Lo je probao za tri, ali je promašio sve, pa su crveno-beli prvu deonicu dobili sa 16:15.

9′ Briljira mladi plej

Udvojen je bio Uskoković, ali je uspeo da pronađe O’Brajanta, koji je poslužio Davidovca samog ispod koša, 16:15.

8′ Uskoković!

Nakon sjajne odbrane, zablistao je i u napadu, pa njegovom trojkom crveno-beli vode 14:13.

7′ Aplauzi za Uskokovića

Mladi plej Zvezde izbio je loptu iz ruku Loa, ali je stao na aut-liniju. Ipak, dobio je aplauze, a saigrači su uspeli da se odbrane, da bi košem Jagodić Kuridže prišli na 13:11.

6′ Sikma na drugi obruč, odgovara Jagodić Kuridža

Lepa akcija Sikme koji je poentirao na drugi obruč, ali je uzvratio Zvezdin centar, 13:9 za Nemce.

6′ Faul nad Voldenom

Zvezdin bek je fauliran prilikom šuta, iskoristio je oba penala, 11:7.

5′ Alba nametnula svoj ritam

Crveno-beli ne mogu da pogode sa distance, Alba sa druge strane nametnula žestok ritam, 11:5 vode Nemci.

4′ Sjajni Lojd!

Prvo je presekao pas nakon dva ofanzivna skoka Albe, zatim rolingom ostao u terenu, a potom asistirao Voldenu za lake poene, 7:5.

3′ Promašaj Voldena, trojka Grejndžera

Lepu akciju izveli su igrači Zvezde, ali Volden nije uspeo da postigne koš, dok je Grejdžer trojkom razliku povećao na 7:3.

2′ Trojka Lazića

Nisu crveno-beli iskoristili prva dva napada, dok je Olinde drugim košem nemačkog tima prednost povećao na 4:0. Lazić trojkom smanjuje na 4:3.

1′ Siva uz zvug sirene

Plejmejker Albe postigao je koš flouterom bukvalno u momentu kada je isticalo vreme, Nemci vode 2:0.

1′ Utakmica je počela