Foto: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Instalacija obmotavanja srebrnasto-plavim materijalom Trijumfalne kapije, otvorena je danas. Realizovana ideja pokojnog umetničkog para Hriste i Žan-Klod, koji su osmislili projekat 1961. godine, biće dostupna posetiocima do 3. oktobra.

Proslavljeni umetnički duo Hristo i Žan Klod planirali su da zaviju Trijumfalnu kapiju u Parizu još pre 60 godina. Projekat će sada napokon biti realizovan.

Emanuel Makron je u četvrtak inaugurisao jedan od najvažnijih pariskih spomenika – Trijumfalnu kapiju, posthumnu viziju umetnika Krista koji je umro 2020. godine.

„U mislima su nam Hristo i Žan-Klod. Oni bi bili jako dirnuti, ovo je ispunjenje 60-godišnjeg sna“, izjavio je francuski predsednik u govoru na krovu spomenika u prisustvu gradonačelnice Pariza Ane Hidalgo i bivšeg gradonačelnika Njujorka Majkla Blumberga.

Projekat obmotane Trijumfalne kapije, otvoren danas, trajaće dve nedelje. Iako je Hristo Vladimirov Javačev insistirao da ova postavka nema nikakvu poruku, sumnja se da ipak postoji skriveno značenje, piše „Dojče vele“.

Christo Foto: IPA / BACKGRID / Backgrid UK / Profimedia

Za umotavanje tog znamenitog mesta francuskih komemoracija trebalo je 25.000 kvadratnih metara reciklirane srebrno-plave tkanine i 3.000 metara crvenog konopca.

Hristo i njegova partnerka Žan Klod stekli su slavu uvijajući spomenike – uključujući Rajhstag 1995. godine. Vladimi Javačev, Hristov bratanac, vodi ovaj projekat u Parizu otkad mu je ujak umro u maju 2020.

On je konstantno u pokretu, gleda postavljanje, slika se i daje izjave novinarima. Objašnjava da mu ujak strašno nedostaje, jer je on bio najimpresivnija osoba koju je znao, pun entuzijazma, energije, znatiželje… Javačev je počeo da radi kao ujakov asistent 1990. sa 17 godina.

“Moj ujak i njegova partnerka nisu konkretizovali ovu ideju u smislu da su tražili dozvolu za prekrivanje do 2017. Zato nam je sada važno da se to realizuje”. dodaje Javačev.

Ovaj projekat je već odložen, jer su sokolovi napravili gnezda na spomeniku nakon požara crkve Notr Dam u aprilu 2019. Više od hiljadu ljudi je zaposleno na projektu koji košta 16,5 miliona dolara, koje dolaze iz umetnikovog fonda kao i od prodaje skica, minijaturne makete uvijene kule i nacrta.

Na projektu radi i Anan Burhac iz nemačke firme “Schlaich Bergermann Partner” koja je zajedno sa svojim timom protekle dve i po godine razvijala ideju o pravljenju konstrukcije u obliku kaveza, tako da će freske biti zaštićene kada se materijal pusti preko njih.Priznaje da je malo spavala i puno radila, ali sada samo posmatra postavljanje instalacije kao turista.

Tu je i Volfgang Volc koji fotografiše radove pokojnog umetničkog para već 50 godina i čuva sve te fotografije dobro sređene zbog budućnosti i dolazećih generacija.

“Strašno mi je što umetnik nije više među nama, ali je važno da se sve uradi kako je on želeo. Pozivam publiku da uživa u umetničkom delu čak i ako ono nema poruku”, rekao je Volc.

Jedan fan savremene umetnosti smatra da ovo nije delo bez poruke već stvara vezu između prošlosti i budućnosti i skreće pažnju da se prošlost ne zaboravi. Bratanac, Javačev, pak misli da je čitava Hristova umetnost usmerena ka traženju slobode, jer je on došao kao emigrant iz komunističke zemlje, i on planira da ostane veran toj zaostavštini.

I ovo nije poslednji projekat ovih umetnika, želeli su da obmotaju najveći spomenik na svetu, Mastaba, u Ujedinjenim Emiratima blizu Abu Dabija. Možda će u budućnosti i taj projekat biti realizovan, Javačev kaže, možda u narednih pet godina.

„To je bio ludi san i vi ste ga ispunili, Vladimire (Javačev, umetnikov nećak), beskrajno hvala“, dodao je Emanuel Makron na inaguraciji.

Pohvalio je „remek-delo koje ništa ne košta poreske obveznike i koje pridonosi sjaju naše zemlje“ i zahvalio je „svima koji su omogućili ostvarenje tog projekta“.

Milan Glavaški, frontmen benda Rebel Star, uoči izlaska novog singla „Početak i kraj“:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar