Generalna direktorka Uneska, Odre Azule zatražila je tokom zvanične posete Tunisu da se zaštiti blago ostataka drevnog grada-države Kartagine koja je vladala Sredozemljem do prvog veka pre naše ere.
– To je bogatstvo… knjiga koju nismo pročitali, još je treba istražiti – rekla je Odre Azule u utorak u intervjuu za TV „France 24“.
Glavna arheološka nalazišta Kartagine, u predgrađu glavnog grada Tunisa, izjedaju stambene zgrade , čak i rudimentarne građevine.
– Vrlo smo blizu velike metropole (Tunisa), tu je pitanje ponekad nelegalne izgradnje – istakla je ona.
Azuleova je navela da Unesko redovno upozorava vladu Tunisa u vezi s tim lokalitetom koji je 1979. godine bio jedan od prvih klasifikovanih kao svetska baština.
Kartaginu su osnovali feničanski trgovci iz Tira u 9. veku pre naše ere. Oko tog grada nastalo je Kartaginjansko carstvo, najvažnija pomorska sila na Mediteranu sve do Punskih ratova sa Rimom (264 – 146. pre n.e)
U ponedeljak, prvog dana posete Tunisu koju danas završava, Azule je pozvala međunarodnu zajednicu da se mobiliše za istraživanje i zaštitu i podvodnog nasleđa.
„Vode su najveći muzej na svetu“, sa tri miliona olupina brodova koje treba istražiti, izjavila je ona povodom 20 godina od izglasavanja Konvencije o podvodnoj arheologiji.
Azuleova je najavila istraživanja u blizini obala Tunisa i Sicilije, gde je Italija 2018. godine otkrila ostatke pet rimskih brodova iz perioda od 1. veka pre nove ere do 4. veka naše ere.
Osam zemalja će učestvovati u prvoj istraživačkoj misiji na tom mestu, rekla je ona.
Azule će danas u Zarzis, blizu granice sa Libijom, da poseti simbolično groblje – mesto na kojem odnedavno jedan alžirski umetnik sadi po jedno drvo za svakog migranta umrlog na Sredozemnom moru, da bi ih tako dostojno predstavio.
Do sada je registrovano da su se samo ove godine 784 osobe udavile pokušavajući da se domognu Evrope, dok ih se, prema podacima Agencije UN za izbeglice, 2020. godine udavilo 1.400.