Skoro 430 glumaca je u statusu samostalnog umetnika ili nezaposleno, zbog čega su se našli u nezavidnom položaju, a nekima je i egzistencija ugrožena uvođenjem mera za suzbijanje koronavirusa. O svima, po funkciji, brine predsednik Udruženja dramskih umetnika, legendarni Vojislav Voja Brajović (70), i sam pogođen ovom situacijom.
Pozorišta su zatvorena, prekinuta su snimanja filmova i serija, glumci do daljeg neće raditi što je ozbiljan problem za one koji nisu ni u jednoj ustanovi stalno angažovani, već po ugovoru, a neki rade i bez ugovora.
Upravo oni ostaju bez primanja dok traje vanredna stanje.
Predsednik Udruženja dramskih umetnika glumac Voja Brajović za portal Nova.rs kaže da su uputili apel Ministarstvu kulture i informisanja i Sekretarijatu grada Beograda da nezaposlenim glumcima i samostalnim umetnicima, koji su imali ugovorene angažmane u ustanovama kulture, na mesečnom nivou isplate minimalni dohodak u iznosu od 30.000 dinara.
„Mi imamo 240 samostalnih i 187 nezaposlenih glumaca. Oko 100-120 njih ima ugovoreni posao sa ustanovama kulture i ta pomoć države bila bi za golu egzistenciju naših članova i njihovih porodica. Tako se pomaže i ustanovama kulture koje su zatvorene, koje zbog toga nemaju nikakav prihod i nemaju mogućnost da plate ljudima koje su angažovali“, objasnio je Brajović.
On je rekao da, iako UDUS još uvek nije dobio zvaničan odgovor na svoj apel, iz Ministarstva i iz Sekretarijata za kulturu dobro su to primili.
Dodao je da je objektivno očekivati rešenje i primetio da su i države u regionu preduzele slične mere da pomognu svojim umetnicima.
„Neko je recimo radio dva meseca na nekom projektu i imao troškove zbog toga. Trebalo je da ima dve ili tri predstave u jednom pozorištu, pa još dve u nekom drugom, a onda odjednom ništa ne radi, nema predstava i ostaje bez primanja“, primetio je Brajović precizirajući da se ta pomoć neće odnositi na one koji nisu imali dogovorene angažmane.
Brajović je konstatovao da se sa sličnom situacijom suočavaju i muzičari koji neće održati dogovorene koncerte, kao i baletski umetnici.
„Ja razumem da ima i nezaposlenih lekara i nezaposlenih inžinjera, tehničara, ali oni nemaju ugovore sa državom, a ovi umetnici imaju. To ne bi bila socijalna pomoć, već obaveza države da im novčano pomogne“, smatra Brajović.
Brajović (70) se nalazi u samoizolaciji, ali kaže da mu to ne pada teško.
„Imam iskustva zbog svih nesreća i boleština koje su me napadale pa sam morao da budem u kući. Sad sam kao robijaši koji su oguglali na te stvari“, rekao je priznati dramski umetnik.
On je podsetio da su pošasti uvek podsticale stvaralaštvo, a da li će ono imati svoj prostor ne zavisi od epidemije nego od toga kako država na to gleda.
„Država je promenljivi aparat – nadam se, promenljivi – koji o tome odlučuje. Kultura je negovanje, a umetnost je delotvorna stvar koja pomaže kulturi, koja unapređuje duhovnost, ljudsku svest. Uvek se to negde posmatra kao neki protivnik i to je nesreća. Svi rijaliti i druge gluposti obiće se celom društvu o glavu“, rekao je Brajović.
Njegov mlađi kolega Pavle Pekić, koji je kandidat za novog predsednika UDUS-a, s tim što je izborna Skupština Udruženja odložena zbog vanredne situacije, kaže da ima posla više nego u normalnim okolnostima, ali ne glumačkog.
„U zgradi imamo 14 penzionera i svi se trudimo da im pomognemo, kupujemo namirnice, dizinfikujemo, izvodimo u šetnju kućne ljubimce. Ova epidemija izgleda budi ono najplemenitije u nama“, rekao je Pekić za Nova.rs.
On je pozdravio apel UDUS-a i primetio da su u ovim globalnim vanrednim okolnostima najopasnije ekonomske posledice.
„Videćemo kakve će biti društvene i socijalne posledice. Nadam se da će sve ovo probuditi humanost među ljudima, ali može da se desi i suprotno. Posledice pandemije prvo će biti društvene i ekonomske, a onda će se nužno odraziti i na kulturnu realnost onih koji je stvaraju“, ocenio je Pekić, dodavši da je zadivljujuće koliko su institucije kulture u zemlji i svetu uspele da svoje sadržaje prebace na onlajn platforme.
Samostalni umetnik, glumac Igor Filipović, koji je dosta uključen u rad UDUS-a, smatra da treba pomoći onima kojima je pomoć zaista potrebna.
„Ja sticajem okolnosti u ovom trenutku ne potrebujem pomoć, ali ne bih, ako je moguće dobiti je, da se ona bilo kome uskrati. Trebalo bi da neko u Udruženju kaže: Ovaj kolega iz Zrenjanina ili ovaj sa Novog Beograda je ostao potpuno bez posla i prihoda, da li možete da mu uplatite jednokratnu pomoć? Samostalni umetnik je čovek koji ima ime i prezime i sam je pred poreskom upravom i to ne može biti grupa ljudi“, objasnio je Filipović za Nova.rs.
Filipović naglašava da samostalnih umetnika nema mnogo i da to ne bila velika izdvajanja za državu s obzirom da su osigurani na minimalac, ali da treba sprovesti anketu i videti kome je zaista neophodna pomoć i njima je pružiti.
U Ministarstvu kulture i informisanja je na pitanje portala Nova.rs u vezi mera koje će preduzeti da pomognu samostalnim umetnicima i radnicima u kulturi kažu da je u toku prikupljanje podataka o tome koliko je, od ukupno evidentiranih 2.762 samostalnih umetnika i stručnjaka u kulturi, pogođeno nastalom situacijom.
„Radi se na utvrđivanju činjeničnog stanja s tim u vezi kako bismo adekvatno sagledali razmere tog problema“, navode u Ministarstvu.
Pojedina reprezentativna udruženja obratila su im se, dodaju, s molbom za pomoć njihovim članovima tokom trajanja vanrednog stanja.
„Svako rešenje koje bude doneto u tom pravcu biće usaglašeno sa merama koje Vlada Republike Srbije bude primenila u istim ili sličnim situacijama u drugim oblastima društvenog života“, objasnili su u Ministarstvu.
Pratite nas i na društvenim mrežama: