Foto:Screenshot/Die Presse

Čovek je sasvim zdrav, ali želi da umre. I od države traži da mu omogući smrt. Ovo je kratak sinopsis novog nemačkog TV filma “Bog” koji izaziva veliku pažnju i polemike u delu zapadnoevropske javnosti. O želji glavnog junaka mogli su da se izjasne i gledaoci...

U jednoj prostoriji okupili su se različiti ljudi. Tu je čovek koji pošto-poto želi da umre. Ali, tu su i doktorka, profesor prava, sveštenik, advokat. Tu je i predsednica etičkog komiteta. Raspravljaju pred publikom da li tom čoveku treba omogućiti da umre. Ovom scenom počinje TV film „Bog“ (Gott), baziran na komadu poznatog nemačkog pisca Ferdinanda Fon Širaka, koji je u septembru premijerno izveden u pozorištima u Berlinu i Dizeldorfu.

Poput hamletovskog „Biti ili ne biti“, ovde je glavno pitanje – „Dozvoliti smrt ili ne?“

I gledaocima je čak bilo omogućeno da se izjasne. Tako je bar bilo za auditorijum nemačkog TV kanala ARD, koji stoji iza produkcije ostvarenja po tekstu Širaka, našoj čitalačkoj javnosti najpoznatijeg po delu „Zločin“.

I 70,8 procenata gledalaca, kako piše bečki dnevnik „Di prese“ (Die presse), glasalo je da glavnom protagonisti u filmu bude dozvoljeno da umre. Smatrali su da je ispravno dati smrtonosnu dozu sasvim zdravoj osobi. Ova tema je potom bila predmet TV panela gde je rezultat ankete obnarodovan. Samo 29, 2 procenta njih bilo je protiv smrtonosnog leka.

Film je već prikazan i u Švajcarskoj. U toj zemlji 68 odsto njih je takođe bilo za smrt. Trebalo je da bude emitovan i u Austriji, no nakon nedavnog terorističkog napada prikazivanje filma je odloženo, podseća „Di prese„.

U ovom TV filmu to neko fiktivno etičko veće debatuje o želji takođe fiktivnog lika Ričarda Gartnera, od 78 godina, koga tumači Matijas Habič, da okonča svoj život, za šta mu je potrebna pomoć doktora. Nema više želje za životom. Izgubio ju je nakon smrti supruge…

Poznati nemački pozorišni i filmski glumac Lars Ejdinger  igra advokata koji sa pravne strane pokušava da ispuni želju svoga klijenta.  U razgovoru za „Di prese” glumac objašnjava da ovo delo vidi, pre svega, kao šekspirovsku priču o slobodi.

Lars Ejdinger Foto:EPA-EFE/CLEMENS BILAN

– Ono što je dobro kod ovog, kao i svakog dela Širaka jeste to što daje dovoljno vremena i prostora da se to pitanje razmotri u svoj svojoj kompleksnosti. Advokat Bigler, koga igram, kaže: „Čovek je ambivalentno biće“. Svaki novčić ima dve strane. Svestan sam konflikta koje ovo pitanje poteže. I samog me je na početku iritiralo što jedan sasvim zdrav čovek želi da umre. Moli državu da mu omogući tu smrtonosnu dozu. Sloboda koju za sebe uzima ograničava međutim slobodu drugih. Teško je čvrsto se odrediti prema ovoj pipavoj temi… – kazao je Ejdinger za „Di prese“.

Ova TV drama, ali i Širakov tekst postavlja mnogo pitanja, a prevashodno: „Nije li opasno omogućiti ljudima da nepromišljeno okončaju svoje živote?“  Takođe, ima li veze i to u kojoj je životnoj dobi osoba koja želi da skonča, to jest da li je to u redu ako je neko na pragu 80. godine…

Ovo nije prvi projekat ove „vrste“ po Širakovom predlošku. Još u oktobru 2016. godine emitovan je sličan TV film. Televizijsko ostvarenje takođe u produkciji kanala ARD „Terror – Ihr Urteil“ bilo je koncentrisano na moralnu dilemu da li je dozvoljeno ubiti jednog čoveka da bi se spasao život drugog…

U to vreme sud javnosti bio je jasniji. Gotovo 90 odsto nemačkih televizijskih gledalaca opredelilo se za to da je nemački vojnik koji je srušio avion sa 164 putnika, koji su oteli teroristi planirajući da se u napadu letilica surva na stadion na kome je u tom trenutku bilo 70.000 ljudi etički čin. Kao i da treba da bude oslobođen krivice, jer je spasao mnogo više života…

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar