Foto: Zoran Lončarević/Nova.rs

Baš se obradujem kad u starim pantalonama nađem zaboravljenih deset hiljada evra. Znate taj osećaj, verovatno vam se dešavalo. E tako su se prošle nedelje obradovali rukovodioci Er Srbije. U unutrašnjem džepu sakoa „pronašli“ su 56,5 miliona dolara. I tako „srećni“ odluče da vrate jedan kredit, da ne ulete u bankrot.

Priču o nađenih 56 miliona „progutao“ je niko drugi do srpski ministar finansija. Mukica, kako je njega lako slagati. Oduševljen „nađenim“ zelembaćima, sav zadihan požurio je da nas obraduje. Kaže Mali „imam odličnu vest“, Er Srbija je uprkos teškom stanju uspela samostalno da izmiri svoje obaveze prema kreditoru. Naglasak je na samostalno.

Podsetiću vas, sredinom avgusta objavljeno je da je Etihad partners odbio zahtev Er Srbije za otpis kredita od 56,5 miliona dolara koji stiže na naplatu u septembru. Avio kompanija je otpis duga zatražila zbog izuzetno teških uslova poslovanja u vreme pandemije Covid 19. Još su objasnili kako nije bilo letova i nisu mogli da generišu i akumuliraju gotovinu. Drugim rečima da su bez kinte.

Mesec kasnije naprasno su našli 56 miliona u „unutrašnjim rezervama“. Ko može da poveruje u ovakav rasplet? Izuzetno naivan čovek ili prevarant koji zna da nije tako, a priču može da proda dalje.

Ništa srpskom ministru finansija nije bilo sumnjivo. Potrčao je da nam saopšti kako se „kompanijom upravlja odgovorno“. Da ih pohvali, da obraduje publiku, jer to je i srpska kompanija. Doduše samo kada su u pitanju obaveze. Ako neko ne zna, Er Srbija je u vlasništvu Etihada (49 odsto) i Republike Srbije (51 odsto). Uloge su podeljene, u praksi Etihad upravlja kompanijom, a Srbija plaća i garantuje za kredite. Ideje njihove, pare naše.

Preko zajedničke kompanije Srbija se uhvatila u kolo iz koga ne može da izađi sve dok je partner iz Ujedinjenih Arapskih Emirata ne napusti. A to se neće desiti dok u državnoj kasi ima para. Samo zahvaljujući toj kasi naša zajednička kompanija ostvaruje profit.

Prošle, 2019. Er Srbija je iz budžeta dobila 20 miliuona evra i ostvarila dobit od 9,5 miliona evra. Da nije bilo para srpskih poreskih obveznika bili bi u minusu 10,5 miliona. Ili, recimo u 2016. prikazana je zarada od 900.000 evra, a Srbija je dotirala tričavih 40 miliona evra. Od 2014. do 2018. naša država je Er Srbiji uplatila oko 200 miliona evra.

Etihad se na nama već dobro ovajdio, naročito na tom kreditu koji je na volšeban način vraćen. Kada su nam (Er Srbiji) 2015. odobravali novac zaračunali su kamatu 6,95 odsto i plus naplatili „tgroškove transakcije“ 3,7 miliona evra. Isto je bilo i 2016. pozajmili su 63 miliona, sa kamatom i naplatili 4,1 miliona za troškove.

Eto, takve partnere mi imamo. Imali su ih i drugi, na primer Alitalija koja je bankrotirala, Er Berlin koji je otišao u stečaj. Mi se još koprcamo.

Vole igrači pokera da kažu, ako ne znaš ko je za stolom ovca za šišanje, onda si to ti.

Budite ubeđeni da „nađenih“ 56,5 miliona dolara nije prošlo bez nas. Ili je država dala garancije za novi kredit, ili je iskeširala dug, ili obećala kakvu imovinu. Samo Mali neće da prizna, pravi nas budalama, kao da nije dovoljno što nam to njegov šef radi.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare