Oglas

Ibon Navarro iz 2018. godine
Pedja Milosavljevic

VIDEO Navaro dao prvi intervju kao trener Zvezde - otkrio šta želi i kako je došlo do saradnje: "Tražimo prave ljude, jedva čekam punu Arenu"

23. jun. 2026. 21:45
>
23. jun. 2026. 23:12

Ibon Navaro, novi trener Crvene zvezde, dao je prvi intervju nakon što je dobio posao na Malom Kalemegdanu.

Oglas

Zvezda se još pre kraja sezone razišla sa Sašom Obradovićem, pa ga je privremeno menjao Milan Tomić, a onda je ozvaničena saradnja sa Navarom, koji počinje novi projekat sa crveno-belima.

"Veoma sam počastvovan i zahvalan što sam ovde. Biti deo ovako velikog kluba, ne samo u Srbiji već i u Evropi, velika je prilika za mene. Sve što sam do sada video je izuzetno pozitivno – organizacija je sjajna, ljudi su sjajni, svi se trude da mi pomognu da se što pre prilagodim. Za sada imam samo lepe reči o ovom iskustvu", rekao je Navaro u intervjuu za zvanični klupski kanal.

Vest da dolazi u Zvezdu bila je veliko i veoma prijatno iznenađenje za navijače, ali i košarkašku javnost u Srbiji.

"Odluku da napustim Malagu doneo sam tokom nedelje u kojoj smo igrali poslednju utakmicu regularnog dela sezone u Vitoriji. To je bilo u petak, a mislim da me je već u nedelju uveče agent pozvao i rekao mi za interesovanje Crvene zvezde. Iskreno, bio sam iznenađen. Posle toga sam morao da završim sve obaveze u Malagi. Proveo sam tamo četiri i po godine i nosim samo lepe uspomene iz tog perioda, ali osećao sam da je došao trenutak da otvorim novo poglavlje i započnem novu avanturu. Ne mogu da zamislim bolje mesto za to od Beograda i Crvene zvezde."

Da li je ponuda Zvezde iznenadila 50-godišnjeg španskog stručnjaka?

"Znate, postoje zemlje u kojima je košarka mnogo više od sporta – ona je religija. Srbija je jedna od njih. Svi znaju za rivalitet dva velika kluba iz istog grada. Gledate te utakmice na televiziji i pomislite kako mora biti neverovatno biti tamo kao navijač. Možete da zamislite kako je tek treneru. Živeti u mestu gde je košarka više od sporta predstavlja veliko iskustvo", istakao je Navaro.

Ceo intervju pogledajte u video ispod.

Ne oseća veliki pritisak, iako zna u kakvu je sredinu došao.

"Ja ne verujem da je ovo pravi pritisak. Pravi pritisak je kada čovek mora da prehrani porodicu i zna da, ako ne radi i ne zarađuje, neće moći to da učini. To je pritisak. Ovo je više pitanje upravljanja očekivanjima, emocijama, odnosima sa ljudima, porukama i osećanjima. Ako je to pritisak, onda je za mene dobrodošao. Pravi životni pritisak je nešto sasvim drugo."

Važi glas da je maksimalno posvećeni košarci, praktično 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji. Takođe ga često opisuju kao „trenera igrača“, nekoga ko na treninzima koristi i neke nesvakidašnje metode kako bi održao dobru atmosferu.

"Mislim da je veoma važno razumeti da igrači, stručni štab i svi ljudi oko tima deset meseci funkcionišu kao porodica. Za to vreme prolazite kroz mnogo dobrih i loših trenutaka i morate da znate kako da ih zajedno prebrodite. Više verujem u to da ljude ubedite da prihvate određenu kulturu rada, vrednosti i principe, nego da im samo naređujete šta moraju da rade. Mnogo je bolje kada se svi posvete zajedničkim vrednostima i principima koji će usmeravati njihove odluke i ponašanje – kako igrača, tako i stručnog štaba."

Njegov stil košarke je veoma atraktivan za gledanje – mnogo trčanja, mnogo šuteva... Da li želi da Crvena zvezda igra na sličan način?

"Morate da igrate onakvu košarku kakvu vam igrači omogućavaju. Ali svakako, ovo je tim koji je prošle sezone igrao na taj način, a kada je igrao svoju najbolju košarku, upravo je tako izgledao. Razgovarao sam o tome sa Milošem (Teodosićem) i to je manje-više filozofija koju kao klub i kao tim želimo da negujemo."

Da li već ima predstavu kako bi Crvena zvezda trebalo da izgleda u sezoni 2026/27?

"Imamo određenu ideju. Međutim, kao što sam rekao, tim igra onako kako mu igrači dozvoljavaju. Trenutno smo u fazi traženja pravih igrača, ali i pravih ljudi. Ne samo dobrih košarkaša, već i pravih ljudi. Još smo u tom procesu i ne možemo da razmišljamo previše unapred. Moramo da rešavamo današnje zadatke i pronađemo ljude koji će upotpuniti roster. Fokusiraćemo se na najbolji način da budemo uspešni."

Govorio je i o stručnom štabu.

"Većina ljudi u stručnom štabu biće iz kluba. Oni bolje od bilo koga poznaju ABA ligu, domaće prvenstvo, Evroligu, sam klub, navijače i kulturu. Znaju šta treba unaprediti, a šta treba zadržati. Imam veliko poverenje u njih. Dovešću jednog pomoćnog trenera sa kojim sam radio četiri i po godine u Malagi, a pre toga i u Mursiji. Ipak, verujem da je važno raditi sa ljudima koji su već deo kluba."

Jedan od njegovih najvećih uspeha kao trenera dogodio se upravo u Beogradskoj areni sa Unikahom, kada je osvojena FIBA Liga šampiona. Može li da zamisli kako će izgledati trenutak kada za nekoliko meseci izađete pred punu Arenu kao trener Crvene zvezde?

"Jedva čekam taj trenutak. To će biti neverovatno iskustvo i jedan od razloga zbog kojih čovek napušta svoju zemlju, porodicu i mnoge stvari kako bi došao ovde. Nismo došli samo da provodimo vreme. Došli smo da budemo konkurentni, da radimo svoj posao, da uživamo u toj atmosferi i da pokušamo da budemo uspešni."

Kada nije uz košarku, čime se Ibon Navaro bavi? Šta voli da radi u slobodno vreme?

"Volim da čitam, gledam filmove i serije. Kada sezona počne, nema mnogo slobodnog vremena, ali mislim da je važno pronaći ga. Ponekad filmovi mogu da budu inspirativni. Nekada najbolji način da doprete do igrača nije kroz košarkaške snimke, već kroz dobru priču iz filma, priču o gradu, državi, klubu ili životima poznatih ljudi. Takve priče često mogu da pomognu da igrači bolje razumeju određene poruke."

Dakle, čak je i slobodno vreme na neki način povezano sa košarkom?

"Da. Ovo nije samo posao, već način života."

Za kraj, poslao je poruku navijačima.

"Pokušaćemo da izgradimo sistem u kojem će svi – igrači, stručni štab i svi ljudi u organizaciji – osećati da su važni i da imaju svoju ulogu u uspehu tima. Naravno, za to je potrebno vreme. Trudićemo se da taj proces bude što brži, ali nemamo mnogo vremena (zbog rasporeda i obaveza). Ipak, kulturu tima možemo da počnemo da gradimo ranije, kroz razgovore i rad tokom priprema. Na tome ćemo početi da radimo odmah", zaključio je Ibon Navaro.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare