Program podrške filmskim autorkama "Female Filmmakers Support Programme" pokrenuli su Sarajevo film festival i Slano Film Days u saradnji s Fondacijom Uniqa See Future.
Cilj ovog programa jeste da podrži i osnaži žene u filmskoj industriji iz šest zemalja u Jugoistočnoj Evropi: Srbiji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Rumuniji i Crnoj Gori, kako bi mogle da deluju u produkciji nezavisnih kinematografskih ostvarenja, povećali zastupljenost i raznolikost žena u regionalnoj filmskoj industriji, olakšali umrežavanje, razvoj veština i prilike za finansiranje za žene u filmu.
Vrednost ovog programa za 2025. iznosi 150.000 evra.
Inicijativa o programu podrške filmskim autoricama predstavljena je na ovogodišnjem 30. Sarajevo film festivalu. Filmska industrija, po rečima Adela Bahtanovića, predsednika UNIQA SEE regije, ima moć u oblikovanju javnog mnenja i utecaju na način na koji percipiramo svet.
– Ključno je da čujemo više priča ispričanih iz ženskog ugla gledišta, jer to ne samo da obogaćuje naše razumevanje života, već i čini naša iskustva smislenijima i svesnijima. Ovim projektom želimo ih podstaći da iskoriste svoje talente kako bi edukovale, informisale i podelile svoje jedinstvene perspektive, stvarajući uključiviji i značajniji svet za sve nas.
Mirsad Purivatra, autor koncepta i direktor Slano Film Days istakao je da je dugoročni cilj ove manifestacije da podrže razvoj karijera mladih talenata u regiji.
– Osim našeg redovnog programa, pokrenuli smo jednomesečnu rezidenciju za razvoj projekata, a kao treći korak, u saradnji s UNIQA SEE FUTURE Fondacijom, kreirali smo Program podrške filmskim autorkama, usmeren na podršku filmskim autorkama u fazama razvoja i postprodukcije. Ova inicijativa odražava našu posvećenost promociju žena u filmskoj industriji te pružanju finansijske i karijerne podrške. Naša regija obiluje talentima, što potvrđuje učestvovanje na Slano Film Days, gde je do sada učestvovalo 25 reditelja, od toga 16 žena i devet muškaraca – naveo je Purivatra, a direktor Sarajevo film festivala Jovan Marjanović istakao je da program podrške odražava posvećenost ove manifestacije unapređenju rodne ravnopravnosti, kako na SFF-u, tako i u regionalnoj kinematografiji.
– Sarajevo film festival je ključna platforma za inicijative koje oblikuju filmsku industriju, s jasnom vizijom postizanja balansa u rodnoj zastupljenosti i promovisanja raznolikosti i inkluzivnosti u filmskoj umetnosti – precizirao je Marjanović.
Poziv za „Program podrške filmskim autoricama“ otvoren je za rediteljke ili korediteljice i barem jednog drugog ključnog saradnika koji se identifikuje kao žena. Iako se Fondacija fokusira na šest zemalja (Srbija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Rumunija i Crna Gora), moguće je da se prijavi i osoba iz drugih zemalja, pod uslovom da ima producenta ili koproducenta koji dolazi iz neke od navedenih zemalja.
Poziv za prijave otvoren je do 19. februara.
Bonus video: Džon Torturo u Sarajevu
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare