Ivan Mrđen Foto: privatna arhiva

„Najopasnije je što u Srbiji nemamo ni dijaloga, ni poverenja u vladu, ni normalne institucije, jer su one urušene. Ne funkcioniše osnovno pravilo igre – da znate koga da pitate nešto i kome da verujete“, rekao je ovih dana dr Petar Đukić.

Više od tri stotine članova jedne Fejsbuk grupe misli da bi ovaj 67-godišnjak mogao da bude idealan kandidat za najvišu funkciju u državi, jer na njemu svojstven način objedinjuje kvalitete koji su u Crnoj Gori lansirali sadašnjeg premijera i u potpunosti odgovara zahtevima nekih opozicionih lidera (ugledan, poznat, domaćin, bez političkih funkcija). Na to su, verujem, pomislili i mnogi koji su gledali njegovo gostovanje na N1 televiziji.

Kao ekonomista i stručnjak u oblasti ekologije i održivog razvoja, ovaj profesor Tehnološko-metalurškog fakulteta je, sasvim logično, govorio i o kontroverzama oko namere kompanije „Rio Tinto“ da na području Jadra otvori i eksploatiše rudnik litijuma. Sve do najavljenog referenduma…

„Kad su ugrožene osnovne institucije, kao što su tužilaštva, sudovi, policija, pa i akademija nauka i univerziteti, veliko pitanje je kako ćete da sprovedete takvo izjašnjavanje građana. Pogotovo u ovom trenutku, koji je veoma rizičan, jer imamo Vladu koja žuri i koja nas ubeđuje da je sve rešeno, samo treba da poteku mled i mleko“, rekao je profesor Đukić.

On je podsetio da je u Srbiji na svim referendumima u poslednjih trideset godina izglasano ono što je vladajuća struktura ponudila narodu. I dodao: „Nisam siguran da u masi neće biti potvrđeno ono što vlast ponudi, pogotovo ako nas neko povede negde nekim autobusima, ili ako nas počne kontrolisati po porodicama da li smo izašli na referendum ili nismo. Već samo to je dovoljno da se dobije ’podrška’ naroda!“

Kad to začine sa očekivanom agresivnom kampanjom, nije isključeno da će mnogi, kako je to sjajno primetio „Lale“ Bojičić, na kraju pomislili da referendumsko pitanje glasi: „Da li ste za ili protiv litija?“

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar