Foto: Marko Đoković

Na predstojećem 17. Festivalu nauke na Beogradskom sajmu, koji se održava od 12. do 14. decembra, među pažljivo probranim gostima iz inostranstva naći će se Hiša eksperimentov – Kuća eksperimenata iz Slovenije, koja će predstaviti šou program “Zabava koja se ne gasi”.

Piše: Nikola Marković

“Možeš li gasom, a ne vodom, da ugasiš vatru? Ili da odemo u drugu krajnosti, možeš li da zamisliš šta se dešava ako ohladimo određeni gas? Može li, primera radi, raketa da bude lansirana bez vatre i eksplozije?”, pitanja su uoči starta manifestacije. Upravo će Hiša eksperimentov na Festivalu nauke ponuditi odgovore i spremiti različite gasove, kojima će pokazati koliko njihova svojstva mogu da budu zanimljiva.

O ovom programu i misiji Hiša eksperimentov razgovaramo sa direktorom ove nezavisne institucije, dr Mihom Kosom.

Miha Kos Foto: Domen Pal

Kako ste došli na ideju za šou koji pripremate za Festival nauke u Beogradu? Šta je najvažnije, ali i najzabavnije, u radu sa gasovima pred publikom?

– Najvažnije u našim naučnim šou programima je kreiranje, zajedno sa publikom, sigurnog okruženja za pravljenje grešaka. Gasologija je samo jedan od mnogih primera kako to možemo postići. Druga ključna poruka je značaj odgovaranja pitanjima kako bismo inspirisali, a ne rešavali probleme umesto drugih.

Možete li nam reći nešto više o istoriji i ciljevima Hiše eksperimentov u Sloveniji? Vi ste nezavisna organizacija, ali pretpostavljam da ste na neki način povezani sa obrazovnim sistemom u Sloveniji?

– Hiša eksperimentov je nezavisna institucija koja osnažuje ljude za kritičko razmišljanje, rešavanje problema i aktivno učešće. Povezani smo sa formalnim obrazovnim sistemom kroz Ministarstvo obrazovanja i Ministarstvo visokog obrazovanja, nauke i inovacija. Ciljevi Hiše najbolje su opisani kroz našu viziju, misiju i osnovne vrednosti.

Vizija je živeti i učestvovati u zdravoj demokratiji, društvu u kojem značajna većina kritički razmišlja i proaktivno se suočava sa izazovima. Misija Hiša eksperimentov je da probudi radoznalost, podstakne kreativnost i prenese veštine kritičkog razmišljanja kroz otvorenu komunikaciju, istraživanje i otkrivanje. Naše osnovne vrednosti i principu su osnaživanje društva kroz inspiraciju za učenje, podsticanje radoznalosti, kreativnosti, dijaloga i propitivanja, prihvatanje neophodnosti pravljenja grešaka, promovisanje iskrenosti, pomaganje i podsticanje drugih u ostvarivanju zajedničkih ciljeva.

Foto: Branko Čeak

Imate i vlastiti festival – Znanstival. Po čemu se razlikuje od drugih u regionu ili Evropi i Svetu?

– Glavni fokus Znanstivala su naučni šou programi. Ulaz je besplatan za posetioce, a događaji se održavaju na otvorenom – na mostovima, trgovima i pešačkim zonama Ljubljane – ali i u Hiši eksperimentov. Među ostalim aktivnostima su veliki spektakl, naučni piknik sa prezentacijama drugih institucija, radionice za prezentere iz svetskih naučnih institucija za kreiranje i vođenje naučnih šouova, koji počinje nedelju dana pre Znanstivala i završava se premijerom njihovog novog šoua na prvom danu festivala, naučni kafei (Café Scientifique), optičke iluzije, STEM aktivnosti, nauku u pokretnom autobusu itd. Paralelno se odvija više događaja u isto vreme.
Kako slovenačka (dečja) publika reaguje na vaše programe i šta vam je najdraže u promovisanju nauke? Postoji li neki projekat na koji ste posebno ponosni?

Tokom 28 godina našeg postojanja kreirali smo brojne aktivnosti koje služe našoj misiji. Sve one se bave sličnim izazovima: uključivanjem publike, stvaranjem sigurnog okruženja za pravljenje grešaka, prihvatanjem „ne znam“ kao legitimnog odgovora i osnaživanjem ljudi da postanu aktivni, kritički nastrojeni i odgovorni građani, sposobni da učestvuju u kreiranju zdrave demokratske zajednice. Trenutno imamo preko 30 različitih programa, projekata i aktivnosti. Oni su naša deca… Zato je veoma teško reći koje dete nam je najdraže.

Bonus video: Festival nauke

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar