Tri utakmice baraža za Svetsko prvenstvo su završene, a videli smo jedno pravo čudo.

Fudbaleri Severne Makedonije plasirali su se u finale baraža za plasman na Svetsko prvenstvo pobedom nad Italijom u Palermu 1:0 golom Trajkovskog u sudijskoj nadoknadi utakmice.

Dalje prošli i Vels protiv Austrije (2:1), odnosno Portigal protiv Turske (3:1), dok je utakmica Švedske i Češke otišla u produžetak.

Fubaleri Italije meč sa Severnom Makedonijom dočekali su kao veliki favoriti, što se i videlo po načinu na koji su ušli u meč.

Iz minuta u minut „azuri“ su napadali, ređale su se prilike pred golom Stojčeta Dimitrijevskog, prednjačili su Domeniko Berardi, Ćiro Imobile i Lorenco Insinje, ali uprkos tome što su za 90 minuta imali čak 61 napad, od toga 32 šuta na gol rivala, nijedna lopta nije završila u golu.

Kada se činilo da će susret otići u produžetke, loptu je na oko 30 metara od gola „azura“ dobio Aleksandar Trajkovski, napravio par koraka i raspalio, ona prošla ispod Đanluiđija Donarume i završila u suprotnom uglu italijanskog gola.

Imali su još jednu šansu Italjani, ali je Žoao Pedro promašio sa par metara, pa su Makedonci napravili pravo čudo i protiv Portugala će se boriti za odlazak u Katar.

Portugalci su u okviru druge utakmice C staze baraža savladali Tursku sa 3:1.

U stazi A Vels je sa 2:1 bio bolji od Austrije uz dva gola Gareta Bejla, dok je utakmica Škotske i Ukrajine pomerena za jun zbog rata u Ukrajini.

Susret polufinala staze B baraža za Mundijal između Švedske i Češke dobili su Šveđani golom Kvajsona u petom minutu drugog produžetka.

Portugal – Turska 3:1 (2:0)

(Otavio 15, Diogo Žota 42, Mateus Nunješ 90+4 – Jilmaz 65)

Stadion: Dragao (Porto); Sudija: Danijel Ziber (Nemačka)

Portugal: Diogo Košta, Dalo, Danilo, Fonte, Gereiro, Bruno Fernandeš, Žoao Mutinjo, Bernardo Silva, Ronaldo, Diogo Žota, Otavio

Turska: Čakir, Kutlu, Sujundžu, Demiral, Kabak, Akturkoglu, Čalhanoglu, Kukču, Čelik, Jilmaz, Under

Italija – Severna Makedonija 0:1 (0:0)

(Trajkovski 90+2)

Stadion: Renco Barbera (Palermo); Sudija: Klemen Turpan (Francuska)

Italija: Donaruma, Florenci, Manćini, Bastoni, Emerson, Barelja, Žoržinjo, Verati, Berardi, Imobile, Insinje

Severna Makedonija: Dimitrijevski, Alioski, Musiju, Velkovski, Ristovski, Nikolov, Bardi, Ademi, Čurlinov, Trajkovski, Ristovski

Kraj!

Severna Makedonija izbacila Italiju, Portugal bolji od Turske, dok su Velšani „preskočili“ Austriju.

90+5 Pedro promašio izjednačenje

Italijani su imali šansu za produžetak, ali je lopta završila pored gola.

90+4 Severna Makedonija vodi protiv Italije

Raspalio je Trajkovski sa 20 metara, pogodio suprotan ugao, Italijani su pred eliminacijom.

89′ Turska imala penal, Jilmaz tragičar

U 82. minutu Fonte je šutnuo Enesa Unala u kaznenom prostoru svog tima, zbog čega je nakon konsutacije sa VAR sobom Ziber dosudio penal, ali Jilmaz nije uspeo da to pretvori u 2:2, pošto je loptu poslao visoko preko prečke.

86′ Nova velika šansa za Italiju…

Emerson je uspeo da prođe po levom poku, uposli Pelegrinija, ali je veoma loše šutirao, pa je lopta završila u koneru, nakon što je pogodila jednog od igrača Makedonije.

80′ Ispravka, nije 25

Italija je došla do 30. udarca, ali gola nema.

72′ U Palermu ništa novo

Italijani su uputili 25 šuteva ka golu rivala, nijedan nije završio iza leđa Dimitrijevskog.

65′ I Turska smanjila – 2:1

Razmena pasova Undera i Jilmaza, lopta je stigla do napadača Lila koji ju je smestio iza leđa Undera.

65′ Austrija se vratila u meč – 2:1

Srećan gol postigli su Austrijanci. Šutirao je Sabicer, pogodio Bena Dejvisa, lopta promenila pravac i završila iza leđa Henesija.

63′ Novi veliki promašaj Italije

Italijani će, kako su krenuli, prebaciti 40 šuteva, ali ne uspevaju da dođu do toliko željenog gola. Berardi je izblokiran u petercu.

54′ Bejl ponovo strelac, Vels vodi 2:0

Dobra akcija nakon kornera Džejmsa, lopta je stigla do Dejvisa kom ju je Bejl praktično pokupio sa noge i zakucao u mrežu.

Gol Portugala za 1:0

53′ Novi udarac Italijana, Makedonija se odbranila po 19. put

Berardi je uspeo da stvori sebi prostor i šutira više nego dobro, ali je ostalo 0:0, pošto je Dimitrijevski nekako uspeo da uhvati njegov udarac. Par trenutaka kasnije Italija je došla do lopte, Berardi probao još jednom, ali ni 19. šut „azura“ nije završio tamo gde su želeli.

48′ Novi blok Makedonaca

Još jedan šut Italijana je izblokiran, Makedonci uspešno čuvaju svoj gol.

46′ Počelo drugo poluvreme

Italijani žele da izbegnu senzaciju, „tvrdo“ u Švedskoj.

Poluvreme

Nakon prvih 45 minuta, situacija je sledeća – Portugal je izuzetno blizu finalne borbe za odlazak na Mundijal, pošto vodi protiv Turske sa 2:0, Velšani imaju gol viška protiv Austrije nakon bombe Gareta Bejla, dok su u Švedskoj, odnosni Italiji mreže mirovale.

Podsećamo, utakmica Škotska – Ukrajina je odložena, dok su Poljaci nakon izbacivanja Rusije automatski prošli u finale.

45′ Prvi šut Makedonaca

Gotovo svi igrači Italije su na polovini Severne Makedonije, pa ima mnogo prostora pred golom Donarume, a jednu sjajnu loptu

42′ Portugalci duplirali prednost

Centrirao je Otavio, Žota bio spreman na drugoj stativi i glavom zakucao loptu u mrežu za 2:0.

39′ Florenci spasao Italiju

Krenuo je Čurlinov u kontru nakon nešto lošije postavke domaćih i dobre lopte u prostor, ali je izgubio korak što je Florenci iskoristio da ga sustigne i gotovo savršeno izbije loptu.

38′ Italijani tražili penal

Gola nema, Italijani ne uspevaju da dođu do prednosti, ali ni do penala, pošto su tražili igranje rukom. Ipak, nakon konsultacije sa VAR sobom, najstrože kazne nije bilo. Inače, odnos udaraca je 14-0 u korist „azura“.

30′ Italija ne popušta, Dimitrijevski čuva Makedonce

Italijani su krenuli gotovo na sve ili ništa, bez milosti ređaju napade, Makedonci zasad odolevaju, mada iz minuta u minut je situacija sve opasnija pred golom Dimitrijevskog.

25′ Vels vodi protiv Austrije

Postigao je Garet Bejl pravu golčinu. Nakon faula sa oko 22-23 metra fudbaler Real Madrida se namestio, izveo slobodan udarac i pogodio gotovo samo mesto gde se spajaju prečka i stativa.

16′ Posed lopte dovoljno govori

Italija ima loptu u svom posedu 72 odsto vremena, dok je Severna Makedonija kontroliše tek 28 procenata.

15′ Portugal vodi 1:0

Veoma lepu akciju odigrali su Portugalci, Ronaldo je izbegao ofsajd, uputio povratan pas, Bernardo Silva je uputio udarac kao iz topa, Čakir uspeo da ga odbije ka stativi, ali je na loptu natrčao Otavio i sproveo loptu u mrežu.

12′ Nova šansa za Italiju

Oprobao je udarac i Florenci, no izblokiran je sa oko 20 metara.

7′ Dobar početak Italije

Igra se pred golom Severne Makedonije, iz napada u napad Italijani su sve opasniji, a u prvim minutima najbolju šansu imao je Emerson, koji je nakon akcije Insinjea dobro šutirao, ali je lopta otišla preko prečke. Nedugo potom udarac Berardija je izblokiran.

Dobro došli na prenos utakmica polufinala baraža za plasman na Svetsko prvenstvo u Kataru 2022. godine na Nova.rs!

BONUS VIDEO Gol Aleksandra Mitrovića koji je Srbiji doneo plasman na Mundijal Portugal Srbija 1 2 Aleksandar Mitrović