Foto: EPA-EFE/TERESA SUAREZ

Kada se kaže "dominacija" na Olimpijskim igrama, prvi na pamet padaju košarkaši Sjedinjenih Američkih Država. I to sa razlogom - imaju 16 zlatnih medalja, jedno srebro i dve bronze - Sovjetski Savez, primera radi, kao prvi pratilac ima ukupno devet medalja.

Foto: Nova.rs

No, Amerikanci, kada je u pitanju dominacija u određenom sportu, zauzimaju tek drugo mesto.

Prvo ide u ruke ženskoj reprezentaciji Severne Koreje u streličarstvu.

PROČITAJTE JOŠ...

Jedan od najstarijih sportova na svetu (znate svi priče o viteškim turnirima u gađanju mete lukom i strelom – gledali ste (ili čitali) Robina Huda) na olimpijskom programu je, sa prekidima, od 1900. godine u Francuskoj, dok je neizostavni deo olimpijskog programa od Igara 1972. godine u Minhenu.

I sve do 1984. godine i u ovoj disciplini dominirale su SAD – u Minhenu, Montrealu 1976. i Los Anđelesu 1984. bili su najbolji, dok je 1980. Sovjetski Savez iskoristio odsustvo praktično pola sveta i stigao do zlata.

“Soccerbet iz Pariza – sponzor izveštavanja”

No, 1988. godine svi oni su se pomerili za stepenik niže, a Severna Koreja preuzela apsolutni primat, i u pojedinačnoj i u ekipnoj konkurenciji – dame iz ove azijske zemlje su „pokupile“ sva moguća zlata koja su bila dostupna, dok su čak pet puta osvojile sve tri medalje, tri puta su uzele zlato i srebro, a jednom zlato i bronzu.

Samo jednom se dogodilo da pored Korejke na postolju budu dve strankinje – 1996. godine u Atlanti Kim Kjung-Vok je uzela zlato, ispred He Jing iz Kine i Olene Sadovnjiče iz Ukrajine – Kim Jo-Sun je bila tek šesta, a Hon Hje-Jong deveta.

Jednostavno, u svakom aspektu ovog sporta Korejke dominiraju, što je potvrđeno i uz dva zlata u mešovitom streličarstvu, gde su dominirale i u konkrenciji muškaraca, te donele dva vezana zlata.

I dok je u košarci jasno da su Amerikanci iznad ostalih zahvaljujući tome što imaju ubedljivo najbolji sistem rada i uslove, Korejke domniraju u sportu zahvaljujući čistom talentu – jer teško da je moguće napraviti baš toliku razliku u kvalitetu luka i strele u odnosu na konkurenciju.

Doduše, otkriven je i delić „tajne“ ove reprezentacije – Korejke su se pripremale za Olimpijske igre u Parizu na stadionu i pored reke, kako bi se navikle na buku i na vetar, dok im je rival bio robot koji je namešten tako da ispaljuje čiste desetke.

Otuda i ne čudi što drže apsolutno sve rekorde – Lim Si-Hjon je sa 694 oborila svetski rekord u Parizu, u Tokiju su postavile rekod sa 2032.

BONUS VIDEO 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar