Milan Vlajcic
Milan Vlajčić Foto:Nebojša Babić

Bio je učitelj koji nije imao svoju školu kao radno mesto. Nađite mi danas nekog kao što je bio Milan Vlajčić, rekao je jednom za Nova.rs književnik i urednik izdavačke kuće "Gradac K" Branko Kukić.

I evo danas, tačno godinu dana od kako je Milan Vlajčić preminuo, ove Kukićeve reči tako odzvanjaju. Prošlog 9. februara u dnevnim novinama Nova i na sajtu Nova.rs objavljena je za života poslednja kritika novinara, kritičara i publiciste Milana Vlajčića. Bila je to kritika dela „Uliks“ Puriše Đorđevića, koji će se Vlaji pred kraj tužne 2022. godine pridružiti „tamo gore“…

Kad je pre tačno 12 meseci stigla vest da je čovek dečačke znatiželje i takve energije, koji je do poslednjeg trena radio, izdahnuo u 83. godini, uprkos Milanovom poznom dobu opet su svi bili tako zatečeni…

 – Jednom smo imali čoveka kakav je bio Milan Vlajčić – rekao je Ivan Čolović, a Peca Popović je s tugom konstatovao kako je „Vlaja, kad je pošao, odneo poslednji kulturni kriterijum u Beogradu“:

– Bio je najradoznaliji čovek koga je Beograd imao. Nije bilo pozorišne predstave, filma, izložbe, muzike o kojoj nije znao – govorio je Popović, a i akademik Ljuba Simović podsećao je kako je „bio jedan od retko obrazovanih ljudi“.

Ne samo da je bio veliki popularizator umetnosti, kako je naveo književnik Mihajlo Pantić, već je uspeo da „jezik kritike učini razumljivim i prihvatljivim za šire čitalačke slojeve“.

Za one koji su možda zaboravili Milana Vlajčića nije zgoreg podsetiti da je novinar, publicista, književni i filmski kritičar rođen 23. avgusta 1939. u Beogradu, i da je diplomirao na Katedri za opštu književnost s teorijom književnosti Filološkog fakulteta.

Milan Vlajčić Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Književne kritike i oglede objavljivao je od 1960. u časopisu „Delo“, uređivao kulturne rubrike „Studenta“ i „Mladosti“, književne listove i časopise „Vidici“, „Gledišta“ i „Književni glasnik“, a od 1970, sve do zvaničnog penzionisanja, bio je novinar i urednik dnevnog lista „Politika“. Pisao je za „Politiku“ pozorišnu, televizijsku i radio-kritiku, a od 1985-2004. bio je i stalni filmski kritičar. Nakon penzionisanja, nastavlja, naravno, da piše i od 2004. do 2017. bio je filmski kritičar i kulturni komentator dnevnog lista „Blic“.

I kada je krajem februara 2020. godine osnovan portal Nova.rs Milan Vlajčić na poziv prvog urednika Kulturne rubrike Milojka Božovića počinje da piše za naš sajt. Jedne nedelje filmsku, druge književnu kritiku. Uz, pride, malo i džeza, pa još bezbroj preporuka, misli, sećanja na davne dane, susrete s velikim imenima umetnosti.

I bilo je tako dok ga smrt nije zatekla. Baš tog 9. februara, kad mu je izašla poslednja kritika na sajtu Nova.rs, pozvao je potpisnicu ovih redova da se, sav uzbuđen, pohvali kako je Branku Kukiću, uredniku „Gradca“ predao rukopis nove knjige. No, nije, nažalost, dočekao da je uzme u ruke. Nekoliko sati kasnije izdahnuo je.

Knjiga Milana Vlajčića „Kavijar za sirotinju“ Foto: Gradac

A ta knjiga zove se „Kavijar za sirotinju“. I u knjizi su se našli svi tekstovi Milana Vlajčića, objavljivani u listu „Nova“ i na portalu Nova.rs. Na više od 350 strana, tu su Vlajini eseji o Olgi Tokarčuk, Rejmondu Čendleru, Ijanu Mekjuanu, Ljudmili Ulickoj, Kuciju, Džulijanu Barnsu, Saramagu, Borhesu, Kopoli, Skorsezeu, Almodovaru, Nolanu, Končalovskom, Hamagučiju, Finčeru…

Dosad nisam primetio da je neki moj savremenik istovremeno pisao filmsku i književnu kritiku. Ne ulazim u osetljivo pitanje da li to nešto bitno doprinosi mom pisanju, ali to je odgovaralo mojoj svaštarskoj prirodi“, piše u uvodu svoje 13. knjige Milan Vlajčić i zahvaljuje se urednicima portala Nova.rs koji su mu ponudili da „kritički prikaže jedne nedelje knjigu po ličnom izboru, a sledeće – film“, čime mu je ostvarena „davnašnja želja da kontinuirano i na jednom mestu iskaže dva životna opredeljenja – pisanje o filmu i knjigama, čime je od životnog hobija napravio način da preživi“.

Milanova knjiga objavljena je u okviru biblioteke „Lađa“ kuće „Gradac“, a iz štamparije je izašla, sasvim prigodno, baš za oktobarski, 65. Sajam knjiga.

I dok narednog meseca čekamo promociju knjige u Beogradu, „prekopajte“ malo dublje sajt Nova.rs i otkrijte silno blago koje je Vlaja ostavio bar na ovom mestu…

Bonus video: Peca Popović o Vlaji

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare