Foto: Promo

Knjiga Markusa Buna "Put preterivanja" biće predstavljena 19. aprila u 18 časova u Novom Sadu, saopštila je izdavačka kuća "Klio".

O Bunovom delu, čiji je podnaslov „Povest o piscima na drogama“, govoriće u knjižari Zenit Books Ivana Đurić Paunović, Dragan Babić i Zoran Hamović, uz moderiranje Tamare Stojanović.

U ovom delu, kako napominju iz kuće „Klio“, pruža se orvi sveobuhvatni tretman vekovne povezanosti književnosti i droge. Oslanjajući se na istoriju, nauku, biografiju, književnu analizu i etnografiju, Bun otkriva kako tek veze između različitih naučnih područja konfigurišu jedinstvenu istoriju upotrebe svake droge.

U knjizi „Put preterivanja“, koju su s engleskog prevele Ivana Đurić Paunović i Tanja Brkljač podseća se kako su od Homerove antike do danas pisci tražili inspiraciju, a čitaoci se gubili, u svetu mašte obojenom i drogom.

U poglavljima o opijatima, anesteticima, kanabisu, stimulansima i psihodelicima, Bun prati istoriju odnosa između pisaca i određenih droga, kao i između ovih droga i književnih i filozofskih tradicija. Pozivajući se na uobičajene osumnjičene od De Kvinsija preko Frojda do Irvina Velša i otkrivajući nove, kao što su Milton, Volter, Toro i Sartr, pruža originalnu i ubedljivu analizu „efekta“ svake klase droge… Bun povezuje narkotičku zavisnost sa gnostičkom duhovnošću, upotrebu stimulansa sa mašinama za pisanje, anestetika sa transcendentalnom filozofijom, a psihodelika sa problemom samog imaginarnog.

Foto: Promo

– Čitava težina mog argumenta sastoji se u tome da se droge razdvoje jedna od druge, da se ukaže na to da je svaka od njih imala istorijski specifične diskurse koji su s njima dovođeni u vezu – reči su pisca, novinara i profesora engleskog jezika na Univerzitetu Jork u Torontu.

Markus Buin je za vreme studije evropske književnosti na Univerzitetskom koledžu u Londonu pisao kritike za New Musical Express, pravio kućne žurke i putovao u Njujork, gde se susreo sa sjajnim svetom njujorškog hiphopa, grafita, elektro i drugih plesnih scena.

Po preseljenju u Njujork, počinje da radi kao slobodni pisac, a devedesete godine posvećuje aktivizmu protiv side.

Doktorirao je komparativnu književnost na Univerzitetu u Njujorku. Iza sebe ima nekoliko studija, a kada se skrasio u Torontu nastavio je da piše o muzici za „The Vire“, ali i o jogi, budizmu i drugim duhovnim tradicijama za „Ascent“.

Bonus video: Ruski pisci

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar