Na sednici Saveta za srpski jezik održanoj pre nekoliko dana ponovljen je zahtev Vladi Republike Srbije za donošenje novog Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisama.
Na sednici, kojoj su prisustvovali državni sekretar za kulturu Dejan Antić i predstavnici Udruženja za odbranu ćirilice „Dobrica Erić“, doneto je nekoliko zaključaka. Najpre, Savet za srpski jezik je konstatovao da se položaj ćirilice u javnom prostoru postepeno popravlja, ali da je „još uvek nezadovoljavajući“. Savet je pohvalio poteze Ministarstva kulture u vezi sa statusom ćirilice, i zamenu latiničnih natpisa ćiriličkim na Autobuskoj stanici i Palati nauke u Beogradu.
Međutim, ponovo je uputio zahtev Vladi Republike Srbije za donošenje novog Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisama. Savet za srpski jezik istakao je zabrinutost zbog daljeg nametanja „rodno osetljivog jezika“ uprkos odlukama Ustavnog suda Republike Srbije.
Članovi ovog tela podržali su sve odluke Odbora za standardizaciju srpskog jezika u vezi sa statusom „bosanskog jezika“ na Državnom univerzitu u Novom Pazaru i ponovili da „nije moguće uključivati u sadržaje srpskog jezika i književnosti iste sadržaje samo pod drugim imenom, te da nije moguće praviti srbističko-bošnjački studijski program“.
Osudili su negativan trend kroatizacije srpskog jezika na mnogim domaćim portalima pri preuzimanju vesti sa hrvatskih sajtova bez ikakve lektorske intervencije.
Istakli su, takođe, i potrebu za većom brigom oko jezika u titlovima na svim televizijskim stanicama, kao i oko jezika u programima za najmlađe, odnosno u emisijama za decu i crtanim filmovima, a uputili su i molbu RTS-u da reprizira seriju „Vuk Karadžić“, koju je po scenariju Milovana Vitezovića 1987. režirao Đorđe Kadijević.
Na sednici je pokrenuta inicijativa za proveru ugovora sa Kobisom i proveru bibliotečkog statusa dela štampanih latinicom u Republici Srbiji, kao i inicijativa za sazivanje više sastanaka i održavanje trećeg okruglog stola u organizaciji Saveta o statusu ćirilice u obrazovnom sistemu.
Podsetimo, marta 2023. godine Vlada Republike Srbije usvojila je Odluku o obrazovanju Saveta za srpski jezik, sa zadatkom da prati i analizira stanje u oblasti upotrebe srpskog jezika u javnom životu i sprovođenja mera radi zaštite i očuvanja ćiriličkog kao matičnog pisma. Takođe, cilj ovog tela jeste i da daje preporuke, predloge i stručna mišljenja kako bi se unapredilo stanje u oblasti upotrebe srpskog jezika u javnom životu.
Predsednik Saveta je redovni profesor Filološkog fakulteta u Beogradu Aleksandar Milanović, a zamenik književnik i upravnik Biblioteke Matice srpske Selimir Radulović, dok su članovi Sreto Tanasić, Miloš Kovačević, Vladan Jovanović, Marina Spasojević i Zoran Avramović.
Bonus video: Da li je ćirilica ugrožena
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare