Fudbaleri Srbije pobedili su Norvešku u polufinalu baraža rezultatom 2:1 posle produžetaka na stadionu "Uleval" u Oslu. U regularnom delu meča bilo je 1:1 (0:0). Apsolutni heroj trijumfa bio je Sergej Milinković-Savić, koji je postigao oba gola za "orlove", čime je doneo našem nacionalnom timu plasman u finale baraža 12. novembra na stadionu "Rajko Mitić" protiv Škotske.

Herojska partija Srbije u kišnom Oslu! Od prvog minuta „orlovi“ su Skandinavcima stavili do znanja da su kvalitetniji tim.

Ređale su se šanse za izabranike Ljubiše Tumbakovića, koji je odlučio da zaigra s Mitrovićem u špicu, a iza njega su dejstvovali Filip Đuričić i Dušan Tadić.

Prosto je neverovatno kako Srbija nije vodila na poluvremenu s golom ili dva razlike, jer četa „starog vuka“ Larsa Lagerbeka nije znala šta je snašlo.

Stefan Mitrović, Milenković i Kolarov, „pokvarili“ su gol-mašine Holana i Serlota, koji nisu mogli da uđu u priliku, a i kada su pokušavali, Predrag Rajković je bez problema izlazio na kraj s tim loptama.

Mreže su mirovale na poluvremenu, a nastavak je doneo ponovo ofanzivnu Srbiju. Srbiju koja je želela pobedu, koja je napadala i stvarala prilike.

Čekalo se na gol u kišnom Oslu sve do 82. minuta, kada je pogodio rezervista Sergej Milinković-Savić.

Večito osporavani as Lacija, koji u nacionalnom timu nije postigao gol, „skinuo je mrak“ u najvažnijem trenutku.

Posle svega dva minuta provedenih na terenu (zamenio Đuričića u 80), pogodio je mrežu Norvežana na asistenciju Aleksandra Mitrovića.

Ipak, nije se dalo „orlovima“ da posle regularnih 90 minuta upišu trijumf i izbore plasman u finale baraža za odlazak na Evropsko prvenstvo, koje čekaju predugih 20 godina.

Rezervista Norvežana Norman pogodio je malu mrežu Rajkovićevog gola, a lopta je prethodno na putu ka golu prošla kroz noge Nemanji Gudelju. Neverovatno, koliko sreće nije imala Srbija, koju je svega dva minuta delilo od trijumfa.

Usledili su produžeci, a onda je konačno „stigao SMS“. Eksplodirao je Sergej Milinković-Savić u Oslu, a selektor Tumbaković je napravio pun pogodak pošto ga je čuvao za sam kraj.

Magija se dogodila u 103. minutu, kada je vezista Lacija demonstrirao raskošan talenat i „fudbalski bezobrazluk“. Kako je samo SMS „bocnuo“ Jarštajna, koji nije znao šta ga je snašlo, posle Sergejeve „boce“ levom nogom.

Ta magija odvela je Srbiju pred vrata raja, na samo korak od Evropskog prvenstva koje „orlovi“ čekaju predugih 20 godina.

Bitku za odlazak na Evro učenici Ljubiše Tumbakovića vodiće 12. novembra, kada će na stadionu „Rajko Mitić“ gostovati Škotska, koja je posle penala eliminisala Izrael.

Bugarska – Mađarska 1:3 (0:1)

(Jomov 89 – Orban 17, Kalmar 47, Nikolić 75)

Island – Rumunija 2:1 (2:0)

(Sigurdson 16, 35 – Maksim 63)

Norveška – Srbija 1:2pp (1:1, 0:0)

(Norman 88 – Sergej 82, 103)

S. Makedonija – Tzv. Kosovo 2:1 (2:1)

(Velikovski 33 – Kololi 16 a.g, Hadergjonaj 29)

Slovačka – Irska 1:0 (0:0)

Škotska – Izrael 5:3 penali (0:0 0:0)

Navijajte za nacionalni tim i sve što je potrebno za besplatno gledanje meča jeste da se prijavite na sajtu sr.eon.tv/srbija/ i kreirate promo nalog koji će omogućiti ne samo da gledate ovaj susret, već ćete i naredna tri dana moći da pratite najtraženije kanale i programe.

Dugih, predugih 20 godina „orlovi“ nisu odleteli na završni Kontinentalni turnir, još od Evro 2000. u Belgiji u Holandiji.

Izabranici Ljubiše Tumbakovića su u novoj sezoni Lige nacija upisali poraz i remi s Rusijom (3:1) i Turskom (0:0), ali je selektor u tim susretima želeo da isproba što više igrača na što više pozicija, kako bi stekao što jasniju sliku za ključni ispit na stadionu „Uleval“ protiv Holana, Serlota, Edegara…

Norvežani ne znaju za poraz na svom terenu još od meča s Nemačkom iz 2016. godine, što im daje dodatnu psihološku snagu u utakmici koji je i za njih biti il’ ne biti.

Podsetimo, Srbija će u Oslu biti lišena usluga Filipa Kostića, koji je povredio desno koleno, dok je Nikoli Maksimoviću vlasnik Napolija Aurelio de Laurentis zabranio da se pridruži nacionalnom timu, kao i svim fudbalerima Napolija.

Norveška – Srbija 1:2 (1:1, 0:0)

Stadion: „Uleval“. Sudija: Danijele Orsato (Italija). Strelci: Norman u 88, Sergej Milinković-Savić u 82, 103. minutu.

Norveška: Jarštejn – Elabdelui (od 116. Torzbi), Reginiunsen, Ajer, Alesami – Edegar (od 111. Eljunusi), Berge, Henriksen (od 46. Norman), Johansen (od 66. King) – Serlot, Holan.

Srbija: Rajković – Milenković, S. Mitrović, Kolarov – Ristić, N. Maksimović (od 80. Milivojević), Tadić (od 119. Lukić), Gudelj, Lazović (od 105. Gaćinović) – Đuričić (od 80. Milinković-Savić), A. Mitrović.

120′ – JOŠ SAMO MINUT

118′ – Tadić traži izmenu

Nema više snage organizator igre „orlova“, tražio je od selektora da ga izvede iz igre. Dobio je i žuti karton jer je sporo izlazio iz igre.

116′ – Norvežani menjaju

Torzbi je ušao umesto Elabdelauija, Norvežani idu na sve ili ništa.

113′ – MILENKOVIĆ SJAJAN

Defanzivac Fjorentine komanduje odbranom Srbije, u nekoliko navrata je bez panike raščistio naš šesnaesterac.

108′ – „BOMBA“ KOLAROVA

Jarnštajn je bio na mukama, pošto je Kolarov sa 17 metara oprobao levicu.

Gađao je levicom u bliži ugao norveškog golmana koji je uspeo da zaustavi taj snažan udarac.

Sergej je novim sjajnim driblingom iznudio slobodan udarac iz opasne pozicije.

POČEO JE DRUGI PRODUŽETAK

Ulazimo u poslednjih 15 minuta susreta.

105′ – KRAJ PRVOG PRODUŽETKA, SRBIJA VODI

Na krilima Sergeja Milinković-Savića Srbija vodi u Oslu protiv žilave Norveške.

103′ – GOOOL! OPET SERGEJ!

Sergej Milinković-Savić, kakva majstorija, kakvo remek-delo na asistenciju Dušana Tadića.

„Bocnuo“ je bezobrazno levom nogom Jarnštajna, koji nije znao gde se nalazi.

Srbija ponovo vodi, drugi gol Sergeja protiv Norveške, drugi gol u dresu Srbije.

101′ – STATIVA LAZOVIĆA

Sa pet metara je „tukao“ Lazović, a lopti se na putu ka mreži isprečila unutrašnja stativa. Kakva šteta…

100′ – Pritisak Norvežana

Kiša pada sve jače u Oslu, a Norvežani deluju sve raziganije i prete Rajkoviću.

96′ – Tadić „kratak“

Pokušala je Srbija preko Dušana Tadića da stigne do nove prednosti, ali je as Ajaksa bio „kratak“ u nameri da dođe do lopte u petercu Norvežana.

95′ – Norvežani prete

Igra se otvoreno na obe strane, čini se da Norvežani deluju za nijansu svežije.

91′ – POČEO JE PRVI PRODUŽETAK U OSLU!

22.39 – „Nula“ Škotske i Izraela

Potencijalni rivali Srbije u finalu baraža, Škotska i Izrael, takođe su odigrali meč bez pobednika – 0:0.

I u Glazgovu će uskoro krenuti produžeci.

KRAJ REGULARNIH 90 MINUTA – IDEMO U PRODUŽETKE

90+3′ – Milivojević „požuteo“

Kapiten Kristal Palasa svesno je napravio prekršaj za žuti karton, zaustavivši nekadašnjeg saigrača Aleksandera Serlota.

90′ – ČETIRI MINUTA PRODUŽEN MEČ

Sudija Orsato je zbog velikog broja izmena odlučio da produži meč u „Ulevalu“ četiri minuta,

88′ – GOOOL! Norveška izjednačila

Šok za Srbiju, dva minuta pre kraja Norman je sa 17 metara pogodio dalji Rajkovićev ugao.

86′ – Rajković čuva Srbiju

King je pretrčao Kolarova na svežinu, ušao je u šesnaesterac i uputio oštar centaršut po zemlji, ali je Rajković jednom rukom uspeo da zaustavi taj pokušaj da se proigra Serlot.

82′ – GOOOL! SRBIJA VODI!

Srbija vodi golom Sergeja Milinković- Savića. Prvi gol veziste Lacija u dresu reprezentacije Srbije, koji je zatresao mrežu Norvežana posle svega minuta provedenog u igri.

Asistirao mu je Aleksandar Mitrović.

80′ – Dvostruka izmena Tumbakovića

Selektor Srbije rešio je da izvede iz igre Nemanju Maksimiovića, umesto njega ušao je Luka Milivojević. Igru je takođe napustio Filip Đuričić, zamenio ga je Sergej Milinković-Savić.

74′ – Rajković boksuje udarac Kinga

Uneo je svežinu u igru Norvežana King, koji je zapretio udarcem s 18 metar, Rajković nije želeo da rizikuje i boksovao je taj udarac.

73′ – Bomba Kolarova, Jarštejn na mukama

Kapiten Srbije je u svom stilu, s gotovo 30 metara, raspalio po lopti, stavivši na muke golmana Norveške koji je loptu izbio u korner.

71′ – Edegar preko gola

Posle relativno mirnije perioda igre, bez šansi na obe strane, zapretio je Martin Edegar, koji je oprobao udarac levom nogom.

Stefan Mitrović je bio uz njega, a lopta je završila visoko iznad Rajkovićevog gola.

67′ – Norvežani s tri špica

King, koji je ušao u igru je napadač, je zamenio vezistu Johansena.

65′ – Kraći prekid, povreda Johansena

Džošua King ulazi u igru umesto povređenog veziste Johansena. Lars Lagerbek će rizikovati s trojicom napadača.

63′ – Kolarov ruši Serlota

Pametan prekršaj kapitena Srbije, koji je daleko od našeg gola nepropisno zaustavio Aleksandera Serlota.

61′ – Korner za Norvešku

Posle udarca iz ugla koji je izveo Edegar, jedan od fudbalera Norveške je tražio penal zbog igranja rukom, ali sudija Orsato nije odreagovao.

57′ – Mitrović zapretio

Golgeter Srbije nadskočio je defanzivce Norveške, ali je njegov pokušaj glavom bio preslab da bi zatresao mrežu domaćina.

55′ – NEVEROVATAN PROMAŠAJ ĐURIČIĆA

Lazović je maestralno progirao Đuričića, primio je loptu u petercu, okrenuo se i sa četiri metra šuitrao pravo u Jarnštajna.

52′ – Faul Đuričića

Ofanzivni vezista Sasuola je preterao prilikom jednog vazdušnog duela kada je faulirao Elabdeluija.

49′ – Kiša pravi probleme

Pljušti u Oslu na stadionu „Uleval“, pa golmani ne žele da rizikuju, već često „boksuju“ loptu.

46′ – Nastavljen je meč na stadionu „Uleval“

POLUVREME

Sudija Danijele Orsato nije ni sekund produžio prvo poluvreme u kojem je Srbija bila tim koji dominira, dok su Norvežani svega dvaput zapretili.

Po jednom preko Holana i Serlota, s druge strane „orlovi“ su imali nekoliko ozbiljnih prilika.

45′ – Rajković brani Serlotu

Serlot je imao priliku na dodavanje Holana. Rajković se bacio i prelepom paradom je uspeo da zaustavi taj pokušaj.

41′ – Korner za Norvežane

Oslobodili su se pritiska izabranici Larsa Lagerbeka. Martin Edegar izveo je korner s desne strane, dobar je to bio centaršut, ali je Kolarov izneo loptu, pokušali smo da napravimo kontru. Bezuspešno.

36′ – MITROVIĆ PROMAŠIO ZICER

Sa pet metara je Aleksandar Mitrović prebacio loptu preko gola.

Najbolja prilika na utakmici, nakon što je Đuričić s leve strane uposlio Mitrovića, koji je u padu šutirao, ali je bio neprecizan.

33′ – MAKSIMOVIĆ S GOL LINIJE IZBACUJE

Kakva prilika za Norvešku. Holan je probao glavom posle kornera, a Nemanja Maksimović je s gol-linije izbacio loptu.

Sjajna reakcija zadnjeg veznog Hetafea.

30′ – SRBIJA DOMINIRA

Odnos udaraca ka golu je 7:1 u korist Srbije.

28′ – Norvežani ne prelaze pola

Domaćin se na stadionu „Uleval“ nalazi u totalno podređenom položaju, praktično ne mogu da prenesu loptu na polovinu Srbije.

25′ – Mitrović pored gola

Iz odlične pozicije, praktično sa sedam metara ponovo je glavom pokušao Aleksandar Mitrović, koji je samo okrznuo loptu, a kratak je bio Đuričić da bi pogodio mrežu Jarštajna.

22′ – Korner za Srbiju

Tadić je centrirao s desne strane, ali su Norvežani bez problema otklonili opasnost ispred svog gola.

19′ – Prekršaj Mitrovića

Malo je nedostajalo da Srbija povede preko Mitrovića, koji je pokušao glavom s pet metara.

Ipak, sudija Orsato je procenio da je napadač Fulama napravio prekšraj nad defanzivcem domaćih.

17′ Đurčić opet preti

Fantastičan pas Dušana Tadića ka Filipu Đuričiću, koji je probao glavom. Golman Jarštajn mirno je sačekao i uhvatio loptu.

14′ – Korner za Norvežane

Opasni su Norvežani iz prekida. Udarac iz ugla izveo je Edegar, ali je naša odbrana bez problema otklonila opasnost.

12′ – Holan pravi prekršaj

Najbolji fudbaler Norveške konačno se domogao šesnaesterca Srbije, rvao se sa Stefanom Mitrovićem, a sudija Orsato je na kraju svirao faul u napadu.

9′ –  Strahovit pritisak Srbije

Reprezentativci Srbije ne daju Norvežanima da „dišu“. Visok presing od prvog sudijskog zvižduka su nametnuli „orlovi“.

6′ – Lazović imao sjajnu šansu

Svega šezedesetak sekundi posle prilike Đuričića, još bolju šansu je imao Darko Lazović, ali je šutirao preko gola.

5′  – Đuričić zapretio

Prva velika prilika na susretu. Tadić je maestralno uposlio Đuričića, koji se stuštio po levoj strani, ali na kraju ostaje nejasno da li je pokušao direktno da šutira ili da uposli Mitrovića, lopta je otišla pored gola.

3′ – Tadić dobio udarac

Dušan Tadić je na zemlji, posle udarca kopačkom u glavu koji je dobio od norveškog reprezentativca. Na sreću, može da nastavi meč.

20.45 – MEČ JE POČEO!

20.41 – HIMNE

Igrači su izašli na teren i slušaju se himne, za pet minuta počinje meč godine za Srbiju.

20.35 – PODRŠKA U OSLU!

Srbija će imati navijače uz sebe u Skandinaviji. Među samo 200 navijača koji će se naći na tribinama, zbog pandemije koronavirusa, našao se i jedan Srbin, koji se slikao sa našom zastavom.

20.26 SRBIJA SE ZAGREVA

„Orlovi“ su se već „razleteli“ po stadionu „Uleval“ u Oslu. Istrčali su na zagrevanje fudbaleri Srbije.

20.25 – ŠKOTI ILI IZRAELCI

U slučaju da izabranici Ljubiše Tumbakovića polože ispit u Oslu, u finalu baraža na „Marakani“ će odmeriti snage s boljim iz dvoboja Škotska – Izrael.

20.12 – SRBIJA NIKAD NIJE BILA NA EP

Srbija kao samostalna država od 2006. godine, nikada nije bila akter završnog Kontinentalnog turnira. Poslednji put učestvovali smo kao Jugoslavija 2000. godine, kada je Savo Milošević bio najbolji strelac turnira.

20.01 – „ORLOVI“ SLETELI NA „ULEVAL“

Fudbaleri Srbije stigli su na stadion u Oslu, gde će za manje od 45 minuta odmeriti snage sa Norveškom.

19.55 – Norvežani deklasirali Irce

U poslednjem takmičarskom meču rival Srbije je u gostima demonstrirao silu. Razneta je Severne Irska rezultatom 5:1, a interesantno je da su na tom meču prvi put u napadačkom tandemu zaigrali Aleksander Serlot i Erling Holan. Obojica su postigli po dva gola u ubedljivom trijumfu.

Jasno je da Srbiji najveća opasnost preti od njih dvojice. Novi napadač Lajpciga postigao je minule sezone 33 gola uz 11 asistencija, dok je Holan čak 44 puta tresao mrežu i 10 puta asistirao.

19.40 – Povratak otpisanog Stefana Mitrovića

Stefan Mitrović, kapiten Strazbura, našao se prvi put u startnoj postavi „orlova“ posle tri godine.

Poslednji put je iskusni defanzivac bio starter u porazu od Austrije (3:2) 2017. godine. Sada je selektor Ljubiša Tumbaković rešio da mu ukaže poverenje od prvog minuta susreta u Oslu.

19.35 AJAKS UZ „ORLOVE“

Na pitanje UEFA na društvenim mrežama kome ćete biti naklonjeni u polufinalu baraža za odlazak na Evro, oglasio se Ajaks, čiji je kapiten naš Dušan Tadić.

Uz sliku desetke „orlova“ na svom zvaničnom Tviter nalogu, „kopljanici“ su jasno stavili na znanje kome su naklonjeni.

19.30 BEZ SERGEJA

Možda i najveće iznenađenje je izostanak asa Lacija Sergeja Milinković-Savića iz startnih 11 Srbije. Prednost na sredini terena dobili su Gudelj, Nemanja Maksimović, Tadić, Ristić i Lazović.

19.27 – Norvežani bez iznenađenja

Za razliku od Srbije u čijem sastavu su se neočekivano našli Rajković, Stefan Mitrović, debitant Ristić, donekle i Đuričić, s druge strane Norvežani nisu eksperimentisali.

Na zvaničnom sajtu UEFA objavljeni su sastavi i formacije, Srbija će po svemu sudeći zaigrati s debitantnom Mihailom Ristićem, koji menja povređenog Filipa Kostića, a ono što je interesantno jeste da je UEFA grafički prikazala „orlove“ s dva špica.

Društvo Aleksandru Mitroviću u napadu pravić Filip Đuričić, koji ove sezone blista u dresu Sasuola.

Ipak, vrlo je moguće da će Đuričić praviti društvo Tadiću, koji će se naći odmah iza najisturenijeg Mitrogola.

Selektor Lars Lagerbek se opredelio za standardnih 11. Jarstajn, Elabdelui, Reginiusen, Ajer, Alesami, Edegar, Berž, Henriksen, Johansen, Serlot, Holan.

19.19′ DOBRO DOŠLI

Dobro veče i dobro nam došli. Sa nama možete da pratite uživo sve detalje sa meča godine koji fudbalska reprezentacija Srbije igra od 20.45 u Oslu protiv Norveške u polufinalu baraža za odlazak na Evropsko prvenstvo.